Головна ТекстиНовиниНова музикаВідеоПідтримай нас

Нова музика

«Вагоновожатые» дивують новим кліпом про наслідки Чорнобильської трагедії

СЛУХ
30 Жов 2020
ПАРТНЕРСЬКИЙ
МАТЕРІАЛ

Представляємо п’яту пісню, випущену в рамках музичного проєкту «Звуки Чорнобиля».

До Стасіка, KAZKA, Atomic Simao та KRUTЬ приєдналися «Вагоновожатые» з піснею «Касета». У тривожному відео гурт демонструє контраст між безтурботним минулим Чорнобиля часів СРСР та його сьогоденням — покинутою та спустошеною територією.

Поет і вокаліст «Вагоновожатых» Антон Слєпаков поділився з нами спогадами про Чорнобильську трагедію 1986 року, розповів про враження від візиту до зони відчуження і концепцію пісні.

— Що ви знаєте про Чорнобиль? Коли дізналися про трагедію? Чи маєте особисту історію, пов’язану з Чорнобилем?

Так, я знаю, що відбулося 26 квiтня 1986 року. Мені було 13 років і я дізнався цю страшну новину по телевізору. У роки радянської дійсності неможливо було отримати інформацію з альтернативних або незалежних джерел, лишалося вірити чуткам і фейкам, які вже тоді, за відсутності достовірних фактів, набували найдивніших неправдоподібних форм.

Учасники «Вагоновожатых» Стас і Андрій народилися за рік до аварії, а ми з Валентином трохи старші, ми тоді вже були школярами. Цинічні першотравневі демонстрації, мовчання преси та керівництва країни і страшна тиха паніка в районі вокзалу, залізничних кас і автостанцій.

Ні, ніяких особистих історій у нас не було. Ніхто з близьких не працював ліквідатором, і родичів, що переїхали з Прип’яті, у нас теж не було.

Але так вийшло, що першу фотосесію «Вагоновожатых» робила Оля Закревська, відома фотографиня, яка, як пізніше з’ясувалося, народилася в Прип’яті та переїхала з батьками до Києва у 1986 році, коли їй було два місяці. Саме ці фото ми надали для використання в проекті.

— Яку історію ви розповідаєте в своїй пісні? Що саме ви хотіли передати?

Ми записали трек «Касета», який уже близько року граємо на концертах, але тільки тепер він отримав закінчену концепцiю і сформувався. Ми довго не могли до кінця зрозуміти, що і звідки це, я міняв фрагменти тексту і тільки після знайомства з проєктом «Звуки Чорнобиля» стало зрозуміло, що касета — це архівний релiкт. Старий аудомагнітний артефакт, який пролежав багато років у старому покинутому будинку, якимось чином уцілів і розповів свою історію.

Касета — це останній актуальний носій, який існував у Чорнобильській зоні. Чорнобиль і Прип’ять так і не дізналися, що таке лазерні диски, флешки і mp3-файли.

Нашим завданням було відновити поламаний корпус, врятувати плівку, реставрувати і оприлюднити. Якщо ввімкнути запис на певну гучність, можна віддалено почути звук радіації.

— Які звуки Чорнобиля ви використали в пісні та чому?

Я не знаю, що це конкретно за звуки, але ми в деяких місцях використовували атмосферні записи — відчуття зони відчуження, глухий, виразний ambience і звуки сигналу дозиметра, але постаралися зробити це лаконічно, не перекриваючи виключно музичні засоби.

— Що вас здивувало під час поїздки в зону відчуження?

Вразило, як природа без втручання людини перетворює покинуте місто в хаотичний ліс, непрохідні джунглі, постурбаністичний оазис і в яку непридатність приходять залізо, бетон і скло без підтримки і обслуговування людини.

— Що таке Чорнобиль для України? 

Я не знаю, які саме терміни та охоронні статуси привласнені цьому місцю. Перш за все це — Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник. Звичайно, основним видом діяльності ЧАЕС були виробництво електроенергії, управління радіоактивними відходами.

— Що ви зрозуміли після участі в проєкті?

Проєкт тільки на самому початку, формується склад учасників і музичний матеріал. Думаю, висновки ми зробимо трохи пізніше. Всі разом.

Уявіть, що вам потрібно донести наступним поколінням думку, що про Чорнобиль не треба забувати. Що б ви сказали?

За 30 з гаком років біль і гіркота від трагедії стали ще відчутнішими. На жаль, людство не захотіло почути тривожний сигнал і техногенні катастрофи трапляються з гнітючою регулярністю. Ці аварії найчастіше відбуваються як наслідок катастроф природних, але крім того — через зношене обладнання, жадібність або неуважність. Пам’ять про них служить важливим уроком для людства, тому що природні катастрофи можуть зашкодити нам, але не планеті, а ось техногенні несуть загрозу всьому довкіллю.

У проєкті «Звуки Чорнобиля» за підтримки Українського Культурного Фонду взяли участь 10 українських і закордонних артистів. Цього року вони відвідали зону відчуження та перетворили свої враження на пісні, в яких використали звуки Чорнобиля. 

Однойменну аудіобібліотеку в 2018 році створив Валерій Коршунов, автор проєкту ARTEFACT. Серед записів: тріск дозиметра, скрип колеса огляду в Прип’яті, шум Рудого лісу, відлуння, гуркіт течії та інші. Звуки збирали по всіх локаціях зони відчуження.

Дивіться також виступ «Вагоновожатых» у рамках нашого проєкту «Культура об’єднує». Там можна почути живе виконання пісні «Касета».

  • Новини

    Австралійські рокери Private Function випустять перший у світі вініл із сечі29 Бер 2023
  • Новини

    Гурт «1914» скасовує закордонний тур — Мінкульт не дав дозвіл на виїзд28 Бер 2023
  • Новини

    O.Torvald випустили ностальгійне відео на пісню Diller Kaifu23 Бер 2023
  • Про проект
    © 2023 Всі права захищено.