Тексти

Чим займаються Radiohead у вільний час: сайд-проєкти учасників гурту

Дмитро Салтиков

Radiohead — єдина музична екосистема, в якій синергія п’яти талановитих людей на виході утворює крутий, уже культовий, музичний продукт. Проте таким талантам буває тісно в межах одного гурту, тому вони намагаються реалізувати інші свої ідеї у сторонніх і сольних проєктах.

13 травня вийшов перший альбом cупергурту The Smile. У складі — Том Йорк і Джонні Ґрінвуд і барабанщик Том Скіннер (Sons Of Kemet), продюсує все це діло Найджел Ґодріч — постійний продюсер Radiohead. Пропонуємо почитати про інші сайд-проєкти учасників гурту та дізнатись, що з них варто послухати.

Том Йорк

Фронтмени гуртів зазвичай найвпізнаваніші у всьому колективі, і Том Йорк, скоріш за все, буде першим, кого ви згадуєте, коли мова йде про Radiohead.

Починаючи з середини 1990-их, Тома часто запрошували вокалістом у піснях інших гуртів. Тут можна згадати і його вокальну партію у пісні Rabbit In Your Headlights тріп-хоп-проєкту UNKLE, і три пісні з PJ Harvey на її п’ятому альбомі Stories from the City, Stories from the Sea (This Mess We’re In, One Line, Beautiful Feeling).

У перерві між записом альбомів Radiohead Hail to the Thief (2003) та In Rainbows (2007) Том Йорк записав свій перший сольний альбом The Eraser (2006). Продюсував його Найджел Ґодріч, якого іноді називають «шостим учасником» гурту — він продюсував майже все, чого торкалася рука Тома, починаючи з альбому The Bends (1995).

Пізніше Найджел став повноцінним учасником нового проєкту Тома Йорка — супергурту Atoms for Peace. Також до нього ввійшли басист Red Hot Chili Peppers Флі, бразильский перкусіоніст Мауро Рефоско й барабанщик Джої Варонкер, який за свою кар’єру встиг пограти у турі із R.E.M.

Гурт, який виник після роботи над дебютним сольником Тома, випустив один альбом AMOK, який вийшов у 2013 році й записаний був під час триденної джем-сесії музикантів.

У 2014-ому році він записав свій другий альбом під назвою Tomorrow’s Modern BoxesА після роботи над останнім на цей час альбомом Radiohead спробував себе у ролі кінокомпозитора, записавши саундтрек до американського рімейку італійського горора «Суспірія», що вийшов у 2018 році.

Останньою на сьогодні сольною роботою Тома є альбом Anima 2019 року, вихід якого супроводжувався повноцінним короткометражним фільмом від одного з найвидатніших режисерів сучасності та друга RadioheadПола Томаса Андерсона («Майстер», «Нафта», «Примарна нитка»).

Проте ще більше співпрацею з Андерсоном відомий інший учасник колективу — Джонні Ґрінвуд.

Джонні Ґрінвуд

Мультиінструменталіст Джонні Ґрінвуд — це людина, яка продукує купу ідей та ніби здатна зіграти та вписати у композицію будь-який інструмент.

На відміну від Тома Йорка, Джонні знайшов свою нішу як «людина-оркестр». Починаючи з середини нульових, він працює над саундтреками, і досяг у цій справі великого успіху — написав музику для дев’яти кінострічок, серед яких п’ять робіт з уже згаданим кінорежисером Полом Томасом Андерсоном. Саме їхня плідна співпраця затвердила Ґрінвуда як гарного кінокомпозитора й принесла йому першу нагороду — срібного ведмедя Берлінського кінофестивалю за саундтрек до стрічки «Нафта», а також першу номінацію на «Оскар».

Джонні пише музику для кіно у вільний від Radiohead час. Так, у 2021 році, вийшло два фільми з його музикою: «Спенсер: Таємниця принцеси Діани» та «У руках пса». За неймовірний інструментальний перфоманс у роботі над другою стрічкою він здобув другу номінацію на «Оскар», а фільм відзначили нагородою у номінації «Найкращий режисер».

Окрім роботи у кіно, Ґрінвуд був штатним композитором BBC і за цей час записав кілька симфонічних композицій, серед яких Smear, Piano for Children і Popcorn Superhet Receiver

У 2015 році вийшла спільна робота ізраїльського композитора Shye Ben Tzur, Джонні та індійського ансамблю Rajasthan Express — альбом Junun.

Колін Ґрінвуд

Ґрінвуд-старший — це, певно, найбільш непримітний учасник гурту. За свою кар’єру він майже нічим не відзначився за межами Radiohead.

Можна виділити хіба що співпрацю з Джонні над саундтреком до фільму Bodysong, де Колін зіграв бас-партію у пісні 24 Hour Charleston.

Колін також брав участь у проєктах як бас-гітарист, зокрема працював над синглом Brasil з альбому гітариста Radiohead Еда. Ще з’явився на сольній роботі Йорка Tomorrow’s Modern Boxes у пісні Guess Again

Ед О’Браєн

Гітарист гурту — Ед, як і Колін, теж нечасто з’являється сольно. Якось він записав саундтрек до мінісеріалу BBC Eureka Street, зіграв на гітарі у трьох піснях на альбомі Enemy of the Enemy електронного музичного колективу Asian Dub Foundation.

Починаючи з 2012 року, Ед у вільний час писав власну музику. Проте дебютник випустив лише у 2020 році — альбом під назвою Earth. Незвичний мікс, у якому навіть знайшлось місце фольк-року на заголовній пісні Brasil. Можливо, ця робота не стане музичним одкровенням, проте вона варта уваги.

Філ Селвей

Філ — це той самий учасник гурту, що завжди сидить за барабанною установкою та іноді співає на бек-вокалі. Попри те, що він зазвичай сидить позаду четвірки музикантів, Філ теж має чим похизуватися — випустив аж два сольних альбоми.

Першим став Familial (2010) — фольк-роковий 30-хвилинний запис. Це було щось принципово нове, тому що такого ми ще не чули від членів колективу, проте назвати його успішним, на жаль, не можна.

Другий його альбом Weatherhouse більше схожий на те, що ми звикли чути у Radiohead, але з зовсім іншим голосом — дає доволі дивний музичний досвід.

The Smile
The Smile — це результат жаги до творчості під час пандемії. Том Йорк та Джонні Ґрінвуд, зіткнувшись із карантинними обмеженнями, надумали створити разом щось нове, покликали барабанщика Тома Скіннера із Sons Of Kemet — так зібрався супергурт.
Перший їхній виступ відбувся у травні 2021 року на онлайн-концерті Live at Worthy Farm від організаторів фестивалю Glastonbury. Існування проєкту тримали в таємниці — у лайнапі гурт позначили як «таємних гостей», а виступ записували конфіденційно.
The Smile зіграли вісім пісень, серед яких була невидана пісня RadioheadSkirting on the Surface. У липні того ж 2021 року продюсер гурту, яким знов став Найджел Ґодріч, підтвердив, що вони записали альбом.
Першим синглом раптово стала постпанкова You Will Never Work in Television Again — у ній Том Йорк вокалом нагадував Лу Ріда, фронтмена культових The Velvet Underground.
Інші сингли були менш радикальними та з впізнаваним тенором Йорка. Серед них можна виділити The Smoke — меланхолійну композицію на стику фанку і джазу, та Thin Thing, що заворожує своїм чіпким гітарним рифом і барабанною партією.
На дебютному альбомі A Light for Attracting Attention гурт у найкращих традиціях Radiohead грає розмірений меланхолійний рок із домішками електроніки, який довершує оркестр (особливо на Free In The Knowledge) та гра Тома Скіннера (тут радимо A Hairdryer). З загальної картини, окрім дебютного шумного синглу You Will Never Work in Television Again, вибивається не менш постпанкова We Don’t Know What Tomorrow Brings.

Підтримай редакцію СЛУХ на Patreon чи прямим донатом — зараз нам це потрібно.

Щоб першими дізнаватися новини музики та культури, підписуйтесь на наш Telegram та Instagram.

Читайте також, чому Radiohead це «священні корови» світової музики.