Тексти

Віддати серце на Різдво. Прекрасна і сумна історія пісні Last Christmas

Данило Панімаш

Деякі пісні пишуть роками і вони не стають популярними, а інші композиції набувають шаленої популярності в акустичній версії з квартирника. В однієї з найпопулярніших різдвяних пісень натомість казкова, чи пак містична історія створення.

Розказуємо про те, як Last Christmas стала хітом і провела в останню путь легендарного Джорджа Майкла.

У середині 1980-х Wham! стали одним з найбільш комерційно успішних британських поп-дуетів. Цілком ймовірно, що Джордж Майкл та Ендрю Ріджлі проклали доріжку й заснували імідж бойз-бендів кінця 1980-х і початку 1990-х на зразок Take That і New Kids From The Block.

Wham! стали трампліном для кар’єри Джорджа Майкла. Він був музичним двигуном гурту та його обличчям. Ендрю Ріджлі завжди залишався на другому плані, хоча музичних амбіцій у нього й так не було. Після розпаду Wham! у 1986-му він не продовжив займатися музикою, швидше за все, розуміючи, що з тіні Майкла він вийти не зможе.

Попри цілих чотири альбоми та багатомільйонні тиражі, Wham! вписали себе в історію поп-музики завдяки двом пісням: легендарній Careless Whisper і пісні, яка стала міжнародним культурним надбанням і отримала безсмертя, — Last Christmas.

Ендрю Ріджлі згадує момент створення композиції:
«Ми поїли й відпочивали перед телевізором, коли Джордж майже непомітно зник приблизно на годину. Коли повернувся, то хвилювався так, ніби виявив золото, яке, в певному сенсі, у нього дійсно було.
Ми пішли в його стару кімнату, де він тримав синтезатор, і він зіграв мені звабливу, задумливу мелодію приспіву Last Christmas і проспівав перші слова. Це був дивовижний момент.
Джордж створив музичну алхімію, поклав сутність Різдва на музику. Лірика, в якій розповідалася історія нещасливого кохання, стала майстерним ударом, і, як Джордж це часто робив, зачепила за живе».

Це було в серпні 1984-го. У тому ж місяці Last Christmas була записана, а випущена 3-го грудня 1984 року в якості синглу. Джордж Майкл самостійно виконав і записав усі партії та інструменти.

Last Christmas посіла друге місце в британських чартах. Її обігнала тільки пісня Do They Know It’s Christmas? — сингл благодійного суперзіркового гурту Band Aid, розрахований на збір коштів на допомогу жителям Ефіопії, де в той час був голод. Джордж Майкл також взяв участь у Band Aid, а потім і самі Wham! перерахували всі роялтіс від Last Christmas у фонд допомоги голодуючим.

Last Christmas стала найбільш продаваною піснею в історії британської поп-музики, яка ніколи не посідала перше місце у чартах. Вона була найпопулярнішою піснею XXI століття, що відображала дух Різдва по всьому світу, поки в 2015 році її за кількістю прослуховувань не обігнала Fairytale Of New York британського гурту Pogues.

Хоча по-справжньому історія Last Christmas, принаймні її творця, закінчилася рівно три роки тому, 25 грудня 2016 року. Саме в цей день, на католицьке Різдво, помер один із найбільших поп-співаків 1990-х Джордж Майкл.

Страшна іронія — людина, яка співала про те, як метафорично віддала серце коханій чи коханому на Різдво, вмирає від серцевої недостатності в це свято. Однак від цього лишилася прекрасна легенда останнього Різдва, що відтоді супроводжує Джорджа Майкла та його чарівний хіт.

Так закінчилася історія Last Christmas. Але пісня все одно звучатиме до тих пір, поки в світі існує Різдво.

Читайте також про те, що насправді приховує пісня ABBA — Happy New Year.

Читайте також про те, що насправді приховує пісня ABBA — Happy New Year.