Тексти

Хто така Квітка Цісик — легендарний голос України за океаном

Мар’яна Марків

У США вона відома під творчим псевдо Кейсі, а в колі сім’ї та Україні її знають як Квітку. За своє надто коротке життя Цісик стала зіркою рекламних джинглів і голосом голлівудського кіно. Та до нашої країни її спів дійшов пізніше — у двох україномовних платівках, які змінили уявлення про можливості української музики, підірвали творчий вакуум радянської України й надихнули артистів продовжувати боротьбу за нашу культуру

Розповідаємо історію життя співачки, яка народилася й виросла за океаном, але зберегла любов до України за тисячі кілометрів від неї.

Американка з українським серцем

Квітка Цісик народилася 4-го квітня 1953 року в Нью-Йорку в родині емігрантів із заходу України. На батьківщині сім’я Квітки була інтелігенцією, але в 1949 році вимушено покинула країну через ризик переслідування радянською владою.

Сім’я Цісиків, хоч і мешкала за океаном, зберігала свою українськість й плекала її у своїх дітях. Так, Квітка протягом тижня навчалася у звичайній американській школі, а суботами відвідувала «Школу українства». Окрім цього, дівчинка була пластункою — їздила в літні табори, де вивчала українські пісні, звичаї та традиції, брала участь в культурних заходах «Пласту».

Музикою Квітка займалася з дитинства. Батько, Володимир Цісик — музикант, навчав Квітку та її старшу сестру Марію грати на скрипці та фортепіано. Зрештою остання стала відомою піаністкою, була директоркою консерваторії у Сан-Франциско, проводила майстер-класи в Карнеґі-холі. 

Квітка ж закінчила Вищу школу музики й мистецтва в Нью-Йорку й ще рік навчалася в Гарпер Коледжі — частині Університету штату Нью-Йорк у Бінгемтоні.

Крім цього, Квітка активно поширювала українську культуру в медіапросторі США. Разом із сестрою брала участь у створенні телепрограми «Думки про Україну» (Thoughts of Ukraine), яку американці побачили на екранах у 1971 році. У ній показували українські танці, звучали поеми Шевченка, пісні у виконанні Квітки Цісик, тощо.

Хоч я тут уроджена, мої родичі зі Львова, моя родина і я почуваємось українцями. Я в Америці, але українка.

— казала про своє коріння Квітка Цісик.

Квітка — вокалістка

Орієнтовно протягом 1971 року Квітка навчалася в нью-йоркській Школі музики Маннеса по класу скрипки, але бажання співати переважило. Цісик кинула гру на інструменті й перейшла на бік академічного співу. Схоже, це рішення їй далося нелегко, бо в одному з інтерв’ю Квітка поділилася:

«Я мала його [батька — ред.] пальці й техніку, але мріяла співати, і досі почуваюся винною, що покинула скрипку».

Унікальний голос

Квітка мала рідкісне колоратурне сопрано — найвищий співочий жіночий голос. У його тембрі можна навіть почути тони скрипки. Цісик також вміла співати «білим голосом» — це техніка фольклорного співу, поширена в Карпатах.

Такий спектр голосу Квітки Цісик дозволяв їй з легкістю стрибати між різними жанрами — від опери та джазу до попмузики.

Я побачила, що можу легко змінювати музичний стиль. Потім я вступила у музичну консерваторію в Нью-Йорку. Навчалася вокалу і думала, що буду оперною співачкою. Але зацікавилась іншим фахом. Це — такий “студіо-сінгінг”. Співання у різних студіях для реклами або для композиторів.

— розповідала співачка.

Квітка Цісик, «Де ти тепер»

Зірка американської реклами

Після смерті батька Квітці довелося шукати додатковий спосіб заробітку. Деякий час вона співала у нью-йоркських клубах, паралельно пропонувала свої записи компаніям і рекламним агенціям. Зрештою Квітку помітили продюсери й так співачка стала частиною рекламного світу. 

Її голосом звучали рекламні джингли топових брендів: Coca-Cola, Pepsi-Cola, Burger King, McDonald’s, American Airlines, Delta Air Lines та інші. Та найдовше Квітка співпрацювала з Ford Motors — протягом 16 років Цісик була єдиним голосом автомобільної компанії. Музичний джингл Have You Driven a Ford Lately у її виконанні прослухали понад 22 мільярди разів — майже вчетверо більше тогочасного населення Землі.

Співачка також співпрацювала з відомими американськими виконавцями й продюсерами. Квітка співала на бек-вокалі в Майкла Джексона та Вітні Г’юстон, брала участь у записах альбомів Лінд Ронстад, Роберта Флека, Майкла Болтона, Боба Джеймса та інших.

Голос, вартий «Оскара»

Квітка Цісик встигла попрацювати над записами саундтреків до голлівудських фільмів і навіть у деяких зіграти. Однією з композицій є You Light Up My Life («Ти осяюєш моє життя») до однойменної стрічки. Пісня отримала «Оскар» і «Золотий глобус» й була номінована на «Ґреммі» в категорії «Пісня року» в 1978-му.

З цим фільмом пов’язаний конфлікт щодо авторського права між Квіткою й режисером фільму Джозефом Бруксом. Хоча у стрічці саме Квітка співала всі жіночі партії, її ім’я вирізали з фінальних титрів, а на кінопремії пісню виконала й отримала нагороду інша співачка — Деббі Бун.

​​За словами чоловіка Цісик, батько Бун товаришував із режисером й хотів просунути доньку кар’єрними сходинками. Сам же режисер був небайдужий до Квітки, але та не відповіла йому взаємністю. У такий спосіб він приховав участь Квітки у фільмі — можливо, з особистих мотивів.

Два альбоми українською
Квітка Цісик випустила перші у США альбоми з професійними записами україномовних пісень — «Квітка» (1980) й «Два кольори» (1989). До роботи над композиціями Цісик залучала найкращих музикантів Нью-Йорка. Акомпанувала співачці її сестра Марія, а правильну українську вимову допомагала поставити мама. Загалом Квітка вклала в ці альбоми близько 200-т тисяч доларів. 
Голосом Квітки зазвучали пісні «Ніч така, Господи, місячна, зоряна», «Пісня про рушник», «Черемшина», «Я піду в далекі гори», «Два кольори», «Верше, мій верше» та інші.
У 1990 році обидві платівки номінували на премію «Ґреммі» в категорії «Сучасний фольк». Квітка Цісик планувала випустити ще третій україномовний альбом з колисковими або сучасними піснями, але їй не вдалося цього зробити — її життя передчасно обірвалося від хвороби.

Як Україна відкрила для себе Квітку

В Україну платівки з піснями Квітки потрапляли переважно контрабандою, люди перезаписували їх і передавали один одному. Уперше альбоми співачки на її історичну батьківщину привіз австралієць українського походження, бандурист і композитор Віктор Мішалов.

1984 року, на літні канікули їздив додому, а також у краї, які бажав відвідати. Тоді й почув перший диск Квітки Цісик. Був тим співом приголомшений. Це була зовсім інша стилістика виконання пісні, ніж чув досі, зовсім інше аранжування. Вражала дивовижна інтелігентність співу і якийсь магнетизм, який притягував до себе.

— згадував він.

Щоб Цісик почули українці, Віктор ризикував бути виключеним із консерваторії й взагалі виселеним з країни. Коли платівки перетнули океан, Мішалов розтиражовував записи в помешканні свого друга. Так голос Квітки стрімко розлетівся радянською Україною.

Факт існування україномовних пісень, професійно записаних на студії, надихнув артистів у самій Україні. Так, музичний продюсер і директор першого фестивалю «Червона Рута-89» Олександр Горностай сказав: 

«Квітка знайшла можливість записати два українські диски. Потрапивши в радянську Україну, вони зруйнували вакуум, який утворився після смерті Івасюка. Їх слухали та думали: якщо за океаном зберегли свою українськість і за 100 років, то ми теж маємо це зробити».

Єдина поїздка в Україну

У 1983-му Квітка Цісик уперше й востаннє відвідала Україну. Сюди вона приїхала з мамою. Побувала у Львові та інших містах на заході країни. Цей візит був приватним і не афішувався на загал — однією з причин називають заборону пісень Квітки в радянській Україні.

Утім, Цісик кілька разів запрошували взяти участь в концертах — у межах фестивалю «Червона рута» у 1989-му та 1992-го з нагоди другої річниці незалежності України. Навіть вели перемовини щодо цілої серії виступів, але задумам не вдалося здійснитися.

Недуга й смерть

У 1992 році Квітка Цісик дізналася про свій діагноз — рак молочної залози. Лікарі давали їй лише кілька місяців життя, які перетворилися на сім років. Квітка не дожила 5 днів до свого 45-річчя, яке б відзначала в 1998-му. Від цієї ж хвороби померли мама та сестра співачки. 

Своїм голосом Квітка Цісик дала нове дихання вже знайомим пісням, які слухають й досі. А творчість співачки мимоволі вселила віру в цілу плеяду митців, що надихнулися на розвиток українського в Україні.

Підтримай редакцію СЛУХ на Patreon чи прямим донатом — зараз нам це потрібно.

Щоб першими дізнаватися новини музики та культури, підписуйтесь на наш Telegram та Instagram.

Читайте також про інших головних артистів української естради ХХ століття.