Інтерв'ю

Disappeared Completely — про визнання за кордоном і цінність українського слухача. Інтервʼю

Олена Мосійчук

Київський інді-рок-гурт Disappeared Completely був підписаний на французький лейбл La Belle Musique, брав участь у європейських шоукейсах, фестивалях і був здебільшого відомий за межами України. Проте зараз Disappeared Completely співпрацюють з київським лейблом kontrabass та шукають ключик до серця українського слухача, якого вважає найдорожчим.

Склад гурту, як і його звучання, змінився від початку заснування. Наразі його учасниками є Віталій Шапка (Джеймс Хедер), Христина Загорська та Марина Крикля. 20 жовтня вони випустили другий альбом Pretty Average, на якому поєднали гранж, блюз, альтернативний рок та інді-поп. 

11 листопада Disappeared Completely вперше представлять нову роботу на великому концерті «СЛУХ: Наживо». Напередодні виступу ми поспілкувалися з учасником та учасницями про популярність гурту за кордоном, стимул займатись музикою і бажання підкорити українського слухача.

Як ви стали успішні за кордоном? Для кого більше пишете музику — для українців чи іноземної аудиторії?

Віталій: Проєкт задумувався як «українська музика для світу». Нас часто журналісти запитують: «Для кого ви це робите?» Для всіх, але насамперед для себе. Мені здається, якби артисти з таким підходом робили музику, вона би звучала зовсім інакше. Коли ми в 2017 році випустили альбом, записаний на телефон, ми не писали жодному лейблу — вони це робили за нас. Так ми підписалися на європейський лейбл La Belle Musique.

Коли ми почали співпрацювати з європейськими організаціями в 2016–2017 роках, ми побачили, що до українців у професійному плані зовсім інше ставлення — як до другосортної країни. Європейці не вірили, що українці взагалі здатні робити «західну» музику. Нас це зачепило, тому ми хотіли довести, що українська музика може бути конкурентною у світовому контексті. Ми можемо робити музику не гірше за Radiohead, Foals чи The xx, з якими нас раніше часто порівнювали. Українці можуть робити таку ж музику, не маючи при цьому таких великих можливостей: тобто сидячи з телефоном, граючись на ноутбуці — і все одно потрапляти у світові чарти. 

Коли ми захотіли показати себе й Україні, ми стикнулися з нерозумінням людей: а навіщо ми тут? Ми хочемо це виправити і розказати всім, що наша музика може існувати як в українському контексті, так і в зарубіжному. Нас завжди сприймають як новеньких, але ми існуємо вже вісім років. Наступне питання, яке нам також часто задають: «Чому ви не співаєте українською?» Є таке? (сміється)

Якраз хотіла запитати про причину вашої популярності за кордоном. Це через те, що ви робите музику, натхненну The xx та Radiohead і співаєте англійською, чи інші причини?

Віталій: Ми настільки далеко зайшли в тому, з чого починали, що вже просто не можемо відвернутися від цього. Недавно ми потрапили в плейліст світового року від Spotify All New Rock з треком Personal 2. Якщо мені не зраджує пам’ять, я не бачив там жодного українського артиста. Якби ми відмовились від англійської, то не потрапили б у такі плейлісти. Це мовний барʼєр. Для того, щоб українська мова звучала в світовому контексті, потрібно умовно виграти «Євробачення». Я наразі не бачу нас його учасниками, тим більше виграшними.

Ми були в Австрії на шоукейсі, де музичні продюсери з Британії, Австрії, Франції мали прожарювати треки різних виконавців. Але ми були, напевно, єдиними, кого вони не прожарили в той день. Нам сказали: «Ми б ніколи не подумали, що Україна може так звучати». Вони знають Джамалу, Kalush Orchestra, Go_A — але це все учасники «Євробачення».

Немає українського гурту, який обходив цей шлях (це якщо говорити про інді-музику, бо важка музика — зовсім інша тема). Якщо почнемо зараз співати українською, ми перекреслимо весь наш успіх. Можливо, треба було раніше це робити. Мені хочеться, щоб у світі знали, що українці — це не обовʼязково екзотична музика типу Kalush Orchestra чи «ДахаБраха».

У нас так багато прослуховувань, тому що люди повертаються до цієї музики. Але в чомусь ми все ж програли, бо зосередилися на музиці, але не на піарі. Ми не звертали увагу на те, що концертна і стримінгова діяльності — зовсім різні речі. Треба просувати свою медійність, щоб бути в контексті.

Це помилкове враження, що люди одразу сприймуть хорошу музику. Ми випустили пісню It’s In Your Eyes, яку проігнорували абсолютно всі українські медіа, окрім Bezodnya Music. Вона абсолютно нікому не була потрібна, а потім діджей Monolink зіграв її на своєму сеті — і понеслося.

Але якщо ти один раз потрапив у медіа, це ще нічого не означає. Раніше ми ображались на музичні видання (і на СЛУХ теж), що про нас не пишуть. Але в 2022 році до мене прийшло усвідомлення, що треба зробити так, аби вони це прочитали. Це перевернуло мій світогляд.

Ми почали співати англійською, коли всюди була російськомовна музика. Я не хотів співати російською, а українською обмежувати себе не хотів, тому що розумів, що якщо почну, то тільки тут і закінчу. А так можна спробувати підкорювати світ.

Христина: Ми, по-перше, поважаємо українську мову, по-друге, українських слухачів. Вони для нас найдорожчі.

Марина: Цікаво, що українці слухають англійську музику, умовно Дуа Ліпу чи Imagine Dragons, які в нас дуже популярні. Але якщо це англомовна музика, яку роблять українці, то це сприймається інакше. Хочеться зламати цей стереотип. Бо український слухач нам дуже цінний. Ми живемо тут.

Віталій: Ось чому ми зараз альбом Pretty Average випустили на українському лейблі kontrabass. Нам важливий український слухач. Навіть сприймається по-іншому, коли пишуть компліменти: коли з Європи — сприймаєш як даність, але від українців таке почути — це інші відчуття.

Не можна не відчути вплив Radiohead (мова не тільки про назву), The xx та UNKLE на ваш гурт. Як ви ставитесь до порівнянь із цими виконавцями?

Христина: Раніше кожен другий мав сказати, що ми українські The xx.

Марина: Я взагалі не чую цього. Коли слухаєш музику, у тебе неусвідомлено виринають у голові порівняння. Але щоб порівнювати нас із кимось зараз, особливо на новому альбомі? Ніхто не спадає на думку.


Віталій: Раніше мене це бісило. Але я зрозумів, що це найлегший спосіб дати характеристику музиці. І все змінюється. Люди, яким ми кидали альбом до виходу, казали, що це щось новеньке, але в стилі Disappeared Completely. Кожен великий світовий гурт проходив через те, що їх з кимось порівнювали. І тільки тоді, коли вони зробили 4–5-ий альбом, вивели свій почерк в абсолют, люди почали розуміти, що це щось цілісне. І якщо нас будуть порівнювати з Radiohead, то, вибачте, це класно.

Побутує думка, що молоді гурти розпадаються через п’ять років існування. Чи через відсутність аудиторії, чи через те, що заняття музикою фінансово та енергозатратне. Що допомагає вам триматися на плаву?

Віталій: Нас облизували європейські лейбли, через що у нас зʼявилася самовпевненість. Потім був шалений спад, і ми думали, що це кінець. Зараз ми розуміємо що потрібно просто робити. Сьогодні ти думаєш, що проєкту кінець, а завтра вистрілює трек на три мільйони прослуховувань. Інді-музика несумісна, наприклад, із сімейним життям, іпотеками, кредитами. Зараз ми відчуваємо самовідданість своїй справі.

Інді-артисти чекають, поки настане кінець, закінчаться фінанси, і не думають, як влаштувати життя так, щоб можна було все встигнути. Для нас було величезним пріоритетом не померти з голоду, при тому зберегти вільний час і все одно працювати над музикою. Якщо віддаватися цьому повністю, можна перетворити це на фултайм.

Марина: У нас є спеціальний список гуртів, які починали разом із нами чи зʼявилися трохи пізніше. Дивимося, скільки з них дожило до цього часу. Деякі гурти, які зʼявилися 2–3 роки тому, вже розвалюються. Треба бути терплячими.

У гурті панує гармонія чи буває, що хочеться тріснути колегу гітарою? Чи бувають всередині Disappeared Completely конфлікти? Як ви їх вирішуєте?

Віталій: Тріснути хочеться не через те, що ми різні, а через те, що ми однаково вперті. 

Марина: Так буває, коли проводиш багато часу на репетиціях. Після сварок нам треба охолонути, погуляти, і тільки тоді ми продовжуємо працювати. Ми могли посваритися максимум на день. І це було не через музику, а від втоми чи власних загонів.

Христина: Треба розуміти, що в кожного свої особливості. Коли краще не чіпати, коли краще поговорити. Зручніше вирішувати конфлікти, коли ви притерлися.

Цим альбомом ви не відмовляєтесь від власної меланхолійності, але стаєте більш прямолінійними, десь навіть агресивними. Що спонукало вас так зробити?

Віталій: Ми зрозуміли, що хочемо класні концерти. Після великого концерту на «Лесі Квартиринці» нам почали казати, що ми звучимо краще наживо, ніж на записі. І це був знак робити концертно-орієнтовану музику. Pretty Average — квінтесенція цього бажання: це голосно, сміливо, агресивно.

Для нас емоційне забарвлення — найвищий пріоритет. Якщо пісня тебе не щемить по сердечку — це погана пісня. Якщо пісня не підійде під саундтрек фільму чи моменту в серіалі — це погана пісня. Для нас було важливо зберегти музичність навіть у шумі. 

Вперше за всю історію гурту ми, працюючи над цим альбомом, відчули себе мікро-рок-зірками. Чи хочеться весь час так жити? Ні. Нам сподобалося, але продовжувати не будемо, хоча в альбомі Pretty Average це відчувається. Наприклад, фокус-трек Shit is Crazy був записаний одним тейком. Ми були, по-чесному, бухі. Бас-гітара, гітара, вокал, слова, мотивчик — це все прийшло в голову за один вечір.

Віталій казав, що музика для нього тісно переплітається з кінематографом. Яким фільмом надихались при написанні нового альбому?

Віталій: Цього разу ми надихались реальним життям, бо воно нагадувало фільм через війну й обстріли. Коли ти зранку не можеш поїхати на студію, тому що бачиш, як ракети літають. Потім їдеш на студію, працюєш, а ввечері не можеш поїхати додому, тому що електрики немає, метро навіть не їде. Я перестав бути кінолюбителем і дивлюся на фільми як на другосортну річ, що не дотягує до реальності.

Хтось співає про батьків, хтось — про кохання, хтось — про небажання працювати чи вчитися в університеті. Про що співаєте ви?

Марина: На Personal 1 я розказала про свою хворобу. В 2020 році у мене знайшли рак. Я лікувала його пів року, вилікувалась, зараз усе добре. Ця пісня — про складність переживання цієї хвороби, коли люди навколо не знають, як із тобою поводитися і ти залишаєшся на самоті.

Віталій: Коли ми працювали над альбомом, ці відголоски минулого з раком добре відчувалися. Виявилось, що всі друзі кинули Марину, коли вона захворіла. І через це в неї зʼявилась недовіра до людей. Це треба було пропрацьовувати. Тому Personal 1 побудована так, що є частина з перспективи Марини та з моєї. Зі свого боку, я кажу, що мені хотілося вилікувати не тільки тіло, а і душу.

Якщо говорити про мій особистий трек Personal 2, то суть у тому, що коли є життєва проблема, яка мучить зсередини, то ти намагаєшся від неї відвернутися. Але це не так працює. Треба, щоб люди розуміли — і я сам для себе це співаю, — що не треба відвертатися від цього, просто прийняти.

Про вашу музику говорили, що це «музика для сексу». Як ставитесь до цього?

Віталій: Це наче й комплімент, але такий дивний. Коли в 2017 році тільки перші треки виходили, ми отримували в особисті повідомлення: «Я вчора займався сексом під вашу музику. Дуже дякую». З одного боку, це прикольно. А з іншого, у мене трошки кринжові відчуття, бо я не знаю, чи це класно, чи погано. Але пишуть — то нехай пишуть. Я що, їм можу заборонити займатися сексом?

А для вас самих це музика для чого?

Марина: Для кожного дня. Під усе підходить: коли я сумна, радісна, збуджена чи, навпаки, пригнічена. Можна і поплакати, і потанцювати, бо вона різноманітна і різнобарвна.

Віталій: Я згоден, що це музика на кожен день. Люди можуть вибрати абсолютно все. Можуть і сексом позайматися.

Розкажіть про ваш спільний найяскравіший спогад.

Марина: Це було під час концерту в Дніпрі у 2021 році. У нас було багато часу перед виходом і ми намагалися якось згаяти час. У гримерній ми поставили пляшку вина на стіл, одну склянку, зібрали серветки в кульки і встановили правило: хто попаде в стакан серветкою, тому наллють. І в мене не виходило. Всі вже пʼють по третьому колу, а я досі твереза. Тому я випила два келиха підряд, щоб усіх догнати. Я злилася, але це був класний момент єднання.

Віталій: Мій найсильніший спогад — це наша друга поїздка з гуртом, теж у Дніпро. Мені запамʼяталось, як ми комунікували в потягу, бо відчулося, що це вже рідні люди, які з тобою їдуть. Якщо в нашій першій поїздці в Будапешт ми ще притирались у побутових умовах, то в наступних ми наче в одній родині всі побували. І це для мене залишається таким хорошим спогадом, відправною точкою.

Христина: Для мене — це наше новосілля на студії. Це була відправна точка, етап, коли розумієш, що тепер усе серйозно: у нас є своє місце. Тут нічого не було: білі стіни і все. Хтось привіз стіл, хтось поличку, і так крихта за крихтою ми збирали це місце. І в перший день, коли до нас прийшли друзі, було так душевно. Це стало початком нового етапу.

Марина: У вас такі класні спогади, а в мене про гру на алкоголь.

Бувають моменти вигорання, коли хочеться все кинути?

Марина: Після інтенсивної роботи над альбомом — я тоді майже не слухаю музику. Не сприймаю її. 

Христина: Всім хочеться інколи взяти перерву. Для того, щоб результативно працювати, треба добре відпочивати. 

Марина: У нас один день буде продуктивним, можемо зробити демку, наступні три — проведемо в розмовах.

Віталій: Ми не з тих гуртів, які випускають кожен місяць музику. Важливо не перетворювати все у конвеєр, інакше якість музики падатиме. Коли ми бачили, що робота не йшла, то просто тусили, дивились фільми, бухали, насолоджувались усім, чим можна в період блекаутів.

Це, до речі, пришвидшило всі процеси, на які ми не наважувалися. Навіть на таку музику — жорсткішу, правдивішу, шумну. Коли усвідомлюєш, що завтра може вибухнути величезна бомба, то починаєш розуміти, що настав час щось змінити.

11 листопада Disappeared Completely презентують альбом Pretty Average в рамках великої події «СЛУХ: Наживо». Унікальна можливість вперше почути живе виконання нового матеріалу — чекаємо вас у київському Bel Etage. У лайнапі також Blooms Corda i Renie Cares.

Читайте й слухайте інтерв’ю з Данилом Галиком, фронтменом гурту Blooms Corda — про творчі кризи, Шопенгауера та власну таємничість.

Читайте й слухайте інтерв’ю з Данилом Галиком, фронтменом гурту Blooms Corda — про творчі кризи, Шопенгауера та власну таємничість.