Нова музика

Найкращі українські пісні 2023

СЛУХ

Якщо 2022 став роком кардинальних змін для музичної індустрії, то 2023 — логічним продовженням цього процесу. В інфопросторі зʼявилося багато імен, які вражали своїми експериментами, естетикою, сенсами та емоціями. А добре відомі артисти та артистки підлаштовувалися під нові умови. 

Запевняємо, цього року українська музика вийшла на новий рівень. Ми переконалися в цьому, переслухавши величезну кількість пісень. І, чесно кажучи, обирати було складно.

Це 50 найкращих українських пісень року за версією СЛУХ. Спеціально для матеріалу ми склали плейліст — слухайте на улюбленій цифровій платформі.

СЛУХАЙТЕ НА СВОЇЙ УЛЮБЛЕНІЙ ПЛАТФОРМІ:

СЛУХАЙТЕ НА СВОЇЙ УЛЮБЛЕНІЙ ПЛАТФОРМІ:

50

Monotonne, аппекс — Експерименти над людиною

Гнітючий тріп-хоп, де у відлуннях механічних звуків чуються впливи індастріалу. Трек «Експерименти над людиною» — наче зациклене параноїдальне бурмотіння, що безкомпромісно вʼїдається в мозок.

49

SI Process, RUSIIICK — Книга життя

Невгамовний брейкбіт від SI Process та агресивний речитатив від RUSIIICK обʼєднуються й разом утворюють наелектризований шаленою енергією трек. Підборіддя автоматично киває у такт.

48

Tember Blanche — Хороший хлопець

Пісня із цьогорічного альбому «Ти лиш людина» б’є по болючих місцях «хороших хлопців», що бояться показати себе неідеальними перед сім’єю. Українські артисти рідко звертаються до таких тем, тож промовистий текст пісні Tember Blanche заслуговує на відзнаку в цьому списку. 

«Адже ти був хороший хлопець, я тебе не впізнаю.
Тобі мама говорила: “Не позор свою сім’ю”»

47

To Eternity, The Curly — Дивак

Пісня «Дивак» найкраще демонструє простодушність спільного альбому «Теорія Любові» від To Eternity та The Curly. Під якісний R’n’B хочеться замовити піцу, затарити пива і ліниво розлягтися на дивані з друзями.

46

Solar Blooms — Rays of Sun

Solar Blooms займають почесне місце серед найперспективніших українських рок-гуртів. Технічна майстерність, чіпкий сонґрайтинг — ці хлопці з Луцька недооцінені віртуози української прогресивної музики.

Голос фронтмена Давида Маргалітадзе у пісні Rays of Sun охоплює близько чотирьох октав. Це одне з найкращих вокальних виконань цього року.

45

Ліза Бібікова — Поряд

Іноді для успіху потрібні просто справді хороша пісня і профіль у TikTok. Це й допомогло Лізі Бібіковій, що дебютувала у цьому році з нуарною композицією «Поряд». Розмірений темп, спокусливий вокал — вона могла б увійти до саундтреку нового фільму про Джеймса Бонда.

44

Sophième — Runaway

Повітряний драм-н-бейс змішується з шепотом Sophième і ненароком заганяє слухача в транс. Ідеальна музика, аби проміняти гучну вечірку на поїздку нічними містом із коханою людиною. Одне з найприємніших музичних відкриттів у 2023 році.

43

Лівінстон — Як же тобі там?

Після кількох років мовчання «Лівінстон» повернулися із пронизливою піснею про тугу за коханою людиною. М’яке звучання акустики та струнних нагадує альбом Ніка Дрейка Five Leaves Left (1969) та A Moon Shaped Pool (2016) від Radiohead.

42

Злипні — Забув

Чистий психоделічний заряд веселощів, що вилітає з динаміків. Іронічна композиція «Забув» насичена різноманітними інструментами, чіпкими гітарними партіями та кумедною лірикою. Нам дуже не вистачає такої наївної простодушної музики. 

41

Schmalgauzen — Кров і Вино

Schmalgauzen швидко прорвалися у маси із арт-роком, що має присмак шансону. Пісня із мініальбому «Твій Віль del.1» заслужено завірусилася у TikTok. Послухайте цей п’янкий калейдоскоп із діалогів двох експресивних вокалістів.

40

Монтеск’є — Паліатив

Семихвилинна музична втеча від реальності. Піаніно поступається місцем саксофону, потім змінюється гітарою і закінчується неспинною електронною поліфонією. Складний композиційний пазл, де кожна частинка на своєму місці. 

39

Тонка — Тан

Ця пісня про сміливість бути собою — квінтесенція «інтелігентного попу», придуманого самими ж «Тонка», в якій знайшлось місце для пульсуючого техно, інді-попу, IDM і навіть джазу.

38

Re-read — у теплі літніх днів

На початку 2023 року емо-гурт Re-read випустив зворушливу композицію про втому від власних тривожних думок, у якій є сподівання, що з настанням літніх днів усе мине. Пісня викликає змішані відчуття чи то суму, чи то радості. Одне зрозуміло точно: все буде добре, якщо гурт нарешті випустить дебютний альбом таких самих теплих пісень.

37

Blooms Corda — Пісня про війну

Blooms Corda використовують музичний мінімум — класична гітара і щемливий вокал Данила Галика, аби не дати забути про війну. Вкрай влучне нагадування, яке заслуговує на періодичне прослуховування.

36

0%Mercury — 2000 Rockets (feat. Andrew Herman from Johnny Booth)

Харківські маткорники 0%Mercury цього року представили Україну на міжнародному Wacken Metal Battle та зайняли третє місце. 2000 Rockets у колабі з вокалістом американського гурту Johnny Booth — найсильніша пісня з цьогорічного альбому We Should Definitely Do This!. Вона про ракети, якими росіяни щодня бомблять нашу країну. Вокалістка прокричала текст так голосно, щоб точно почули.

35

ADAM — Повільно

ADAM — саундпродюсер, що доклався до створення пісень для Олександра Пономарьова, Марії Яремчук та інших українських поп-виконавців. Його сольна пісня про танець двох закоханих під аскетичне фортепіано цього року зрезонувала українцям й набрала мільйони прослуховувань на цифрових платформах.

34

Клавдія Петрівна — Знайди мене

Певно, кожен цього року краєм вуха чув Клавдію Петрівну. Проста лірика та приставучі мелодії, натхнені звучанням естради нульових, виконують завдання якісної поп-музики — засідають у голові надовго. 

Пісня «Знайди мене» завірусилася у TikTok і за лічені тижні принесла виконавиці перші місця в українських чартах. У номінації «Найстрімкіша кар’єра» перемагає ця таємнича співачка.

33

OTOY — зло

Вячеслав Дрофа цього року випустив два альбоми. На «Недовготривалих відносинах» він обережно заходив на територію ритм-енд-блюзу, а у «Темна ч.1» звично зачитав зухвалий хіп-хоп із атмосферним звуком.

Пісня «Зло» — один із найпотужніших моментів альбому «Темна ч.1». Це згущені хмари над головою OTOY та занурення у деструктивний бік натури людини. Тільки послухайте цей розривний біт із відлунням The Prodigy.

32

the feels — окремо від тіла

Перша пісня українською від колись англомовних the feels роздає галасливого нойз-попу на повну. З переходом на рідну мову музика the feels стала осмисленішою, при цьому не втратила драйвовості. 

31

Zwyntar — Погана кров

Запальне дарк-кантрі про вроджене бунтарство, яке ніяк не вдається приборкати. Дзвінкі перебори на банджо, госпел і відмінний сторітелінг про хлопця з «неправильним походженням». 

30

Структура Щастя — Тригер

Ліза Углач — це голос молодого покоління. Дискомфорт у власному тілі, ненависть до себе, самодеструктивні стани, постійне почуття провини. Виконавиця у подробицях описує, як це — постійно перебувати на межі нервового зриву. Сильна, динамічна композиція, від якої волосся стає дибки.

29

Secret Avenue — Коло за колом

Колдвейв із моторошною лірикою розбурхує свідомість страшними образами смерті, яка співає останню пісню для загиблих українських захисників. Складна і щемлива композиція, що залишає по собі невимовний смуток.

28

Юля Юріна — Хто ти такий (prod. by Jandy)

Цьогоріч Юля Юріна записала чимало музики, однак саме «Хто ти такий» із альбому «Рефлексія» найбільше врізається у пам’ять. Пісня має для цього все: чіпке звучання від саундпродюсера Jandy, чудовий хук у приспіві та чітко артикульований текст про нестерпні суперечки з колись близькою людиною. Гарантуємо, що після прослуховування довго будете наспівувати: «Хто ти такий, і нахіба я повинна терпіти твоє лайно?…».

27

Циферблат — Твоє ім’я

Кожна пісня на альбомі «Перетворення» від «Циферблат» — ніби короткометражний музичний фільм із довершеною драматургією. «Твоє ім’я» — концентрація таланту арт-рокерів, що доповнюють історію нещасливого кохання одним із найкращих гітарних соло в українській музиці цього року.

26

Ницо Потворно — Йайа звик

Цей трек Сергій Гусак присвятив явищу думскролінгу. Щохвилинна перевірка новин стала настільки звичною частиною життя, що люди починають зливатися із власним телефоном. Музикант дозволяє подивитися на себе зі сторони, і, щоб нагнати більше драми, загортає все у містичний напружений саунд.

25

Sheetel — Кумедний

«Кумедний» наганяє відчуття саспенсу: ти ніби ходиш по лезу ножа і ось-ось впадеш у прірву. Поєднавши краутрок із арт-роком і надихнувшись легендарними Swans, Sheetel випустили пісню, кожну секунду якої хочеться проживати. Саме так відчувається самотність.

24

Саша Буль — Тримаєм посадку

Кантрі-виконавець Саша Буль ще у 2022 році змінив ковбойського капелюха на кевларову каску, а у 2023-му ненадовго повернувся до творчості. У композиції «Тримаєм посадку» він співає про воєнні будні та іронізує над представниками «економічного фронту». Щира пісня для підтримки бойового духу. 

23

Кажанна — Пазл

Кажанна завірусилася з треком про дупу огірка («Ти гірка»), проте саме «Пазл» розкрив її як серйозну виконавицю. Вона поєднує спів із впевненою читкою, а в пісні піднімає питання внутрішньої боротьби й самовідновлення після виходу з важких стосунків.

22

DOROFEEVA — вотсап

Надя Дорофєєва у цьому році остаточно закріпилася як одна з найгучніших співачок оновленого українського шоу-бізнесу. Серед кількох ультрахітових треків ми обрали «вотсап» — так звучить актуальна українська поп-музика.

21

Tery, Libenson — Не можу так

Тужливий трек від одного з найперспективніших українських R’n’B-виконавців Tery та саундпродюсера Libenson. Акустичне звучання піаніно та гітари витончено поєднується з щільними бітами й медовим вокалом. 

20

OI FUSK, Paat. — ЛОГОС / Не сумуй

Дві кардинально різні пісні, які заслуговують на рівноцінну похвалу. У першій половині року Oi FUSK випустив індастріал-хіп-хоп-трек «ЛОГОС», записаний спільно з діджеєм і саундпродюсером Paat.. Максимум агресії, специфічна читка, абстрактні тексти — реперу дуже пасує ця динамічність, і здавалося, що вона залишиться з ним надовго. Аж поки він не вирішив змінити звучання і трохи розслабитись.

«Не сумуй» повністю протилежна «ЛОГОС». Повільне давнтемпо з нерозбірливим вокалом — пісня вводить у медитативний стан і втамовує тривожність. Кожна з композицій звучить чудово й окремо, але щоби якомога краще зрозуміти багатогранність Oi FUSK, варто одразу знайомитись із усіма його сторонами.

19

OTOY, The Curly — Жарптиця

Перший трек, у якому репер-провокатор прозвучав настільки розслаблено. Нове музичне вираження Вячеслава Дрофи доповнене мелодійним R’n’B від молодого виконавця The Curly. Ми не знаємо, скільки ще образів залишилося у запасі OTOY, але меланхолійний романтик у його виконанні нам однозначно сподобався. 

18

Morwan — Журба

Рік був щедрим на постпанк, але не всі його українські представники такі оригінальні, як Morwan. Киянин Алекс Аштауі доповнив звичну формулу вишуканим вокалом із протяжними східними мотивами. «Журба» наче захоплива подорож заплутаними кімнатами музичної конструкції, яку уважно вибудував виконавець.

17

Володимир Дантес — Чуєш

Запальний трек із напрочуд чіпким приспівом. Є серйозна загроза наспівування його протягом не те що тижнів, а місяців. Однозначно хіт цього і, можливо, навіть наступного літа.

16

Мія Рамарі — Нема любові

Мія Рамарі для нашої редакції — відкриття року. Коли співачка випускала чарівну «Нема любові», у її арсеналі було всього кілька пісень, однак уже тоді вона звучала, наче має багато років музичного досвіду за плечима. За такими артистками — майбутнє української поп-музики.

15

Площа Устриць — Знаєш, мам

Із перших нот «Знаєш, мам» готуєшся до неконтрольованого вибуху розпачу. «Площа Устриць» влучно передали відчуття безпорадності, що межує з рішучістю. Так звучить монолог дорослого сина до покійної матері. Рок-гурт майстерно відчуває темп і здіймається до максимальних емоцій, аби наприкінці залишити слухача наодинці в ніяковій тиші.

14

Андрій Бармалій — Я нормально

Скажений брейкбіт зливається з віртуозною грою Андрія Бармалія на саксофоні — чи не найкраща комбінація, аби передати хаос і неспокій, які закипають усередині музиканта.

13

Disappeared Completely — Personal 1 (Texas)

Personal 1 (Texas) — найболючіша пісня з останнього альбому Pretty Average. На ній учасниця Марина Крикля розповіла особисту історію хвороби на рак і складність її переживання: «Люди навколо не знають, як із тобою поводитися, і ти залишаєшся на самоті»

12

Пиріг і Батіг — Весна

Просвітлена пісня львівського колективу з цьогорічного альбому «Зелений» дарує майже духовний досвід. «Пиріг і Батіг» тонко відчувають поезію Богдана-Ігоря Антонича й омузичнюють її у переливчастому симфонічному аранжуванні.

11

Hidden Element — Illyah

Саундпродюсер Ігор Кириленко присвятив цей трек своєму другу-музиканту, який загинув на війні, захищаючи Україну. Сентиментальний IDM, від якого стискається серце й відчувається біль виконавця у нашарованих синтах.

10

ONUKA — SAMA

Ната Жижченко співає від імені усіх жінок, котрим довелося тимчасово покинути Україну на початку повномасштабної війни. Суспільний досвід вона загортає у кришталеве звучання із динамічними духовими, а від лірики складно не розчулитися: «Але я сама, переїзд триває / Але я не я, я без тебе зникла».

9

YUVI — 30 повінь

Цей трек — наче відверта сповідь. Вона підкріплена міксом брейкбіту та електропопу. Відчувається, ніби ще трохи — і лірична героїня Уляни Автенюк вибухне злістю та агресією, адже не готова приймати несправедливе ставлення до себе. 

Хочеться розчинитися у кожному звуці, адже ця пісня, серед десятка інших яскравих і достойних робіт, випущених саундпродюсеркою у цьому році, гіпнотизує найбільше.

8

The Unsleeping — Не сплю

Параноїдальним скальпелем пісня «Не сплю» проходить по мізках і залишає тільки більше безсонного безумства. Самокопання перед сном знайшло музичне вираження у ламаних гітарних рифах із неспинним драйвом. 

7

Стас Корольов — Кав’ярня

Цю пісню шість годин поспіль виконували на трансляції від СЛУХ, щоб зібрати мільйон гривень для ЗСУ. Гурту Стаса Корольова у цьому складі вже, на жаль, не існує, однак він запам’ятається як один із найвигадливіших колективів української музики із божевільними ідеями. 

6

O. Torvald — Голосові

Композиція, у якій нема й слова про війну, але вона присутня в кожному рядку. Пісня про повсякденні голосові повідомлення, записані з тяжкими емоціями, які наші захисники відчувають щодня.

«Голосові» пронизана розпачем, адже пісня присвячена загиблим побратимам Жені Галича. Важлива й своєчасна робота, яка відверто говорить про жахи війни без зайвого пафосу.

5

Лілу45 — Спробуй купи мене

Ця пісня з останнього альбому «Чорний лебідь» викликала резонанс у соціальних мережах: відео співачки завірусились на декілька мільйонів переглядів у TikTok та Instagram

У «Спробуй купи мене» Лілу45 критикує українську владу за корупцію та байдужість до країни. Рядки з треку навіть були використані на плакатах протестувальників, які виходили під КМДА в рамках акції «Гроші на ЗСУ». Дякуємо виконавиці за сміливість і чесність.

4

Джамала — ALIM

Пишна пісня ALIM відкриває альбом QIRIM — масштабну роботу Джамали з фіксування кримськотатарської пісенної спадщини. Композиція у симфонічному звучанні розповідає про народного героя, що забирав у багатих і віддавав бідним. 

Батько співачки Алім Джамаладінов є одним із основних джерел натхнення для Джамали. Разом із донькою він виконав пісню про свого тезку на презентації альбому в Києві — це був найпроникливіший момент року в українській музиці.

3

renie cares — сина

Інді-гурт Renie Cares вміє вибудовувати настрій пісні так, щоб завести слухача у суцільний морок. Пісня «Сина» з цьогорічного альбому «Легка нестерпність буття» розповідає про молоду вдову, яка втратила чоловіка на війні. 

Особисту трагедію цілого покоління українських жінок тонко й моторошно передали через контрастні музичні частини, а слова і вокал Іри Панчук пронизують серце кинджалом.

2

Паліндром — Капітан

Кожного дня тисячі героїв віддають своє життя за те, щоб ми жили вільно, і Степан Бурбан зафіксував, наскільки важливо памʼятати про це. «Я все на світі зможу, лиш хай мене згадають, якщо я не встою», — співає музикант. Його інтонації змінюються протягом усієї пісні, ніби показуючи увесь спектр емоцій артиста: неприйняття, відчай, сум і горе.

1

СТАСІК — Герої вмирають

Співачка й військова Анастасія Шевченко (СТАСІК) з’являється в українській музиці як оголений нерв суспільства. У 2019-му її пісня «Колискова для ворога» породила пророчі рядки: «Ти ж хотів землі цієї, тож тепер змішайся з нею».

У 2023 році СТАСІК висловилася до болю лаконічно. Пісня «Герої вмирають» на текст Саші Кладбіще (Zwyntar) — це болісна, але необхідна зустріч із реальністю, у якій наші захисники щодня гинуть на фронті. Запис присвятили покійному Роману Ратушному, громадському діячу, журналістові та військовому-добровольцю.

Це найсильніше і найбезкомпромісніше висловлення в українській музиці 2023 року. Важливо сприймати його спільно з шедевральним кліпом режисерки Анни Бурячкової, що побудований на пекучих візуальних метафорах.

Читайте та слухайте також найкращі українські альбоми 2023 року.

Читайте та слухайте також найкращі українські альбоми 2023 року.