Тексти

«Стоп-Земля» — фільм з новою українською музикою. Як створювався саундтрек

СЛУХ

20 січня в український прокат виходить стрічка Катерини Горностай «Стоп-Земля». Уся музика, що звучить у кіно, написана винятково українськими незалежними музикантами, а головний саундтрек написала Мар’яна Клочко.

13 січня в барі «Хвильовий» відбудеться концерт-презентація саундтреку від композиторки.

Розповідаємо більше про кіно, яке вже отримало відзнаки на міжнародних фестивалях, а журі Одеського міжнародного кінофестивалю нагородило увесь акторський колектив фільму за «Найкращу акторську роботу».

В основі сюжету — історія 16-річної Маші, яка вчиться у звичайній київській школі. Дівчина важко переживає напружену шкільну буденність, і не почувати себе дивно та відсторонено в колективі їй допомагають друзі. 

Окрім майбутніх екзаменів, вийти з зони комфорту Машу змушує закоханість в однокласника Сашу. Вона розуміє — якщо не наважишся спитати, то ніколи не знатимеш, чи почуття взаємне.

Головні ролі у стрічці виконали непрофесійні актори-підлітки, з якими режисерка та команда працювали в акторській лабораторії протягом двох місяців. 25 звичайних школярів і школярок з Києва вивчали акторську майстерність, драматургію, голосові практики та інші розвивальні техніки.

Попри сучасний контекст фільму, у стрічці звучать не надто популярні серед українських школярів композиції

Режисерка підібрала різну та далеку від романтики підліткового життя музику: від трешового МС Брехунця до піаністки Олександри Морозової, від меланхолійної Мар’яни Клочко до репу від Джонні Дивного. У кіно також звучить музика Світлани Няньо, гуртів «Людська Подоба», Kurs Valut, Vnature та «ВУЗВ»

На допрем’єрних показах за кордоном та в Україні глядачі протягом всього фільму діставали телефони та шазамили музику, а під час титрів фотографували авторів музики. 

Як розказала Катерина Горностай, не вибирати у фільм музику українських зірок не було принциповим рішенням, принциповим було не вибирати російських:

«Якби знайшлися такі треки українських артистів-мільйонників, які б подобались мені та пасували фільму — ми б неодмінно їх взяли. Але мені дуже імпонує, що за допомогою фільму є можливість підняти кудись до світла тих виконавців, музика яких мені видається надзвичайно цікавою, але андерграундною, не відомою широкому колу. 

Мені б хотілось і надалі шукати для кіно гурти, що мають до тисячі прослуховувань на саундклауді, а то і менше. Також не слід забувати ту музику, яка була написана в Україні в 90-их та 00-их. Пишаюсь, що частиною нашого саундтреку стала Світлана Няньо, просто українська CocoRosie, як на мене».

Окрім спеціального написаного саундтреку, у фільмі «Стоп-Земля» використано більше 10 композицій Мар’яни Клочко. Композиторка розказала, що робота в проєкті була для неї особливою:

«Багато з того, що використане в фільмі — дуже важливі частини мого життя, які я мала нагоду зафіксувати, і з цього вийшла музика.

Усі мої попередні роботи в кіно були, є і будуть дуже особливими для мене. Завжди. Це дивний досвід, він мені чимось нагадує походи в гори: в першу мандрівку ти йдеш, і ще, наприклад, не знаєш, що треба було взяти з собою ліхтарик. 

Потім ти вже не забуваєш ліхтарик, але дізнаєшся, що світло — добре, але вогонь — тепліше, що скло — гарно, але важко, і так далі по списку. 

З Катею Горностай було працювати і легко, і складно водночас, вона вміє бути “диригентом”, а я вчилась бути “оркестром”»

Офіційний плейліст фільму з усіма задіяними треками опублікують на цифрових платформах у день прем’єри 20 січня. До того послухати композиції Мар’яни Клочко, в тому числі саундтрек, створений спеціально для стрічки, можна 13 січня з 20:00 на концерті в барі «Хвильовий».

Читайте також про 7 улюблених фільмів Дмитра Авксентьєва (Koloah) та музику до них.