Тексти

«Ще й до жнив не дожив»: 6 пісень на вірші Василя Стуса, які варто знати

Максим Комлєв
Анаід Агаджанова

4-го вересня 1985 року у виправній колонії на території Пермської області тоді ще СРСР у віці 47 років помер Василь Стус — поет-шістдесятник, дисидент і Герой України. Через свою діяльність Стус зазнавав репресій з боку радянської влади та двічі був арештований. Під час останнього арешту його життя обірвалося. За офіційною версією — від зупинки серця, за не офіційною — його вбили в тюрмі.

До поезії Василя Стуса у своїй творчості зверталися й досі звертаються українські гурти, співаки та співачки різних жанрів — від попмузики до металу. СЛУХ зібрав 6 пісень (і один бонус) на його вірші, які варто знати.

The Nietzsche — Vasyl

Особливістю творчості одеського металкор-гурту є використання лірики різних поетів у піснях. Одна з найвідоміших робіт  The Nietzsche — ця пісня на вірш Василя Стуса «Яка любов! Минула ціла вічність». Кліп — остання частина відеотрилогії колективу про трагічне кохання двох чоловіків блек-металістів.

Пиріг і Батіг — Цвинтар душ

Мар’ян Пирjжок — львівський музикант, засновник фолькових гуртів «ГИЧ Оркестра» та «Пиріг і Батіг». У рамках останнього він готує альбом «Замордовані кацапом» з піснями на поезію репресованих радянською владою українських поетів і письменників. Серед них буде і пісня на вірш Стуса «Довкола мене — цвинтар душ».

Blackmail — За замками

Це перша пісня українською від київського метал-гурту. В його основі — два вірші зі збірки поета «Палімпсести» (1977–1979).

Паліндром — Не дожив

Саундтрек до документальної стрічки «Ваш Василь» (2019) — офіційно найпопулярніша пісня Паліндрома: понад 500 тисяч переглядів кліпу на YouTube та 300+ тисяч прослуховувань на Spotify. Текстом пісні став вірш «Ще й до жнив не дожив».

Thuyone — Existence

Вірш «Мені здається, що живу не я» відмінно вписався у трек електронного проєкту Thuyone від Елли Євтушенко. Трек можна послухати на мініальбомі Existence.

Тінь Сонця — У цьому полі, синьому, як льон

Ветерани фольк-металу також не обійшли стороною творчість Василя Стуса та написали пісню на його вірш «У цьому полі, синьому, як льон». Пісня увійшла на сольний альбом фронтмена гурту Сергія Василюка «Сховане обличчя» (2010) та третій альбом «Тінь Сонця» під назвою «Танець Серця» (2011).

Бонус: Ната Жижченко (ONUKA) читає вірш Стуса

«Терпи, терпи — терпець тебе шліфує,
сталить твій дух — тож і терпи, терпи.
Ніхто тебе з недолі не врятує,
ніхто не зіб’є з власної тропи»

Підтримай редакцію СЛУХ на Patreon чи прямим донатом — зараз нам це потрібно.

Щоб першими дізнаватися новини музики та культури, підписуйтесь на наш Telegram та Instagram.

Читайте також матеріал, у якому розбираються головні версії смерті композитора Володимира Івасюка, що стала переломною для всієї української попсцени.