«Митець потрібен своєму народові та й усьому світові тільки тоді, коли його творчість поєднується з криком його нації», — це слова Василя Стуса, поета-шістдесятника, нонконформіста, що створював поетичні образи, осмислюючи трагедію вільної людини у тоталітарному суспільстві та власними діями намагався звільнити Україну.
Українські музиканти в повномасштабну війну в 2022 році активно виражають свою громадянську позицію — у нашій попмузиці з’явилися тонни нової актуальної творчості, що прямо чи метафорично осмислює події у державі. Як, скажімо, «Українська лють» Христини Соловій, спільна пісня гурту «Антитіла» з Едом Шираном, пісня «Не вистачає кисню» від Alice Change чи ембіент-рефлексії Koloah на альбомі Serenity.
Проте до 24 лютого 2022 року українські виконавці, здається, призабули, що війна, хоч і не повномасштабна, тривала уже вісім років. Батьківщина чи територія, гірке розчарування у людстві, страх перед бойовими діями — ці питання та теми вже давно були реальністю для жителів українського Донбасу. Війна на Сході тимчасово перейшла у «спокійну» фазу, тому перестала бути актуальною темою для українського артиста.
Однак знайшлися ті, хто були готовими висловитися, і зробити це не лише гучно, а й поетично. Альбом житомирського скрімо-гурту oh, deer! «Як перестати хвилюватися і полюбити війну» (2017) — це андеграундний реліз, який тонко провідчував українське суспільство під час війни, поетично відрефлексував його настрої та не побоявся буквально прокричати про те, про що інші мовчали або не помічали.
Раніше ми неодноразово згадували цей альбом у наших матеріалах і рейтингу найкращих українських альбомів 2010-х. Пора послухати його ще раз, із жахом усвідомивши: те, що тоді боліло лише декому, тепер болить геть усім.