У 2022 році кількість запитів «історія України» в Google по Україні збільшилася в сотні разів. З початком повномасштабного вторгнення український народ стикнувся з бажанням і потребою інформаційно вкладатись у сьогодення, бо реалії ставили ультиматум — або історію пишемо ми, або її пишуть за нас. Тільки робити це без попередніх знань — це як читати книжку з середини — важка і невдячна справа.
Як нації нам справді бракує знання власної історії, але ніколи не бракувало бажання її творити. Просто колонізатори рідко схвалювали такі ініціативи. Зокрема росіяни, як хворобливо імперський народ, понад 300 років стирали, переписували, перебріхували історичні події або вдавали, що їх не було. Ой, вони й досі так роблять.
Постколоніальне минуле та білі плями історії позбавляли наш народ єдиного трактування подій, культурної та ідеологічної єдності. Попри це завжди знаходився хтось, хто гостро відчував, записував і рефлексував пережите. Ймовірно, з цього і склалася вічна туга українського народу, сублімація якої, здається, є в крові. Особливо в музику. СЛУХ пропонує підбірку сучасних українських пісень, альбомів та музичних проєктів, що розповідають нашу історію — від пригод Петра Конашевича-Сагайдачного до справи Василя Стуса і мітингів проти дій Арсена Авакова.