Тексти

Голокост в Одесі, переданий музикою: послухайте новий альбом гурту Casa Ukrania

Максим Комлєв

Непомітно для багатьох 20 жовтня вийшов один із найкращих альбомів року в Україні. Habal Garmin одеситів Casa Ukrania наводить фокус на маловивчену сторінку української історії — масові вбивства євреїв на Одещині восени та взимку 1941–1942 років під керівництвом нацистів.

Тривожний інструментальний запис можна назвати концептуальним. Без жодних слів, а самою лише музикою він веде слухача: від довоєнного життя одеських євреїв, початку бойових дій і окупації міста до ліквідації місцевих гетто та депортації людей на страти. Музика тут виступає оповідачем, малюючи відповідні до подій картини в голові, фактично перетворюючи альбом на аудіовиставу.

Це черговий альбом-дослідження від Casa Ukrania: у 2019 році колектив випустив Ofira про український південь, наступного року — спільний з миколаївським гуртом Wiseword.Nidaros альбом «Забуті клейноди Півдня» про козацьку та чумацьку історію Північного Причорномор’я.

Ми поспілкувалися з учасниками гурту Натою Гриценко та Леонідом Ждановим про те, як і чому вони вирішили записати новий альбом, з якими джерелами довелося попрацювати, про емоції під час роботи та як Habal Garmin римується з тим, що відбувається в Україні зараз.

Цей матеріал також доступний англійською.

Спочатку — звернення до історії

Євреїв масово вбивали в Одесі під час окупації міста та області Третім Рейхом. За підрахунками, у період із жовтня 1941 року по лютий 1942-го було розстріляно, спалено та відправлено в концтабори понад 100 тисяч українських євреїв. 

Як розповідає гурт, декілька післявоєнних десятиліть про Голокост в Одесі майже не говорили. Це пов’язано з антисемітською політикою Радянського Союзу, внаслідок якої євреї, яким пощастило пережити трагедію, змушені були асимілюватися і перетворюватися на середньостатистичних громадян без власної етнічної індивідуальності.

Також не можна ігнорувати того факту, що хоча деякі жителі міста 1941 року ризикували життям, рятуючи євреїв, багато хто й навпаки — здавав їх румунам заради квартир і майна. Зрозуміло, що таких історій соромляться і не переповідають їх.

Працює й загальний фактор постколоніальної інертності до власного минулого: на жаль, значна кількість одеситів загалом мало знає історію свого міста за межами російсько-радянського міфу.

Запису передувала робота з літературою та поглиблення в історію

Основним джерелом, що підштовхнуло гурт до запису, була книжка одеського історика Олександра Бабича «Одесса 1941–1944: Пережить оккупацию». У ній всебічно досліджується період румунської окупації міста. За допомогою цієї праці Casa Ukrania змогли структурувати альбом хронологічно та зрозуміти, від чого відштовхуватися.

Ми побували на екскурсіях у Музеї Голокосту та Єврейському музеї Одеси, перечитали чимало історичних матеріалів та спогадів очевидців, подивилися декілька маловідомих художніх та документальних фільмів про Голокост і окупацію Одеси, а також спеціально побували практично в усіх точках міста, хоч якось пов’язаних із тими подіями.

Casa Ukrania розглядають альбом Habal Garmin як саундтрек чи аудіосупровід для кращого занурення в історію, і відповідно підходили до запису альбому. Від творчості Баха та Пендерецького до єврейського фольклору та Акіри Ямаоки — музиканти зверталися до широкого кола референсів.

В альбомі є основний лейтмотив — колискова, яка звучить у першому треці та проходить у видозміненому вигляді в декількох інших композиціях. Це символ безпечного життя громади, яке руйнується внаслідок окупації.

Багато які альбоми можна назвати атмосферними, але у випадку з Habal Garmin це дійсно доцільно

Враховуючи тему, альбом вийшов похмурим за винятком композиції Krom — замальовки з довоєнного життя з класичною єврейською музикою. На контрасті з нею звучить наступний трек Obloha Odesy з семплами із румунського пропагандистського фільму про окупацію міста. Зміна настроїв між композиціями — один із найсильніших моментів альбому, після якого його вже не можна відкласти, наскільки б незручним не було прослуховування.

Casa Ukrania ретельно продумали та вибудували звучання, інструментальні рішення розкривають конкретну композицію: акцент на ударних і тривожні духові в Obloha Odesy малюють в голові образ армії, що насувається на місто; терменвокс і скрипуче переплетіння струнних, що буквально ріже вухо — кульмінація композиції Dalnyk, названа за селом на Одещині, де в жовтні 1941 року зігнали та розстріляли кілька тисяч євреїв. 

У контексті роботи з атмосферою особливо виділяється композиція Nakaz 563 про спалення у порохових складах біля сучасної площі Толбухіна 25 тисяч євреїв та військовополонених. 

Дисонантне оркестрове звучання композиції — це наше бачення жаху перед вогнем та діями Сигуранци, румунської військової поліції, яка виганяла євреїв із домівок та гнала на страту.

Повномасштабна війна в Україні суттєво вплинула на альбом і дала нові сенси

Від початку Habal Garmin планувався до виходу на осінь 2021 року, до 80-річчя трагедії на порохових складах. Через роботу над іншим проєктом гурт переніс його вихід, а влітку 2022 року готові чернетки композицій були переосмисленні.

Одеса уникнула російської окупації лише завдяки майстерності українських військових — якби вони не впоралися, на місто могла б чекати доля не набагато краща за події 1941-го. Зібравши свої свіжі переживання і лють, ми спробували втілити їх в оновленому звучанні альбому, додавши до фортепіанно-оркестрової основи живі терменвокс і препаровану скрипку. Готовий варіант став ще агресивнішим, більш дискомфортним і тривожним, що навіть перевершувало нашу початкову мету.

Одночасно вражаюча та моторошна особливість Habal Garmin — як він резонує з теперішніми подіями

Під час прослуховування Habal Garmin важко не думати про Бучу, Маріуполь, Бородянку та інші українські міста, які перебували та перебувають у російській окупації. Як розповідають музиканти, цей альбом став для них способом переосмислення нинішніх подій крізь призму історичних.

Ми всі розуміємо похмуру іронію, за якою нація, що хизувалася перемогою над нацизмом, із захопленням впроваджує його методи на нашій території. Але це одразу ставить нас перед очевидним питанням: які належні висновки мусить зробити світ, аби росіяни усвідомили власну провину, як це довелося робити німцям, і щоб геноциду на європейській території було покладено край.

І якщо сьогодні ми, наприклад, трохи дорікаємо Ізраїлю за його недостатньо тверду позицію співчуття до України, то це може бути приводом замислитися, чи достатньо співчуття єврейський народ отримав після Другої світової в тому числі від тодішніх українців. Це все — складні питання, але варті осмислення на майбутнє.

Habal Garmin на цифрових платформах: Apple Music, Spotify, YouTube Music, Deezer. Також його можна придбати на Bandcamp.

Підтримай редакцію СЛУХ на Patreon чи прямим донатом — зараз нам це потрібно.

Щоб першими дізнаватися новини музики та культури, підписуйтесь на наш Telegram та Instagram.

Читайте також інтерв’ю зі Звіядом Мгебрішвілі — композитором українського фільму «Клондайк» про сім’ю, що проживає на Донеччині та стає свідком збиття малазійського «Боїнга» у 2014 році.