Тексти

23 найкращих українських кліпи 2023 року

СЛУХ

Цього року вийшло стільки чудових кліпів, що очі розбігаються. Артисти рефлексували на тему власної ідентичності, використовували танець як терапію, критикували колег, забували про цензуру, інколи виходили за рамки моралі. 

А ще — присвячували до болю сильні відео загиблим українським героям, без яких ці підсумки року були б неможливими.

Музичні редактори СЛУХ ледь не побилися між собою, але все ж обрали найкращі кліпи 2023 року.

СТАСІК — Герої вмирають

Режисерка: Анна Бурячкова

У 2023 році співачка й військова Анастасія Шевченко (СТАСІК) висловилася до болю лаконічно. Пісня «Герої вмирають» на текст Саші Кладбіще (Zwyntar) — це зустріч із реальністю, у якій наші захисники щодня гинуть на фронті. Запис присвятили покійному Роману Ратушному, громадському діячу, журналістові та військовому-добровольцю.

Це складний кінематографічний шедевр із неймовірною постановкою. СТАСІК, наче Харон із давньогрецької міфології, перевозить душі загиблих героїв через річку Стікс, у якій тече вугілля. Це той випадок, коли страшно переглядати відео ще раз.

Євген Філатов — Як Звучить Світ. Україна

Режисер і продюсер: Євген Синельников
Продюсерка: Наталія Синельникова

Особливе місце в цьому списку належить тревел-шоу, під час якого ведучий Євген Філатов (The Maneken) записував звуки Києва, Львова, Одеси, Чернігова, Харкова й Карпат. Пізніше саундпродюсер скомпонував їх у трепетні електронні композиції, а команда проєкту змонтувала з польових кадрів динамічні кліпи.

Звук львівського органа, дзвони чернігівських храмів, шум одеського прибою, харківський студентський хор, карпатська трембіта, київське метро більшість відео- та аудіоматеріалу зняли під час повномасштабної війни. Найбільше розчулює вплетена в симфонію українських звуків повітряна тривога.

Latexfauna — Масандра

Режисер: Інді Хаїт

Приз за найбільш провокативний кліп 2023 року забирає Latexfauna. Хлопці вміють зробити так, щоб про них говорили — фронтмен Дмитро Зезюлін у мінімалістичному відео імітує оральний секс із жінкою. Глядачу невідомо, що насправді відбувається внизу за кадром, однак на цьому й будується напруга кліпу.

ONUKA — PEREMOHA

Режисер: Євген Філатов

Цю пісню з альбому ROOM критикували за надто лаконічну лірику про українську перемогу. Однак композиція виконує свою роль — вона надихає і розчулює, а її ритмічні рядки надовго в’їдаються у мозок.

Вихід пісні підкріпили стильним кліпом. Ната Жижченко традиційно співпрацює з художницею костюмів Лесею Патокою — кліп на PEREMOHA є чергуванням стильних мінімалістичних образів, що втілюють рішучий настрій треку.

Go_A — Rusalochki

Режисер: Євген Кирей

Під час однієї з фольклорних експедицій вокалістка гурту Катерина Павленко познайомилася із літніми жінками, що вимушено покинули свої домівки через аварію на Чорнобильській АЕС. Вони показали їй ритуал проводу русалок, який пізніше Go_A відтворили у кліпі.

Відео знімалось у Києві під час повітряної тривоги й ракетної атаки: під звуки вибухів команда створила кадри, що заворожують із перших секунд. До зйомок залучили учасниць українського фольклорного ансамблю «Берегиня» із селища Козацьке (Чернігівська область).

Циферблат — Диско-Фанко Терапія

Режисерка: Юлія Літинська

Фактурні герої кліпу запрошують забутися у розкутій диско-фанковій ейфорії. Навіяні 1970-ми образи, теплі кольори й мінімалістичний сюжет про конкурс на найкращий танець — візуал і музика складаються у тандем концентрованих радощів і легкого ескапізму.

THE HARDKISS — 00:00

Режисер: Мітя Бородін

Кліп на пісню з альбому «Залізна ластівка» (2018) присвятили енергетикам, що рятують критичну інфраструктуру після обстрілів. Він зображає дві паралельні історії: зворушливе сімейне життя працівника енергетичної служби у теплих тонах і холодні кадри з самотнім головним героєм, який рятує країну під час війни.

У відео знялися реальні працівники «Херсонобленерго» — шестеро з них загинули на роботі з моменту зйомок.

Саша Буль — Тримаєм посадку

Знімальна команда: YUZHANE Production

Оптимістична пісня з яскравим кліпом насправді оповідає про сумну реальність. Саша Буль змінює образ колоритного кантрі-виконавця у ковбойському капелюсі на харизматичного військового в мультикамі. 


Музикант іронізує над складним питанням поділу суспільства на цивільних і тих, хто на фронті.
«Тримаєм посадку» дає змогу трішки видихнути й посміятися разом — захисникам і захисницям на передовій та цивільним у тилу. Кліп вийшов за сприяння проєкту «Мистецтво — наша броня» від фестивалю Respublica.

Cape Cod — Матч Поінт

Режисер: Іван Сурник

Бадьорий кліп на трек «Матч Поінт» — як пародія на дешеві голлівудські горори. Звичайний набір персонажів зі стандартним сюжетом для подібного кіно: суворий любитель диско протистоїть інопланетянам і намагається врятувати кохану. Безперечно, один із найоригінальніших кліпів року.

Oi FUSK, Paat. — ЛОГОС

Режисер: Ілля Дуцик

Незмінний тандем Іллі Дуцика та Оі Фусика цього року знову здивував. Музикант перетворився на вождя офісних клерків, який підкорює і зрештою ламає систему. І чого тільки варта відсилка до картини «Син Людський» Рене Маґрітта в кадрі з відкушеним яблуком!

DOROFEEVA — Кохаю, але не зовсім

Режисер: Інді Хаїт

Надя Дорофєєва відчула нове дихання та записала одну з найвірусніших пісень цього року. Співачка влаштовує спокусливі домашні танці у кліпі й підкреслює емоції витонченою хореографією та чергуванням швидких кадрів.

O. Torvald — Дихай

Режисери: Євгеній Головатенко, Євген Красуля

Дворічне мовчання гурт обірвав кліпом і піснею «Дихай». Драматична робота фільмувалася в екстремальних умовах — вісім годин фронтмена Женю Галича поливали крижаною водою з гідранта. Така самовідданість повністю себе виправдала — гнітюча атмосфера безвиході в лікарняній палаті передана на відмінно.

Nazva, KRUTЬ — На дно

Режисер: Андрій Саган

Ох вже ці невгамовні трикстери з творів Івана Франка, витівки яких показують Nazva та KRUTЬ! Надихнувшись образами Лиса Микити й Захара Беркута, музиканти завітали у гості до дому-музею видатного українського поета та драматурга у Львові, де влаштували мінівечірку в стилі 1910-х.

Паліндром — Саудаде

Режисер: Степан Бурбан (Паліндром)

Трагікомічна робота, в якій Паліндром перетворюється на самовідданого весільного відеооператора. Він документує життя навколо в найменших дрібницях і буквально споживає відзнятий матеріал наприкінці. Метафоричний відеоряд наповнений душевною атмосферою нульових із VHS-камерою, пошарпаною кімнатою з застарілим компʼютером і цигарками «Прима».

ТУЧА — ДекаДанс

Режисер: Ілля Дуцик

Втома, вигорання, повітряні тривоги — весь негатив треба вивільняти, і Марія Тучка та її друзі демонструють, як саме це потрібно робити. Кліп наповнений символами, українськими архетипами та персоніфікаціями популізму, бюрократії та комерційної шароварщини.

Антон Крамер, Yuvi — До краплі

Режисер: Максим Делієргієв

У своєму бажанні стати ближче ліричні герої Антона Крамера та Уляни Автенюк буквально стають одним цілим. Режисер вирішив до всього розкрити і тему гендеру. Він стирає усі можливі кордони між жінкою та чоловіком і показує, що кожен має право обирати, ким бути, як виглядати і як любити. У «До краплі» було також використано тривимірну компʼютерну графіку (CGI).

Андрій Бармалій — Я нормально

Режисер: Вадим Пінягін

Андрій Бармалій демонструє суперечливість і бурхливість внутрішніх переживань, які спричиняє таке звичне питання «Як справи?». Оточений світлом софітів, музикант оголює свою душу перед безликими глядачами. Після перегляду хочеться поаплодувати та крикнути «Браво!».

The Unsleeping — Не сплю

Режисер: Роман Волосевич

Якби безсоння було кліпом, це була б робота «несплячих» на пісню «Не сплю». Відеоряд пронизаний відчуттям божевілля і параної. Аскетичні анімаційні образи чудово вихоплюють емоцію — ніби не можеш заснути, бо все найчорніше вилазить назовні й оповиває суцільним страхом перед завтрашнім днем.

Жадан і Собаки, Христина Соловій — Серце

Режисер: Віктор Скуратовський

Успіх роботи можна вимірювати за резонансом у суспільстві: чи точно ви зробили все правильно, якщо вас не розкритикувала церква? Пісня-маніфест любові до світу перетворилися на справжні розборки, в яких представники церкви святого Андрія Первозванного у Львові, де відбувалася частина зйомок, вимагала в музикантів видалити кліп із соцмереж. Але, на щастя, цього не сталося.

Secret Avenue — Коло за колом

Режисери: Катя Рибка, Андрій Гусаров

Антон Прібиткін записав моторошну пісню-колискову на вірш поетеси Анастасії Чорної. Проникливий ефект від композиції підсилює нуарний кліп, де Антон постає в образі смерті й по черзі забирає приречених жертв. Їх зіграли актори Ігор Котловський, Роман Халаїмов та актриса Наталка Кобізька.

Дантес — Чуєш

Режисерка: Julia Paskal

Отримавши сонячний удар, Володимир Дантес провалюється у сюрреалістичний сон. Танцювальні батли, хор бабусь у традиційному українському вбранні, Будда в образі Ігоря Кириленка з Hidden Element і гігантський кіт, усередині якого заховався ведучий і блогер Олексій Дурнєв. І це тільки частина божевілля із кліпу «Чуєш».

хейтспіч — пісня для радіо

Режисер: Evan McLoud (Володимир Добривечір)

Фронтмен гурту Дмитро Однороженко видає повістку Олегу Виннику, потрапляє до кліпів Kalush Orchestra, Макса Барських, «Океану Ельзи» та інших, стає частиною відомих мемів та критикує українську музичну індустрію. Іншими словами, робить усе, аби пісня й кліп не потрапили у жодну ротацію. Задерикувато та провокативно — все в стилі «хейтспіч».

Євгеній Дубовик — Mr. Tritone (за участі Івана Корнієнка, Станіслава Дяченка, Кирила Черкашина)

Режисер: Олександр Хоменко

Піаніст Євгеній Дубовик схоплює звучання інтервалу тритон у хаотичній композиції з поважною назвою Mr. Tritone. Кліп із прикутою кайданками до візка заручницею, яка граційно катається вулицями Києва, влучно передає безладність «інтервалу диявола»

Дивіться також 10 легендарних концертів, які варто побачити кожному.

Дивіться також 10 легендарних концертів, які варто побачити кожному.