Тексти

Свято не наближається: що приховує пісня ABBA — Happy New Year

Данило Панімаш

Розповідаємо про одну з найзначніших новорічних пісень у світі — Happy New Year шведського поп-квартету ABBA. Обережно, ця пісня — не те, чим здається.

Урочиста, красива, святкова — пісня Happy New Year завжди заряджала новорічним настроєм. При прослуховуванні здається, що минуле обнуляється, сьогодення оновлюється, а попереду тільки світле майбутнє, в яке от-от пірнеш з новими силами і бажаннями.

Проте якщо вслухатися в музику, то виявиться, що легендарний хіт звучить, як гімн дуже втомленої людини на останньому подиху. Світло виявляється тьмяним, а переживання моменту — болючим.

Якщо вчитатися у текст, то можна взагалі засумувати назавжди.

Шампанського більше немає,
І феєрверки закінчилися
А ми тут — ти і я
Пригнічені й сумні.

Це кінець вечірки,
І ранок здається таким сірим,
Таким несхожим на вчорашній день.
Прийшов час сказати…

Дуже по-новорічному, чи не так? Приспів взагалі перетворює пісню в молитву, яка поступово переходить у крик безвиході.

З новим роком,
З новим роком
Нехай усі ми іноді будемо бачити
Світ, у якому всі сусіди — друзі

З новим роком,
З новим роком
Нехай всі ми спробуємо втілити в життя надії
Адже без них нам лишається тільки лягти і померти
Тобі й мені

«Лягти і померти. Тобі й мені». Новорічна святкова пісня. Серйозно? Звідки в новорічному хіті стільки відчаю?

Гітарист ABBA Бйорн Ульвеус и клавішник Бенні Андерссон хотіли написати невеселу (а може, й «депресивну») пісню про свята. Початковий варіант Happy New Year називався Daddy Don’t Get Drunk On Christmas Day («Тату, не напивайся на Різдво»). Цей варіант теж цікаво було би послухати, хоча спочатку це мала бути гумористична пісня.

Однак з часом пісня трансформувалася саме в цей гімн стомлених міленіалів. Такий настрій було обумовлено розладом стосунків Бйорна Ульвеуса та його дружини Агнети Фельтскуг (білявки з ABBA). Пісню випустили в якості синглу в 1980 році. У тому самому році пара офіційно розірвала шлюб. А всього через рік і гурт ABBA тихо розпався, причому офіційної заяви про припинення діяльності немає до сих пір.

Happy New Year — це історія нещасливого кохання, яке руйнується під новий рік. І хоча герої пісні чекають і моляться, щоб в новому році вони знайти сили себе подолати і знайти вихід, десь у глибині душі вони розуміють, що просто відтягують неминуче.

Ось така сумна історія однієї з найбільш святкових пісень у світі, в якій варто уважніше слухати слова. Святкова там тільки назва.

Читайте також прекрасну та сумну історію різдвяного хіта Last Christmas.

Читайте також прекрасну та сумну історію різдвяного хіта Last Christmas.