Тексти

Альбому Кендріка Ламара Good Kid, M.A.A.D City — 10 років. Що говорять українські репери про класику хіп-хопу

Валерій Лавровський

22 жовтня 2012 року репер Кендрік Ламар випустив другий альбом Good Kid, M.A.A.D City — автобіографічну концептуальну історію про дорослішання юного Кендріка у рідному місті Комптон (Каліфорнія). 

Good Kid, M.A.A.D City отримав тотальне схвалення музичних критиків, які високо оцінили концептуальність і тексти Кендріка Ламара. Альбом дебютував на другій позиції в американському чарті Billboard 200 (досі в чарті через 10 років), став тричі «платиновим» у США, а репер отримав за нього чотири номінації на премію «Греммі» у 2014 році. У 2020-му Good Kid, M.A.A.D City посів 115-те місце в оновленому списку 500-т найкращих альбомів усіх часів за версією журналу Rolling Stone.

На честь 10-річного ювілею одного з найважливіших хіп-хоп-альбомів останніх 20 років ми розпитали, що про нього думають українські OTOY, Freel, XXV кадр, Santorin, Oi FUSK, Tricky Nicki та саундпродюсер і бітмейкер MOERRR, в чому його особливість і чи можливий подібний реліз у нашому репі.

Коли вперше послухали альбом? Які емоції він викликав?

Дмитро Феліксов

Андрій Шалімов (Freel)

Вперше послухав альбом, щойно він вийшов. За моїми відчуттями, реп тоді буксував на місці. Можливо, це було певне «міжсезоння», перехід від старого звуку до іншого. Потрібно було рішення, яке б дало свіже дихання усьому жанру. Вважаю, саме Кендрік це тоді й зробив.

Яків Матвійчук

Oi FUSK

Насправді не памʼятаю емоції, але коли нещодавно переслуховував і перечитував тексти, читав коментарі на Genius, то зрозумів, що це кіно. Це аудіобойовик, у якому є історія, боротьба хорошого хлопчика проти всієї тієї темряви, в якій він живе.

Росс Русаков

Віктор Кадран (XXV кадр)

Вперше послухав десь одразу після релізу. Зазвичай стежу за новинками. Емоційно він для мене з категорії спокійного груву.

Влад Антонов

MOERRR

Послухав, як тільки він вийшов. Точно не пам’ятаю, де саме я побачив його, але до того я взагалі не знав, хто це. Окрім того, що ним займається Dr.Dre, про це було написано в пресрелізі до публікації.

Який улюблений трек і чому?

Дмитро Феліксов

Микола Ярошенко (Tricky Nicki)

Мабуть, Swimming Pools (Drank). Перший [мій] кавер був саме на цей біт. Ще дуже крута m.A.A.d city, просто із Swimming Pools (Drank) є історія, з якої почав робити реп. Ці два треки — легендарні саме для мене.

Яків Матвійчук

Віктор Кадран (XXV кадр)

Bitch, Don’t Kill My Vibe, бо з цим треком жодна біч не вб’є вайб, без шансів.

Росс Русаков

Вячеслав Дрофа (OTOY)

Улюблений трек цього альбому і майже усієї творчості Ламара — m.A.A.d city. Пісня, яку знаю напам’ять слово в слово і перечитував десятки тисяч разів, певно. Сенсове наповнення тексту та зміна треку розйобують неймовірно. Геніальний трек.

Влад Антонов

Сергій Петрусенко (Santorin)

Дуже подобається трек The Art of Peer Pressure. Початок композиції безтурботний, наче починаєш розслаблятися, але вже через хвилину біт змінюються і чіловий настрій переростає в напругу. Фірмовий сторітелінг Ламара тримає від початку до кінця треку.

Альбом вважають одним із найвпливовіших у сучасному репі (і не тільки). Чи вплинув він на вас і вашу творчість?

Росс Русаков

Вячеслав Дрофа (OTOY)

Однозначно. Використовую його як якір повернення у моменти, коли занадто сильно занурююсь у концептуальщину або надто високо заповзаю на «поверхневе звучання». Альбом поза часом і стилем.

Яків Матвійчук

Oi FUSK

Я зрозумів, що можна співати та говорити про те, що турбує, про якісь важливі речі. Зрозумів, що можна бути почутим, відомим, робити треки на 12 хвилин, як Sing About Me, I’M Dying of Thirst і не паритись, що тебе не буде в чартах.

Яків Матвійчук

Віктор Кадран (XXV кадр)

Чесно кажучи, на мене жодним чином не вплинув. Це не зовсім той стиль музики, який я роблю, хоча час від часу й слухаю. Якщо вже так брати, мені Lupe Fiasco більше залітає.

Дмитро Феліксов

Микола Ярошенко (Tricky Nicki)

Якби не Swimming Pools (Drank), я б зараз десь у баскетбол грав. Спочатку цей трек, потім мікстейп Tyga — 187, і ось я зробив кавер. Із цього все почалося — дав зацінити друзям з Америки, всі сказали: «Вау, намагайся далі!».

Чим запам‘ятався альбом найбільше: концепція, тексти, звук, щось інше?

Росс Русаков

Андрій Шалімов (Freel)

Найважливіша риса Кендріка, як справді великого майстра, проявляється на цьому альбомі дуже яскраво: він уміє створювати дійсно концептуальні речі з глибоким змістом, але форма від цього не страждає. Вбудувати хіти у велике полотно так, щоб від цього все тільки виграло — неймовірно складно.

Росс Русаков

Вячеслав Дрофа (OTOY)

Сенси та концепт звучання у міксі класичного хіп-хопу золотої ери та сучасної «притрепованості».

Яків Матвійчук

Віктор Кадран (XXV кадр)

Найбільше запам’ятався саме вдалим поєднанням усіх складових. Будемо відверті: мало кому вдається у великому альбомі гармонійно загорнути круті тексти та цікаву музику й об’єднати це все конкретною концепцією.

Яків Матвійчук

MOERRR

Неповторне флоу та різноманітне звучання, яке все одно залишає всі композиції в межах задуманої концепції. Що тут сказати: Dr.Dre — геніальний продюсер!

Чи можна стверджувати, що після цього альбому пішла мода на концептуальність у реп-релізах? Які подібні альбоми можете порадити?

Росс Русаков

Андрій Шалімов (Freel)

Щодо моди точно не скажу, але раджу послухати альбом Dave Psychodrama. Цей альбом стилізовано під розмову з психотерапевтом, і це дійсно прекрасний концепт.

Росс Русаков

Сергій Петрусенко (Santorin)

Важко згадати якісь гучні концептуальні роботи по типу Good Kid, M.A.A.D City. Моя думка — істинно концептуальних альбомів дуже мало. Можна ще назвати DAMN, але це також робота Кендріка.

Яків Матвійчук

MOERRR

Я насправді не впевнений, бо і до нього були такі релізи. Стверджувати, що саме він змінив цю тенденцію, я не берусь. Можу порадити взагалі послухати «тусовку» Кендріка — ScHoolboy Q, Jay Rock, J Cole, Ab-Soul..

Дмитро Феліксов

Микола Ярошенко (Tricky Nicki)

Кожна людина надихається по-різному. Не можна стверджувати, що саме після цього альбому пішла мода, але, звичайно, це дуже вплинуло на молодих реп-артистів. Вони люблять дивитися на легенд; усе наступне покоління реперів хоче бути, як він, або краще. Всі намагаються робити щось схоже, але у своєму стилі — переймати найкращі штуки у Кендріка Ламара і додавати щось своє.

Чи можливий такий концептуальний альбом в українських реаліях?

Росс Русаков

Андрій Шалімов (Freel)

Звісно. Не бачу жодних причин, чому такий альбом неможливий в Україні. Тим більше якщо врахувати, який культурний сплеск нас очікує попереду, після перемоги.

Росс Русаков

Віктор Кадран (XXV кадр)

В українських реаліях можливо все, я вважаю. Ми вже навчилися створювати музику в будь-яких умовах. Інше питання, чи знайдеться людина, яка наважиться піти на це, бо ринок зараз диктує геть інші правила. Сподіваюся, що це станеться. Чомусь є відчуття, що це може зробити Santorin.

Росс Русаков

Сергій Петрусенко (Santorin)

Вважаю, що можливий, якщо в ньому будуть правильно пропрацьовані герої, а сама тема буде актуальною. Друге питання, чи потрібна концепція людям у 2022 році? Таку роботу можуть смакувати люди з вишуканим смаком. А чи матиме вона право на успіх у середньостатистичного слухача?

Яків Матвійчук

Вячеслав Дрофа (OTOY)

Так, дочекайтеся моїх альбомів «Темна. Права Півкуля» та «Темна. Ліва Півкуля». Це моя спроба в класику українського репу.

Яків Матвійчук

Oi FUSK

Мені здається, коли пишеш концептуальний альбом, ти закладаєш багато різних відсилок і сенсів, які люди мають розуміти. Нам потрібно закладати відсилки на нашу культуру, історію. Я впевнений, що дуже скоро такі альбоми почнуть в нас зʼявлятися, бо зараз розквіт культури, у тому числі репу.

Яків Матвійчук

MOERRR

Можливий, однозначно. Якраз зараз працюємо над цим з OTOY. Спробуємо зробити щось дійсно концептуальне. Майбутнє — за концептуальними релізами, як би фастфуд-музиканти не хотіли забити простір «прохідними» копіями копій. Тільки оригінальність та підхід до музики як до мистецтва!

Яків Матвійчук

Микола Ярошенко (Tricky Nicki)

Немає нічого неможливого, особливо в Україні. Якщо хтось подібне не робив, то просто ще немає такої людини.

Слухайте Good Kid, M.A.A.D City на цифрових платформах:
Apple Music, Spotify, YouTube Music, Deezer

Підтримай редакцію СЛУХ на Patreon чи прямим донатом — зараз нам це потрібно.

Щоб першими дізнаватися новини музики та культури, підписуйтесь на наш Telegram та Instagram.

Читайте також матеріал за участі українських бітмейкерів, саундпродюсерів і реперів про культового J Dilla та його альбом Donuts.