Інтерв'ю

Як українські артисти виступили на Sziget 2022

Максим Комлєв

15 серпня в Угорщині завершився Sziget 2022 — один із найбільших фестивалів Європи. На ньому виступили 12 українських артистів, гуртів, діджеїв і діджейок: KAZKA, Ragapop, Alina Pash, Postman, Fo Sho, Luiku, Constantine, Krapka; KOMA, DJ Miura, Etapp Kyle, Daria Kolosova, E.Lina.

Задовго до та напередодні фестивалю точилися запеклі дискусії щодо доцільності участі українців на фестивалі в Угорщині, влада якої не підтримує Україну у війні з росією, а також через виступи трьох російських артистів на фестивалі. 

Основними аргументами на користь участі в Sziget називалася можливість привернути увагу до війни в Україні міжнародної аудиторії, важливість бути незручним в лігві не так щоб ворога, але точно не друга, та показати, що, попри все, українська музика має що продемонструвати світу.

Розповідаємо про те, яким були деякі з виступів українців на Sziget. Ми доповнили матеріал коментарями Катерини Войчук з фонду Musiciand Defend Ukraine, що підтримує митців на фронті. Вона відвідала фестиваль 14 серпня разом з командою гурту Ragapop, поділилася кадрами та розповіла нам побачене та почуте.

Наші артисти хотіли б змінити майнсет і організаторів і загалом європейської спільноти

Окрім власне музики та розважальних програм, на Sziget була зона так званих НДО — недержавних організацій. У ході переговорів з організаторами українська делегація домовилася про встановлення локації Music Saves UA від Всеукраїнської асоціації музичних подій з правдивою інформацією про війну в Україні та фотографіями з наслідками російського вторгнення. Також можна було зробити донат на волонтерські ініціативи. 

Біля українського намету, розповідає Катерина, гуртувалося багато людей. Волонтери розповідали їм про сенс постерів, про українських учасників фестивалю, запрошували на виступи.

Каті також вдалося поговорити з програмним директором сцени Magic Mirror, де 14 серпня виступили Ragapop, Constantine, DJ Miurа та  E.Lina. Про те, що ще ніколи Sziget не давав так багато слотів в один час підряд артистам із однієї країни, і що не варто поєднувати позицію угорців та влади країни:

«Він розповідав, що позиція Sziget щодо України “very strong”: росія безапеляційно є терористом, угорці підтримують Україну і не треба поєднувати владу із позицією суспільства: “Це різні речі”.

Розповідав, що вчора виступали росіяни за походженням, які живуть у Німеччині давно та останні кілька років приходили на фестиваль із антиімперіалістичною позицією щодо російської влади. Вважають, як і організатори, що це теж їхній вклад у підтримку українців у боротьбі. Вони прагнуть показати ситуацію з різних сторін, не виправдовуючи жодних дій Росії.

Наші артисти пояснювали, що така позиція категорично не припустима для українців, і вони б хотіли змінити майндсет і організаторів, і загалом європейської спільноти. Він прокоментував: “Ну да, у вас війна, я не уявляю, як це, боюсь уявити. Але людям тут важко пояснити, що є чорно-білий світ, треба заходити через інші методи”. 

Довго пояснював, наскільки їм важливо було дати висловитись із політичними лозунгами українцям. Що це обов’язково. Питав, чи є у гурту стейтмент, як вони збираються це комунікувати»,

— коментує Катерина.

Усі українські артисти на Sziget, який завжди позиціонував себе аполітичним, мали повну свободу щодо меседжів, які будуть лунати зі сцени, у відеоряді та під час перебування на території загалом. 

Про виступи українців

Першими з українців 10 cерпня виступив фольк-гурту Luiku. 13 серпня виступив інді-поп-дует Krapka; KOMA. Нам вдалося знайти кілька відео з ними. Катя розповідає, що зустрілася з дівчатами наступного дня — 13 серпня вони пів дня роздавали інтерв’ю міжнародним і локальним ЗМІ.

14 серпня на головній сцені фестивалю у ролі спікера на спеціальному сегменті We Stand with Ukraine перед хедлайнером виступив гурт KAZKA. Також разом із гуртом пісні «Плакала» та I’m Not Ok заспівали українські діти-біженці. Ось що розповіла в інстаграмі фронтвумен Олександра Заріцька:

«Презентуючи нас, ведучий сказав: “Подивіться на ваші браслети зараз! Там є слово “Freedom” — свобода. Саме свобода — це те, за що щодня борються українці зараз!”. Після до нас підходили люди, не тільки українці, та дякували».

Ближче до ночі на Magic Mirror розпочалися виступи Ragapop, Constantine, DJ Miura, E.Lina.

Катя пригадує, що, попри «розйоб», посил Ragapop відлякував людей:

«На початку виступу була повна зала, десь 500 людей. Вони уважно дивились відео на початку, де розповідалось про те, чому українці не толерують російське і про відповідальність кожного. Було відчутно по реакціях на фрази у тексті, що аудиторія розділяє та підтримує.

Була частина публіки, яка пішла після перших трьох треків. Потім люди приходили та вже лишались — на англомовних і динамічних треках. Але про жестяк людям слухати та дивитись важко і недоречно було, висаджувались».

Далі на відео — виступ Constantine. Він акцентував увагу публіки на війні та закликав донатити. Втім, у мережі співака розкритикували за те, що він виконував пісні російською (як мінімум одну, якщо судити з відео).

Також по відео видно, що кожен виступ українців так чи інакше завершувався QR-кодом на екрані, через який можна було задонатити фонду Music Saves Ua

«Після виступу тривалий час говорили з куратором сцени. Він розповідав історію додавання українців у лайнап і наповнення програм кожної сцени нашими артистами. Сказав, що йому та його колегам було дуже цікаво вибирати українських виконавців на сцени та дуже соромно, що про різноманітність нашої музики дізнались тільки через війну. І що цей рік для нього став поворотним моментом у знайомстві з різними музикантами, яких він сам буде запрошувати та радити іншим колегам у Європі»,

Катерина Войчук.

15 серпня на Sziget виступили Аліна Паш і Postman (сольний проєкт Костянтина Почтаря з гурту 5 Vymir). Напередодні було багато критики щодо Аліни на фестивалі, враховуючи скандали, пов’язані з її участю у російських проєктах, а також історію з Нацвідбором на «Євробачення-2022». Проте можна сказати, що виступ Паш був добре політично зарядженим.

У перфоманс Аліни вмістилося все — від кадрів війни та «спалення» Кремля на екрані, розрізання і розривання спільного фото володимира путіна та прем’єр-міністра Угорщини Володимира Орбана (цю акцію особливо обговорювали угорські ЗМІ), розмов про свободу та боротьбу, закликів про скасування російської культури та навіть вмиканням сирени, яку в Україні чутно щодня майже в усіх областях. 

Співачка показала звернення українців, які раніше відвідували Sziget, до угорців (на відео були субтитри), де зокрема прозвучало таке:

«Щодня я бачу новини, в яких Орбан підтримує путіна та його злочинний режим. Ми, українці, цю війну обов’язково виграємо, а ви, угорці, можете увійти в історію як єдина європейська країна, яка підтримує зло, підтримує путіна та злочинних росіян».

Фінал

Підсумовуючи побачене на Sziget, Катя Войчук стверджує — люди там насправді мало що знають про війну в Україні:

«Іноземці підходили і питали: а про що це, а звідки вони, а чому вони це говорять. Ну типу люди дійсно не знають про події, а якщо знають, то дуже поверхнево. І коли розповідаєш — вони ах*євають»

І замість висновку — думки Руслани Хазіпової з Dakh Daughters і Ragapop у розмові з Катериною про те, що вона та її гурти пережили за ці пів року:

«Важкі, болючі, трагічні часи ми зараз переживаємо, але перебуваючи в Україні, попри біль, не варто хейтити тих, хто переконує європейців у нашій позиції. Ми вимушені робити це дипломатично та європейськими методами, бо це єдина мова, яку вони розуміють. Шкода звісно, бо дуже повільно доходить. Інакше буде опір і несприйняття, ставлення до нас як до нацистів та фашистів — це неприйнятно. 

Треба показувати, що ми — арт, ми цивілізовані, талановиті та вміємо робити мистецтво. Тоді вони розуміють тебе через професію і вбачають в тобі людину, за якою хочуть слідувати.

Ми розуміємо, що всі розмови та взаємодії на цьому фестивалі та ще на сотні концертів, що їх чекають — це крапля в морі, але без цих крапель взагалі нічого не буде і можна тупо ставити хрест на розвитку української музики та трансляції наших культурних меседжів на Захід».

Титульне фото — ВАМП
Відео в матеріалі — з інстаграм-акаунтів @alinapash та @imastah.

Підтримай редакцію СЛУХ на Patreon чи прямим донатом — зараз нам це потрібно.

Щоб першими дізнаватися новини музики та культури, підписуйтесь на наш Telegram та Instagram.

Читайте також колонку про те, як утворився та працює Musicians Defend Ukraine – фонд підтримки музикантів на фронті.