Тексти

Чому світ божеволіє від Тейлор Свіфт

Андрій Стахів

Останні чотири роки спостерігається неймовірний інтерес до музики Тейлор Свіфт. Квитки на її тур The Eras Tour розлітаються за лічені години у будь-якому куточку світу — він уже став найкасовішим в історії. Медіа шукають журналістів, що спеціалізуються на біографії артистки. Університети запускають літературні курси, присвячені її пісням. Політики використовують співачку для залучення виборців та рятують місцеві економіки завдяки її концертам. Навколо персони Тейлор сформувався культ, який вона вміло поширює, вербуючи мільйони нових прихильників. 

Якщо ввести в пошуковий рядок «Чому Тейлор Свіфт така популярна?», то інтернет видасть десятки причин. Дослідники творчості артистки знаходять відповідь у талановитому сонґрайтингу, потужній фанбазі та продуманому маркетингу.

Згадані здобутки відіграють важливу роль у карʼєрі Тейлор і разом складаються у філігранно сконструйовану споруду. Кожен елемент розташований на своєму місці, повʼязаний з іншими й працює на зростання популярності Тейлор.

Тейлор Свіфт — музичний хамелеон

За 18 років карʼєри Тейлор написала десять студійних альбомів та перезаписала чотири з них. Музикантка має неабияку музичну пластичність: почала з класичного кантрі-альбому Taylor Swift (2006), у наступних трьох повноформатних роботах її музика еволюціонувала в кантрі-поп і поп-рок, згодом артистка позагравала з R’n’B у reputation (2015), а на останніх роботах продемонструвала таланти у синт-попі, фольку та бедрум-поп-музиці.

Настільки широкий спектр музичних здібностей Тейлор покриває музичний попит дуже різних категорій слухачів. Вона пише різну музику для різної аудиторії, відповідно, серед фанатів можна знайти і дівчат-підлітків з проблемами пубертату, і п’ятдесятирічних сільських консерваторів із США.

Поетичний хист

Тейлор талановито пише тексти. Прозаїчність її текстів і проблем якнайкраще резонує з мільйонами фанатів.

Пісні Тейлор Свіфт з найбільшими прослуховуваннями на Spotify:

I wake up screaming from dreaming
One day, I’ll watch as you’re leaving
‘Cause you got tired of my scheming (Anti-Hero)

(Я прокидаюся з криком
Одного разу я побачу, як ти підеш
Тому що ти втомився від моїх інтриг)

Killing me slow, out the window
I’m always waiting for you to be waiting below
Devils roll the dice, angels roll their eyes
What doesn’t kill me makes me want you more (Cruel Summer)

(Вбиває мене повільно, з вікна
Я завжди чекаю, щоб ти чекав внизу
Дияволи кидають кубики, ангели закочують очі
Те, що мене не вбиває, змушує мене хотіти тебе більше)

Проста лірика гарантує зрозумілість. Навіть ті, хто не дуже розуміється у складних часах англійської мови, вловлюють емоцію від любовних переживань виконавиці. 

Головне в текстах Тейлор — щирість. Неодноразово співачка розповідала, що «пише пісні, наче щоденникові записи». Спеціальне видання CD-диску сьомого альбому Lover (2017) буквально містило рукописи з щоденників співачки з 13 до 27 років.

Співачка вміє захопливо розповідати історії у піснях. Наприклад, у композиції Mad Woman вона зображує стару вдову, на яку полює ціле місто через підозру у відьомстві, а трек Don’t Blame Me через релігійні образи розповідає любовну історію з самопожертвою.

Пісні Тейлор наповнені дрібними деталями та підказками. Наприклад, у кліпі на Out of the Woods фанати віднайшли десятки підтверджень того, що композиція присвячена розриву з Гаррі Стайлзом — від сукні, в якій папараці зловили Тейлор одну на відпочинку на яхті, до розриву кольє, подарованого колишнім.

Фани вишукують підказки у кожному слові, кадрі з кліпу й пості в соціальних мережах, адже вони можуть стати потенційними зачіпками, що допоможуть ширше вхопити прихований сенс творчості музикантки.

Новий підхід до шанувальників

Головний ресурс у становленні світового музичного володарювання Тейлор — фанати. Шанувальники співачки звуться «свіфтіз» (англ. swifties), це найчисельніша фанбаза у світі, що є результатом кропіткої методичної роботи.

Тейлор використовує інтернет для просування власної музики з 2005 року. Ще до виходу дебютного альбому вона активно спілкувалася з фанатами, обговорювала з ними власні сингли у соцмережах, вибудовувала комунікацію. На MySpace її пісні зібрали близько 45 мільйонів прослуховувань. На початку кар’єри це довело скептичним радіоведучим, що в молодої кантрі-виконавиці дійсно існують фанати, які готові слухати таку музику по радіо.

Багато західних видань вказують на значущість взаємодії Тейлор Свіфт і «свіфтіз». На думку The New York Times, співачка створила революцію у відносинах селебриті з фанами. Завдяки безпосередньому контакту з аудиторією у артистки відпала потреба в медіа. 

«У Тейлор Свіфт 468 мільйонів підписників у Twitter, Facebook, Instagram і TikTok, тоді як у The New York Times лише 92 мільйони. За відсутності звичайних зобов’язань щодо реклами у контракті не бачимо причини, чому хтось, хто революціонізував стосунки співачки зі своїми шанувальниками, хотів би мати посередника. Звичайно, вона продасть достатньо записів і без нашої допомоги», — The New York Times.

Більше, ніж просто фанати

Значна кількість прихильників Тейлор фактично зростали разом із нею та її музикою. Коли шістнадцятирічна співачка випустила дебютний кантрі-альбом Taylor Swift, то під акустичну гітару зі скрипучим банджо співала про підліткові проблеми нещасливого першого кохання і решту складнощів тінейджерського життя. 

Музикантка дорослішала разом зі своєю аудиторією. Кожен окремий альбом Тейлор маркує певну еру її творчості з характерною естетикою, сенсами й цінністю. Так само фанати ототожнюють певний період свого життя з музикою Свіфт, від чого емоційний звʼязок з музиканткою та її творчістю посилюється.

Тейлор чудово відчуває синергію з власною аудиторією і вміє її підживлювати. Вона досі може відповісти випадковому фанату в соцмережах, відправити шанувальникам подарунки на Різдво або запросити понад 2000 фанатів на премʼєру концертного фільму Taylor Swift: The Eras Tour.

Свіфт налаштовує парасоціальні відносини (феномен, коли звичайний користувач медіа/соціальних мереж формує близькі стосунки з медійною особистістю — ред.), і у фанатів виникає відчуття дружби з нею. Перед випуском студійників «1989», reputation та Lover Тейлор організовувала низку таємних зустрічей з шанувальниками — запрошувала їх додому послухати ще невипущені альбоми, потанцювати, спекти печива, потримати «Греммі», сфотографувати кота, просто потусуватися.

Суцільний позитив і милість демонструють простодушність і безпосередність Тейлор. Ці зустрічі сіють зерно надії у серцях мільйонів фанатів, що колись вони так само зможуть провести час із улюбленою співачкою. Псевдоблизькість з артисткою створює ілюзію однієї великої родини «свіфтіз», яких обʼєднує музика Тейлор.

Використання популярності з розумом

2023 — знаковий рік у творчості співачки. За версією журналу Time співачка стала «Людиною року». Головним її торішнім здобутком слід назвати початок всесвітнього туру The Eras Tour. Шостий концертний тур охоплює всі музичні ери творчості співачки і вже оголошений найкасовішим в історії.

The Eras Tour не просто демонструє захмарну популярність, але й свідчить про культурну, економічну та політичну впливовість Тейлор Свіфт. Її концерти рятують локальні економіки. Наприклад, австралійські економісти зробили припущення, що додання Австралії до The Eras Tour допоможе країні уникнути рецесії (фаза економічного циклу, коли відбувається загальне зниження економічної активності, — ред.).

Європейський Союз теж хоче використати співачку у власних цілях. Наприкінці весни відбудеться європейська частина туру Свіфт, і віцепрезидент Європейської Комісії Марґарітіс Схінас закликав музикантку попросити фанатів проголосувати на виборах до Європейського Парламенту. Тейлор у соцмережах закликала шанувальників зареєструватися виборцями на майбутньому голосуванні у США — за день 35 000 це зробили.

Свіфт підтримує ЛГБТК+-спільноту, фемінізм і боротьбу з расизмом, що впливає на ріст її популярності серед молоді. Вона записала пісні You Need To Calm Down та The Man, аби підтримати протести проти суспільної несправедливості.

Активна політична та соціальна позиції сьогодні — це не лише ознака свідомої громадянки, але й дієвий маркетинговий інструмент, яким Тейлор прокладає шлях для додаткових прихильників.

Культ Тейлор Свіфт

Тейлор Свіфт пропонує шанувальникам не творчість, а всю себе. Вона продає не можливість послухати новий альбом або бути присутніми на її концерті, а можливість стати друзями і дізнатися про себе більше. У 2023 році це зайшло настільки далеко, що Тейлор стала подругою навіть для шістдесятирічних європейських політиків і австралійських економістів.

Тейлор сьогодні — не просто світова поп-зірка, а лідерка, яка завдяки власноруч створеному культу здатна спрямовувати потоки мільйонної аудиторії у вигідне річище. 

Шанувальники виконують різні ритуали ледь не під кожну пісню на її концертах, створюють сайти, присвячені філософії Свіфт — філосвіфтії (ориг. philoswiftie), вигадують конспірологічні теорії, згідно з якими Тейлор є клоном відомої сатаністки Зіни Шрек.

Свіфтіс готові з піною біля рота захищати співачку перед будь-якою критикою і прощати всі її гріхи (навіть у неї вони є — зокрема співачка очолила рейтинг знаменитостей, чиї літаки викидають найбільше вуглецю). Одержимість фанатів особистістю Тейлор переросла у фанатичність на рівні, вищому за бітломанію шістдесятих.

Так чому ж Тейлор?

Українські слухачі поки що не сильно залучені в світову свіфтоманію, адже в нашій музичній індустрії ніколи не було артиста чи артистки з таким потужним медійним образом. Музика Тейлор була постійним фоном дорослішання англомовних міленіалів по всьому світу. Вони чули ці пісні в торговельних центрах, кафе, в школі, вдома — всюди. І тепер, коли міленіали виросли, а Тейлор Свіфт стала світовою зіркою, виявляється, що вони з легкістю можуть дружити. Навіть якщо тільки онлайн.

Дослідити інтимні записи з її щоденника, отримати лайк від Свіфт на будь-який пост, де вона згадується, чи навіть спекти печива в неї вдома — в еру цифрової самотності інтернет перетворює малоймовірну казку в примарну реальність. Саме завдяки рукотворній ілюзії, Тейлор Свіфт отримала найвідданішу фанбазу в світі, яка готова перекуплювати квитки за тисячі доларів на її виступ та йти голосувати на вибори за покликом співачки.

Втім, дещо повинно нас насторожувати у шаленій популярності Свіфт. Вона, найпевніше, ще не досягла свого зеніту. І, хто знає, — можливо на піку карʼєри Тейлор ми спостерігатимемо натовп оскаженілих від радості «свіфтіз» перед НСК «Олімпійський» на черговому The Eras Tour 5.

Читайте та слухайте також найкращі світові альбоми 2023 року за версією редакції СЛУХ.

Читайте та слухайте також найкращі світові альбоми 2023 року за версією редакції СЛУХ.