Інтерв'ю

Як влаштована «Леся Квартиринка»: свято музики для креативної молоді

Олена Мосійчук

За два роки «Леся Квартиринка» з маленького квартирника перетворилася на великий музичний фестиваль. Кожна подія занурює в атмосферу свята з чудернацькими декораціями та найкращою українською музикою.

Ця казкова подія — не тільки про веселощі, але й про згуртованість. Навколо неї сформувалась спільнота креативних (читати «квартиринкнутих») людей, для яких розвиток української культури — пріоритет. 

28 жовтня на кіностудії ім. О. Довженка пройде 11-та подія спільноти. Ми поспілкувалися з організаторкою Іванкою Ліщук про історію створення «Лесі Квартиринки», філософію роботи з артистами та людей, завдяки яким кожна їхня подія така тепла та душевна.

Що таке «Леся Квартиринка»?

«Леся Квартиринка» — це проєкт, який давно виник у нашій студентській уяві, а зараз набуває дорослих форм, серйозності та впливає на розвиток сучасної української культури. Ми придумали його два з половиною роки тому як просто квартирник, але врешті нам захотілось більше ризикувати, брати нові масштаби — і це обросло великою спільнотою.

Каркас полягає у регулярному музичному фестивалі на Національній кіностудії імені О. Довженка. Він є відправною точкою для всього дотичного до «Квартиринки». Кожен день ми проводимо час усередині нашої спільноти, вигадуємо інші проєкти.

Як ви вирішили ризикнути й почати організовувати вже не квартирник, а масштабну подію?

Це маленька піщинка, яка була лише на початку і від якої вже нічого не лишилося. Залишилися тільки назва та міф навколо того, що все починалося з квартирника. Навіть тоді це був не просто квартирник, а подія з натяком на щось фестивальне. Ти дивишся, як люди реалізують свої плани в житті та які в них амбіції, — як можна на фоні цього не втілити щось своє? Люди ростуть, тому і більше ризикують.

До речі, чому «Квартиринка», зрозуміло, але чому Леся?

Це каламбур. Ми довго обирали з моєю подругою Ірою Панчук із Renie Cares, як назвати нашу подію, відкривали словники та перебирали різні слова — нічого не підходило. І тут о третій ночі наш друг Діма Солдатенко вигадав назву «Леся Квартиринка» — вийшов каламбур: Леся Українка Леся Квартиринка.

У вас є департаменти, де кожен відповідає за певний елемент організації заходу.

Ми намагаємося у департаментах поєднати людей, які не тільки будуть працювати, але й дружити. Насамперед у них закладається концепт зближення, а потім уже «Квартиринка» і все інше. Багато людей хочуть доєднатись, пишуть нам, через друзів дізнаються — і кожен з них має свої сильні сторони. 

Спершу заснувався департамент декору, який придумала Маша Зеленкова. Вона в нього всю душу вкладає. Вони зараз мають майстерню, яку вже обжили. Загалом у департаментах ми намагаємося усе дитяче поєднати з серйозним — і це працює. 

Система така, що в кожного департаменту є голова. Це, переважно, засновники й засновниці «Квартиринки» — нас дев’ятеро. І кожен веде за собою десяток людей (Маша — сім десятків). Як зробити величезну візуальну анімацію — це до департаменту художників. Зуб із пап’є маше — департамент декору. Департамент фотографів, наприклад, ніяк і не згуртуєш, тому що фотографи — це часто сепаровані особистості, котрих можна з’єднати лиш у чат і один Google-диск. 

Нам завжди легко направити людину, яка до нас звертається, і рідко буває, що вона не підійде в жоден із департаментів. Мені здається, це допомогло «Квартиринці» на певному етапі все структурувати.

Як вам вдається формувати креативну спільноту проактивної молоді?

Коли ти відчуваєш багато енергії та розумієш, що ось це — явище, навколо якого треба обʼєднати людей, то все починає природно відбуватися. Чим в більшу кількість хороших спільнот входиш, тим сильніша ти особистість. 

На це ще впливає велика любов до людей. Ті, в кого вона бʼє через верх, є жилочкою «Квартиринки». Хтось у нашому спільному чаті написав, що з «такими людьми гріх бути інтровертом». Люди відчувають щирість, позитив, тому на наших подіях відкривається багато нових відвертостей. Наприклад, багато пар утворилося на квартиринках — і вони досі разом. Цей святковий фльор щось у людях пробуджує, і вони до цього тягнуться.

Яка філософія обʼєднує «Квартиринку» і квартиринців?

Наша філософія — це те, що ми формуємо спільноту навколо ідеї творення української культури в атмосфері святковості. Це наша дуже чітка місія.

Як ви підходите до відбору артистів на захід?

Це основа «Квартиринки», яка виникає з інтуїтивного відчуття людей і музики. Цього разу у нас будуть виступати Chubareenee, «Рогата Жаба», «Пенсія», «Циферблат» та The Вйо. Chubareenee — це класний джазовий колектив. Маловідомий, але вони просто генії, а також наші друзі. В нас є дуже важливий пункт про те, щоб мінімум два гурти наших друзів були в лайнапі. Тоді всім спокійніше. 

«Рогата Жаба» — казковий гурт зі Львова, така собі екзотика для Києва, який мало тут виступає. Вони інтуїтивно вписуються у лайнап. «Пенсія» — самобутній івано-франківський гурт. Ми мріяли, щоб вони в нас зіграли. На минулій події вони виступили і багато хто їх викупив. Ми вирішили зробити їхні концерти традицією: під «Пенсію» класно викричатись і вилюбити одне одного.

«Циферблат» — якісний гурт, від якого ми відчули прихильність, плюс вони часто ходять до нас на події. Я передивлялася наші архіви, і на одному з відео наш відеооператор зловив когось із гурту під час квартиринського концерту. Під час розмови в нього вирвалось: «Чому “Циферблат” ще не виступав на Квартиринці?»

І от прийшов час: 11-та «Квартиринка» з дрес-кодом у стилі близнюків з близнюками на сцені! І The Вйо — просто легенди. Прикольно завершувати вечір чимось з історією, з емоцією. Окрім того, всі люблять пісню «Зорі (Кожен з нас щось може)». Фронтмен The Вйо також буде грати з «Пенсією» на цій «Квартиринці», тому що вони друзі.

Так і формується лайнап, ми ніколи не понижуємо планку. Ми можемо не пропустити якийсь гурт, який не дуже нам подобається, тому що це може деструктивно впливати на наших людей. Вони ж не тільки на музику приходять, а й до людей, які на сцені.

Важко запрошувати культових виконавців на захід (The Вйо, ТНМК)?

Достатньо написати артисту: «Дивіться, у нас уже виступали всі ваші друзі — давайте і ви виступите». Коли ти в спільноті, то легко знайти ниточку, кому написати та з ким домовитись. Це вже не холодні дзвінки. Хіба що з ТНМК було трохи складно, а так ні.

Як щодо вибору концепції кожного заходу? Наприклад, цього разу темою буде дуальність, і, за дрескодом, відвідувачі мають знайти собі пару та обрати з нею парне вбрання у стилі близнюків.

Тематичність подій — це класно, бо можна легко створити мікровсесвіт, закрутити концепцію навколо чогось конкретного, особливо коли воно глибоко культурне. Наприклад, коли в нас виступали ВВ, ми копали в рух фестивалю «ВиВих» — першого молодіжного фестивалю незалежної України. В той час багато митців вистрілило, серед них і ВВ. Ми читали статті про фест, надихалися тим, що там відбувалося. Наприклад, вони пускали курей із літака — тому і ми пускали курей зі стелі на тій «Квартиринці»

Дрескод — це щось завуальоване, але тематичне. Тоді в нас був дрескод «щасливі неформали». Зараз, наприклад, темою буде «дуальність», тому що буде 11-та «Квартиринка» — і ми знайшли казковість у цьому числі. Цю тему можна обіграти як завгодно. Плюс у гурті «Циферблат» грають близнюки Даня і Валя Лещинські, таке співпадіння.

Чи завжди у вас виходить повністю реалізувати ваші ідеї?

У мене в нотатках є три папки: перша називається «Квартиринка» — там 700 нотаток, друга — «Квартиринка: ідеї», це ще 700 нотаток, і остання — «Геніальні ідеї», у ній 244 записи. Не всі з них реалізовуються, бо на кожну ідею потрібна команда людей, і не на все вистачає ресурсу. Тому ми йдемо по пріоритетах: це точно робимо зараз, а це може почекати. «Квартиринка» буде жити, бо задумів багато — не тільки для фестивалю, але й для сайту, Instagram, департаменту фотографів і так далі.

Ви організовуєте заходи в барі на Спаській, розробляєте власний сайт, створили власну спільноту художників. Що ще хотілося б зробити?

Спаська — це проєкт-перехрестя, де ми спільнотою проводимо час та інколи влаштовуємо щось від себе, здебільшого музичне. Також ми спробуємо працювати як лейбл, і почнемо з допомоги двом найсамобутнішим, на мою думку, гуртам — «Пенсії» і «Дичці». Вони унікальні у своїй філософії, і на декілька поколінь старші, ніж ми. Що цікаво, фронтмени обох гуртів свої ідеї, плани, стейджплани чи лайнапи спершу пишуть від руки на листку, а потім надсилають мені фото. У цьому є свій шарм.

Ви почали організовувати події ще до початку повномасштабного вторгнення. Як змінилась організація «Квартиринки» після того, як ви відновили діяльність влітку 2022 року?

Я вже не можу навіть думати категоріями «як було раніше». Було дивно відроджувати «Квартиринку», але ми починали з ризику і продовжуємо з ризиком. Коли ти відчуваєш, що воно того варте, то страх опиняється позаду. Нам сильно допомагав «Космос Табір» на всіх етапах. Коли в тебе є така допомога ззовні, то теж нічого не страшно.

Як ви почали взаємодіяти з «Космос Табором»?

Я просто написала їм: «Привіт, в нас є ідея “Квартиринки”, хочемо зробити». Це були перші люди, котрим ми запропонували цю ідею, і потрапили в яблучко. Ми звернулись до них, бо знали про їхню діяльність. Можливо, і нам напише хтось маленький, але з амбіціями, і з цього теж щось виросте.

Ти казала, що у вас в команді є девʼять засновників. Хто це, за що вони відповідають?

Це мої друзі, які доєднались на самому початку. Єгор Кучерук, наприклад, став ведучим на другій «Квартиринці» та чудово впорався з цією роллю. Тарас Федоренко — наш режисер. Усі красиві лайви з наших концертів і монтаж промо-роликів — це його заслуга. Діма Гжибовецький — мій близький друг із Бердичева, який багато що робить: сайт розробляє, платіжні системи запускає, веде YouTube-канал, відповідає на всі коментарі. Яку задачу йому не даси, він її завжди виконає.

Ярина Квасній — копірайтерка. Має цікавий погляд на слово, тому вона голова вербального департаменту. Настка Рудницька — суперлюдина, яка заряджена на будь-які ідеї, вона робить нам декорації. Аня Ліпатова, колишня вокалістка The Feels, раніше робила нам тіктоки. Маша Зеленкова — студентка-архітекторка, зачинателька департаменту декору. Ще Іра Панчук — велика допомога у складанні лайнапів, ідейних рішеннях і утриманні «Квартиринки» як спільноти, де в організаторах ще і музиканти. 

Важливо мати таких хороших людей поряд. Хтось називав цю квартиринську двіжуху засновників «героями Марвел». Для мене ці всі люди — дуже талановиті та самобутні.

Чому ви обрали кіностудію імені О. Довженка для «Лесі Квартиринки»?

Це велична локація з історією, де багато місця і свободи для фантазії. Нам за честь бути у списку людей, котрі там можуть трошки потворити. Від цього перетину минулого кіностудії і теперішньої експериментальної і ще юної «Квартиринки» дуже трепетно. Хочеться, щоби там вирувало життя, про котре зараз зрідка розповідають екскурсоводи.

Що очікувати від «Лесі Квартиринки», яка відбудеться 28 жовтня?

По-перше, буде вижимка найкращих людей. По-друге, ми покажемо наші довгі старання, на меті яких закрутити вир-казочку, про котру всі довго згадуватимуть. В історіях в Instagram люди часто пишуть: «Радимо побувати на “Квартиринці” хоч раз». Можливо, ми увійдемо в історію, і ви зможете сказати, що були дотичні до цього руху. Хоча, може, це занадто голосно сказано. Але хотілось би.

Фотографії в матеріалі — Єлизавета ЛібетЛіза Букреєва

Читайте також інтерв’ю з Ірою Панчук із гурту Renie Cares — про Бога, війну та «легку нестерпність буття».

Читайте також інтерв’ю з Ірою Панчук із гурту Renie Cares — про Бога, війну та «легку нестерпність буття».