Тексти

Хто НЕ потрапив у фінал Нацвідбору та кого все ж варто послухати

Максим Комлєв

17 листопада організатори Нацвідбору на «Євробачення-2023» оголосили фіналістів конкурсу. В розширеному списку — 36 учасників та учасниць, але змагатися за право представляти Україну на конкурсі будуть 10 артистів і гуртів. 

Час поговорити про фіналістів ще буде, коли почнуть виходити конкурсні пісні. Натомість випусковий редактор СЛУХ Максим Комлєв вирішив розібратися, кого відсіяли та чи заслуговує хтось із них потрапити у ваш плейліст.

У матеріалі розповідається про артистів, які мають хоча б одну опубліковану пісню.

DAYTON

Вадим Куліковський — новачок на сцені українського попу. Першу та наразі найуспішнішу пісню «Намисто» випустив у 2020 році, загалом їх у нього всього чотири. Виконує приємний, але неоригінальний денс-поп. Навесні пішов у Тероборону та не втримався від створення «бойової» пісні «Клич»

Drevo

Максим Дерев‘янчук поки що намацує свій стиль. У нього тембр голосу, що одразу запам’ятовується, і через голос він здається набагато дорослішим, ніж насправді. 

Drevo випускає сердечні пісні під гітару, ніби бард, що вже побачив життя, а не юний хлопець. Це тим цікавіше, тому що хлопець, схоже, є або був фанатом Макса Коржа, на що вказує його інстаграм (раз і два).

Але з такими піснями та голосом Drevo краще для початку спробувати себе в «Голосі країни», набратися досвіду та прийти на Нацвідбір знов.

Iana Kovaleva

Яна Ковальова — приклад співачки, в якої після участі в талант-шоу не вдалося розвинути сольну кар’єру, але вона намагається пробитися самостійно. 

Яна вилетіла в нокаутах 5-го сезону «Голосу країни», після чого почала випускати пісні як NANA. Зараз Яна переважно співає на бек-вокалі, пише тексти й музику для інших артистів. 

Серед найвідоміших — Ivan Navi, для кого вона написала пісню «Все для кохання». З цією композицією Іван виступив у Нацвідборі на «Євробачення-2019».

Kozak Siromaha

Олександр Люббоженко — реальний козак: закінчив академію козацтва, живе в козацькому поселенні, працює у козацькому театрі. Відомим став після участі у восьмому сезоні «Голосу країни», де потрапив до команди Джамали

Цього року Kozak Siromaha приєднався до лейблу ENKO (KALUSH, Kalush Orchestra, alyona alyona, Skofka). Скоріше за все, там мріяли через Нацвідбір запустити свого нового артиста одразу в стратосферу, але не склалося. Залишається чекати, чи буде музика Олександра такою ж ефектною, як і його вигляд, і сподіватися, що вона не стане лютим проявом шароварщини.

Lue Bason

За аристократичним псевдонімом ховається поки що найодіозніший конкурсант. 

Юрій Каналош — фронтмен гурту Cloudless. Подався на конкурс як сольний артист, але ще до оголошення фіналістів запостив в інстаграмі відео, в якому розкритикував організаторів Нацвідбору, «злив» кілька імен артистів, які пройшли далі, та відмовився від подальшої участі.

На відео співак розповів, що йому не сподобалося ставлення до нього під час першого етапу конкурсу, він не довіряє «вашому смаку в музиці» (мається не увазі Суспільний мовник як організатор) і не дозволить «втоптувати себе в бруд».

Наступна претензія співака доволі дивна. За його словами, деякі артисти вже знають, що пройшли у фінал, тому чому б не сказати йому, що він не в цьому списку, адже треба «закрити для себе ці двері та займатися своїм ділом»

Юрій аргументував це тим, що йому треба доробити пісню, домовитися про її дистрибуцію та пропрацювати промо. Змістовно, але якщо вже хочеться звернути увагу на проблеми в організації (якщо вони є), це можна зробити у більш етичній формі та не вибивати для себе інакші від інших умови.

Також Юрій пригадав минулорічний відбір, де Cloudless отримали 1 бал від журі. 

«Протягом нашого виступу Джамала теренькала з Лодигіним практично весь виступ або сиділа в телефоні. Це видно на відео. Ти мені ставиш найнижчий бал і ти навіть не дивилася мій виступ. Це просто наглість».

Мотиви вчинку зрозуміти важко, виглядає скоріше як спроба хайпу на скандалі плаксивого співака, чию творчу натуру ніяк не можуть оцінити.

Olivan

Ще один виконавець щемливого попу з піснями «Мама» та «Додому». Валентин Мушинський — колишній учасник гурту One Light Inside. З ним став фіналістом шоу «X-Фактор», а сольно взяв участь у проєкті «Співають усі»

Валентина хочеться прикладати до рани та не критикувати, настільки позитивний в нього імідж. Проте про його музику сказати абсолютно нічого — приємний ліричний поп.

Seréen

Дует Даниїла Мільковського (має сольний проєкт IDXO) та співачки Анастасії Ярмощук. Учасники познайомилися ще в дитинстві у Донецьку, а після переїзду в Київ почали робити музику разом.

Sereen роблять притомний інді-поп англійською та українською. Це один із небагатьох учасників Нацвідбору, про який міг би написати СЛУХ. Дуету не завадила б поява на телебаченні, тому шкода, що у фінал вони не пройшли.

sexnesc

«Ефект Maneskin» із запізненням у два роки. Молодий рок-гурт із Чернігова — це четверо розмальованих пацанів, які валять ню-метал з оглядом на Deftones (особливо у вокалі).

Досвід показує, що рок на Нацвідборі вистрілює не часто, як і на самому «Євробаченні» (Maneskin — вийняток). Проте як нове ім’я в українському року — підходить ще й як. Залишилося перейти від наслідування до пошуку свого звуку. 

Shy

Якщо не враховувати Jerry Heil, TVORCHI, KRUTЬ та інших зіркових учасників Нацвідбору, інді-поп-співачка Олександра Карягіна — найбільш впізнавана серед інших. На її рахунку мініальбом і альбом, а також дует з Дмитром Шуровим, музичним продюсером Нацвідбору.

SKYLERR

Що в нас тут? Ммм, ще одна ексучасниця «X-Фактор» і переможниця шоу «Співай як зірка». Валерія Кудрявець, як і більшість артисток матеріалу, грає стерильний ліричний поп. І, як і більшість подібних артисток, напевно, йшла на конкурс з надією засвітитися, але з розумінням, що виграти не вдасться.

SOWA

Діана Горбяк не змогла потрапити у фінал Нацвідбору минулого року та спробувала ще раз — знову не вийшло. Можливо, час здивувати ще чимось, крім як рядками: «я вип’ю, вип’ю тебе мов лате, будем, будем, будем разом літати»?

Victoria Niro

Ще одна дебютантка 2022 року. З 14 років Вікторія публікувала кавери, а у вересні випустила першу пісню, спродюсовану Євгеном Тріпловим — співавтором усіх пісень Wellboy. Грає мрійливу поп-музику, як і личить підлітку. Минулого року також подавалася на конкурс.

Tery

17-річний Тарас Гудзь у майбутньому може стати поп-зіркою України. Солодкий оксамитовий вокал, сильні приспіви та вальяжне виконання, яке чудово підходить його стильному R’n’B на дебютному альбомі. В нього ще все попереду.

Zetetics

Досвідчений рок-гурт фронтвумен Ліки Бугайової випустив перший альбом ще у 2014 році. Здається, що колектив існує, так би мовити, для душі — раптово з’являється з новою музикою і так само зникає. Не надто активний у соцмережах, концерти також дає не часто.

При цьому з кожним альбомом Zetetics не зупиняються та експериментують. Наприклад, на останньому альбомі Cold Star з’явилися електронні барабани та синтезатори.

Лилу45

Людмила Білоусова з ноги відкрила двері в українську музику хітом «Восемь», що увірвався у топ чарту Shazam. Це сталося на початку 2021 року, а зараз на рахунку співачки вже п’ять (!) альбомів: два російськомовних, два україномовних і альбом із перекладами найпопулярніших пісень з російської на українську.

Відомо, що на конкурс Лилу45 подавала спільну пісню з проєктом Мюслі.UA (автори вірусних хітів «Вова, *баш їх бл*ть» та «Добрий день, everybody»).

Макс Пташник

Автор пісень і музикант у своїй творчості проявляється по-різному. Може й під гітару заспівати, і реп зачитати. Але роль ліричного барда Максу Пташнику підходить найбільше.

На рахунку Максима два сольних мініальбоми, спільний мініальбом із саундпродюсером Morphom і пісня з Мариною Круть — фіналісткою цьогорічного Нацвідбору.

Мія Рамарі

Юна представниця нової-нової української сцени. За плечима музична школа та академія по класу «джазовий вокал». У доробку — чотири пісні, усі вийшли цього року. Серед них «Квартали» за участі SadSvit.

Мія, як і Tery — це артисти, які мають визначати майбутнє українського попу.

Тонка

Інді-поп-тріо далеко не новачки української сцени. Випустивши першу пісню «Чоботи» в 2019 році, «Тонка» тримають графік «по мініальбому на рік» і, що важливо, не зупиняються у рамках одного жанру, експериментуючи з IDM і електро-попом.

Роялькіт

Знову історія про рок. Але якщо sexnesc виглядають ефектно і звучать на рівні, то про цей гурт з Кривого Рогу так не скажеш. Можливо, ми доживемо до часів, коли рок-музика буде перемагати у Нацвідборі, але чи потрібно це?

Циферблат

Аристократи української поп-музики, київський гурт «Циферблат» потроху звертає на себе більше уваги. Спочатку була розкішна пісня «Земля», а нещодавно вийшла композиція «Для чого ти прийшла?», про яку ми також писали

Колектив відзначив і Дмитро Шуров, сказавши, що це «найкращий невідомий (поки що) гурт України». Можливо, ситуацію змінить дебютний альбом — чекаємо його вже цього року.

В контексті впізнаваності фінал Нацвідбору точно не завадив би, але важко уявити, що музика «Циферблату» вписалася б у конкурс.

Що маємо в результаті

Доцільність виключення чи проходу в фінал кожного учасника й учасниці Нацвідбору варто оцінювати по піснях. Але вимальовується проблема: цього року на конкурс подалося багато артистів з досвідом у «Голосі країни», «X-Факторі» та інших музичних шоу. Для них Нацвідбір — ніби наступний крок у розвитку. Але історія показує, що рано чи пізно (краще раніше) з цим треба зав’язувати, краще зосередитися на своїй творчості.

Також складається враження, що більшість конкурсантів/-ок хочуть потрапити на ТБ (в ідеалі) або опинитися у лонглисті, щоб журналісти зробили про них ось такі матеріали, як цей. Чи працює такий піар? Можливо. Чи змінить це кардинально кар’єру? Скоріше ні. А якщо метою цих артистів дійсно є перемога на Нацвідборі, а не засвітити обличчям на велику аудиторію, то варто пропонувати щось ще, крім звичайного попу.

Серед тих, на кого ми радимо звернути увагу — «Циферблат», Tery, Sereen, Мія Рамарі, Sexnesc. Можливо, Drevo — його вокал заворожує, буде цікаво спостерігати його творчий шлях.

Підтримай редакцію СЛУХ на Patreon чи прямим донатом — зараз нам це потрібно.

Щоб першими дізнаватися новини музики та культури, підписуйтесь на наш Telegram та Instagram.

Слухайте також новий випуск Буремного подкасту від СЛУХ. Героїнею стала Марія Тучка (ТУЧА) — електронна музикантка, продюсерка, влогерка та авторка пісні russia is a terrorist state.