Тексти

Відчепіться від українських артистів, які виступають на Sziget 2022. Колонка

Максим Комлєв

10 серпня в Угорщині стартував Sziget — один із найбільших фестивалів Європи. Цього року там виступить низка помітних українських гуртів, сольних виконавців, діджеїв і діджейок: KAZKA, Ragapop, Alina Pash, Postman, Fo Sho, Luiku, Constantine, Krapka; KOMA, DJ Miura, Etapp Kyle, Daria Kolosova, E.Lina

Водночас у лайнапі фестивалю є російські артисти (троє проти дванадцяти українських), а із сайту Sziget раніше цього року прибрали українську мову. Все це, враховуючи також країну-організатора та її ставлення до України в контексті війни з росією, вкотре породило критику наших виконавців і дискусії про те, чи нормально українцям виступати на одних заходах із росіянами. Випусковий редактор СЛУХ Максим Комлєв вважає, що конкретно у випадку з Sziget — так.

Думки, висловлені в цій колонці, передають суб’єктивний погляд автора і можуть не збігатися з позицією всієї редакції.

Базова мета будь-якого музичного артиста — грати свою музику та сподіватися, що вона зрезонує зі слухачем. Амбітна — доносити її до якомога більшої аудиторії. А якщо разом із цим він чи вона мають можливість передати важливий меседж, викликаний обставинами (війна, на жаль, найгірший і найкращий одночасно серед них) — ти маєш це зробити. Інакше твоя цінність як артиста з амбіціями та активіста, як у випадку українських учасників Sziget, стирається.

Скасувати виступ на фестивалі через росіян — дуже просто. Це найпростіший шлях отримати підтримку в Україні, розділити псевдопатріотичний угар і заробити плюси в карму.

Але що відмова виступати дасть із точки зору ефективності? Нічого. Після цього не варто сумувати, що українська музика не виходить масово на захід — адже виходить, що зараз наші артисти не використають навіть даровані великою кров’ю можливості для розширення.

Окей, ви скажете: «А як же принципи?». Звісно, для деяких артистів виступ на одному фестивалі разом із росіянами принципово неможливий. Та це не означає автоматично, що українці, які все ж погодилися на це, не мають цих самих принципів, або ще більше (і такі думки зараз зустрічаються) — стають зрадниками, яким треба зачинити всі артистичні двері в Україні.

У мене язик не повернеться назвати зрадником Postman (справжнє ім’я – Костянтин Почтар), який з 24 лютого відкатав десятки концертів у Європі, передавав кошти волонтерам і звітував про це. Те саме можна сказати про Ragapop і його учасника Антона Очеретяного, який спочатку волонтерив у Києві, а потім супроводжував іноземних журналістів, був біля Харкова під обстрілами і під Бахмутом. Або ж Krapka; KOMA, які з березня активно збирали гроші та, наприклад, нещодавно закрили збір у 150 000 грн на машину для ЗСУ.
Та майже про всіх українців на Sziget — більшість з них принесли багато конкретної користі своїми концертами, благодійними фестивалями, участю в інших європейських подіях. І на Sziget вони приїдуть не просто грати свою музику. Відомо, що як мінімум Alina Pash і Ragapop готують актуальні перфоманси-висловлювання.

У себе на Facebook гурт розповів, що виступу на фестивалі передували перемовини з організаторами. Результатами стали перейменування сцени з «Ukrainian Night for Peace» на «Ukrainian Night for Freedom», а всі українські артисти отримали повну свободу щодо меседжів, які будуть лунати зі сцени, у відеоряді та під час перебування на території загалом. Частина меседжів офіційно прокомунікована з Мінкультом. І так, у публікації сказано, що українська делегація Sziget наполягала, щоб російських артистів прибрали з лайнапу.

На фестивалі також діятиме окрема локація ініціативи Music Saves UA від Всеукраїнської асоціації музичних подій (ВАМП). Там можна буде дізнатись правдиву інформацію про війну в Україні, подивитись фотографії із наслідками російського вторгнення, придбати благодійні футболки, зробити донат на волонтерські ініціативи. 

Загалом, важко уявити більш актуальну за Sziget локацію для виступів українців зараз. Де ще, як не тут, можна показати великий середній палець тим самим росіянам?

Де ще, як не на одному з найбільших фестивалів Європи, де збираються люди з десятків країн світу, кричати про війну в Україні та демонструвати якість української музики? Де ще, як не в серці країни з авторитарним лідером, що підтримує режим володимира путіна, пропонувати іншу перспективу й показувати правду?

Звісно, мова не йде про акти дружби українських і російських артистів. Ніхто не пробачить спільних заяв, обійм у прапорах і виступів на одній сцені. Але думати, що виступ на одному фестивалі створює спільний українсько-російський наратив — це зациклюватися на росії ще більше, ніж її громадяни.

Відмова виступати в Європі зараз через росіян — це вистріл собі у ногу. Це популізм, неадекватна оцінка власних сил, нівелювання роботи українських музичних міжнародних ініціатив і ризик надовго закрити двері на Захід, які почали відкриватися. 

Жоден європейський фестиваль нічого не втратить, якщо на ньому не виступить український артист. А от цей самий артист і Україна як жертва війни може втратити відчутно.

Підтримай редакцію СЛУХ на Patreon чи прямим донатом — зараз нам це потрібно.

Щоб першими дізнаватися новини музики та культури, підписуйтесь на наш Telegram та Instagram.

Читайте також куди піти в Україні та світі 11–14 серпня 2022.