Нова музика

Нова пісня Kalush Orchestra і Козака Сіромахи — шароварне занурення в українську культуру

Максим Комлєв

У жовтні до лейблу ENKO приєднався Олександр Люббоженко, більш відомий як Kozak Siromaha з восьмого сезону «Голосу країни». Після появи в кліпі на спільну пісню Kalush Orchestra та The Rasmus він дебютує як співак на треку «Нумо Козаки» за участі партнерів по лейблу, хоча виконує тут лише кілька рядків.

Послухали? Ну, поїхали.

Крінж — єдина емоція, що залишається після прослуховування «Нумо Козаки»

Козацька тема в українській музиці загалом завжди викликала лише біль, тому що переважна більшість таких пісень — про одне й те саме: бойових дух, бий воріженьок чи, як у «Нумо Козаки» — про русаків, що «крадуть наш сонях». А з початком повномасштабного вторгнення такі пісні взагалі стали кон’юнктурщиною. При достатньому наборі вмінь, які команди лейблу ENKO точно має, склепати хіт про це — взагалі не проблема.

Цього року цю тему також обіграла Jerry Heil у пісні «#Москаль_Некрасівий», де актуалізувала тему козацтва особистостями та подіями на фоні повномасштабного російського вторгнення.

Проте було це ще у квітні — тоді ми проходили перший етап «пісень війни» і приклади осмисленої рефлексії були рідкісними. Якби «Нумо Козаки» теж вийшла навесні, це ще можна було б зрозуміти. Але вже грудень, повномасштабне вторгнення триває майже десять місяців. І от Kalush Orchestra та компанія у контексті рефлексії на війну чи підтримки українців видають шаблонну пісню про козаків.

Як ця пісня «занурює в українську культуру»

«Нумо Козаки» мають хітовий потенціал. Приспів і програш можуть легко затягати по TikTok, а радіостанції візьмуть пісню в активну ротацію. Але в пресрелізі сказано, що такі колаборації, на думку лейблу ENKO, «допоможуть ще більше занурювати слухачів в українську культуру та традиції». Однак яким чином чергова пісня про абстрактний козацький дух може занурювати слухачів в українську культуру? 

Чи розкриває ця пісня тему козацтва з нових ракурсів? Дякуємо, що не в червоних шароварах і вишиваній сорочці, що, нагадуємо, є неправильним образом козацького одягу. 

Та й не зрозуміло, як саме в пісні проявляється «козацкість»

В особі Олександра Люббоженка чи його костюмі? Направду його текст у пісні — найцікавіший, бо звучить природно, враховуючи те, що співає сучасний козак. Тут відчувається потенціал і задаток до чогось дійсно цікавого у перспективі.

А загалом виходить, що «занурення в українську культуру» у розумінні одного з найпопулярніших колективів України відбувається через спекулювання на стереотипах. 

Якщо лейбл ENKO дійсно переживає за українську культуру, то чи не доцільніше було б дати можливість Олександру записати автентичні козацькі пісні, як він уже робив на «Голосі країни»? Ідеальнішої кандидатури для цього не знайти: Козак Сіромаха закінчив академію козацтва, викладає козацькі види бойових мистецтв і працює у театрі «Люті козаки», де виконує трюки на конях і бойовий гопак.

З автентичними піснями, найімовірніше, не потрапити в чарти, але тоді не треба прикривати прагматичні бажання привертанням уваги до української традиційної культури, до якої Kalush Orchestra і лейбл ENKO не мають жодного відношення. 

Час уже Kalush Orchestra та компанії визначитися — вони переосмислюють українську культуру на сучасний манір чи збирають по верхах стереотипи і замість чогось цінного просувають культуру низької якості, що має добре знайому нам назву «шароварщина».

Підтримай редакцію СЛУХ на Patreon чи прямим донатом — зараз нам це потрібно.

Щоб першими дізнаватися новини музики та культури, підписуйтесь на наш Telegram та Instagram.

Читайте також матеріал про проблематику нової музичної премії від MEGOGO.