Тексти

Не перша, не альтернативна: що не так із новою музичною премією від MEGOGO

Данило Панімаш

Сервіс MEGOGO анонсував запуск власної музичної премії — Megogo Music Awards. Слухачі обиратимуть переможців у дев’яти номінаціях через онлайн-голосування, яке розпочалося 14  листопада і закінчиться 11 грудня. А переможця буде оголошено 16 грудня.

Однак не покидає відчуття, що нова премія — це черговий «міжсобойчик», від якого віє плагіатом і вторинністю одночасно.

«Музична премія від каналу MEGOGO LIVE заснована для популяризації сучасної української музики, пошуку нових імен та звучань, а також справедливої відзнаки творчих успіхів наших артистів», — йдеться в заяві маркетинг-директорки MEGOGO Валерії Толочиної

Перше, що вибиває з тіла дух — це позиціювання Megogo Music Award як першої (!) альтернативної (!!!) музичної премії України. Jager Music Awards, які з 2018 року з перемінним успіхом нагороджували саме альтернативних і (майже) маловідомих українських артистів в Україні, десь запивають гірку образу своїм же брендовим напоєм.

Друге — це невідповідність заявленому. Це видно по номінації Young Blood, назва якої, до того ж, скопійована з однойменної номінації Jager Music Awards. Якщо одна з глобальних цілей Megogo Music Awards — пошук нових талантів, то навіщо робити під них окрему номінацію? Хіба не краще зосередитися на тому, щоб знайти саме нові імена і допомогти їм з впізнаваністю? Адже це звучить, як «піца з тістом» або «мокре озеро з води».

Відкриваємо номінацію «Артист року» і бачимо, що найновіший артист цього списку — Skofka, який отримав поштовх кар’єри у 2020 році, і Паліндром, який у якості Паліндрома дебютував у 2019 році. Всі інші — це якісь дійсно маловідомі та слабко представлені у медійному просторі артисти — MONATIK, Dantes, Kalush, Артем Пивоваров, Андрій Хливнюк, Женя Галич. Чули про таких?

Або «Артистка року».

Христина Соловій, DOROFEEVA, Alina Pash, alyona alyona, Jamala, Jerry Heil, KRUTЬ, Roxolana і KOLA. Саме два останніх імені голосно заявили про себе на українській сцені протягом останніх двох років, хоча та ж KOLA випустила дебютну пісню ще у 2017 році.

Ще одне питання, яке не дає спокою. А в чому полягає саме альтернативність премії? Альтернатива повинна бути чомусь або комусь, це формує можливість вибору. Тож альтернативою чому є премія Megogo Music Awards? Чи відсутність у номінантах Потапа і гурту MOZGI та «Океану Ельзи» автоматично робить премію альтернативною?

Одні з головних грабель нової премії — це її механіка, про яку відомо нічого

Регламенту премії немає, що автоматично перетворює ініціативу на самопіар бренду MEGOGO. Хто обирає номінантів у шортліст? І головне — які критерії відбору? Кількість випущених альбомів та кліпів? Артистична активність? Кількість зібраних донатів на благодійність чи військові потреби? Чому MONATIK заслуговує бути артистом року, а Макс Барських — ні? І що взагалі потрібно зробити для того, щоб стати артистом чи артисткою року?

І головне — що ж він/вона отримає?

Нагорода (тобто мотивація для подальшого руху артиста) премії Megogo Music Awards ніде не визначена, тож можна припустити, що це буде якась статуетка, символ перемоги, яка припадатиме пилом на полиці переможця. 

Проте визначені умови участі артистів у премії:

Одна з них — це передача прав на показ кліпу MEGOGO LIVE. А друга умова — це присутність артиста або його представників на нагородженні 16 грудня 2022 року. Тож якщо артист або його представники не зможуть приїхати через різні обставини, можливі під час війни, тоді все, не підходить? Або можливість бути присутнім на премії — це і є нагорода?

Той же Jager Music Awards пропонував молодим артистам зйомку кліпу, видання запису на вінілі або сертифікат на купівлю музичного обладнання, що і було мотивацією брати участь у конкурсі, а на щорічних відкриттях премії смачно годували і поїли. Однак чим мотивують MEGOGO?

Онлайн-голосування пересічних слухачів

Це історія, яка тисячу разів була розкритикована вщент, це головні граблі будь-яких премій. За кого віддадуть більше голосів 13,6 тисяч підписників Паліндрома в інстаграмі чи 12,8 мільйонів (!) підписників MONATIK? Відповідь проста, як математика, і, здається, лежить на поверхні і починається з літери M.

Коли організатори премії віддають право обирати переможця інтернет-користувачам, вони знімають з себе відповідальність за формування музичної повістки. А по-друге — повністю нівелюють значущість, важливість і навіть експертність самої премії, тим паче коли говоримо про «альтернативну премію», де вона важлива. В чому тоді полягає робота команди MEGOGO? Обрати найбільш обговорюваних українських артистів, раптових хітмейкерів Tik-Tok, зробити плашку на сайті, пости у соцмережах та організувати шведський стіл на нагородженні? 

Єдине, що є потенційним плюсом для номінантів премії Megogo Music Awards — це промо-можливості MEGOGO як найбільшого українського медіасервісу. Однак про те, якими вони будуть, можна тільки гадати. 

Перебування не дуже відомих нішевих артистів поряд із медійними виконавцями 

Це ще одна історія, в якій мінусів більше, ніж плюсів. Помістити артистів та слухачів в одну площину, нівелювати ієрархію української сцени, поставивши в один ряд нішевих і масових артистів і дати народу самому обирати переможців — звучить настільки ж благородно, наскільки і утопічно. 

Це не працює і ніколи не працювало в плюс нішевим артистам. Їхня популярність та впізнаваність не збільшувалася, як і популярність та впізнаваність мастодонтів української музики. Ніхто ніколи не казав: «Я подивився трансляцію YUNA і відкрив для себе *ім’я артиста*». Н-і-х-т-о.

У результаті маємо чергову премію, яка зроблена просто для того, щоб існувати, ні на що не впливати і створювати піар-історію для каналу MEGOGO за рахунок українських артистів. Піар-історію, яка подається під популістським соусом «єдиної альтернативної премії», хоча нічого альтернативного в ній немає. 

Навіть організатори премії М1 Music Awards, вічної болі української музичної індустрії,  були чеснішими, прямо кажучи, що вони нагороджують тільки резидентів свого телеканалу. Ось ми і знайшли, чому і кому є альтернативою «перша альтернативна музична премія країни» Megogo Music Awards.

Підтримай редакцію СЛУХ на Patreon чи прямим донатом — зараз нам це потрібно.

Щоб першими дізнаватися новини музики та культури, підписуйтесь на наш Telegram та Instagram.

Читайте також про учасників Нацвідбору на «Євробачення-2023», які не пройшли у фінал. Хто вони такі та чи варто когось із них послухати.