Тексти

«Ти на першому місці»: історія найвідомішої пісні гурту «Крихітка Цахес»

Данило Панімаш

«Крихітка Цахес» — один із найголовніших українських альтернативних гуртів 2000-х. А пісня «На першому місці», що вийшла на однойменному альбомі 2005 року, — це візитівка гурту, неймовірно мелодійний і романтичний інді-роковий «бойовик».

Саша Кольцова розповідає, як був придуманий та записаний хіт «На першому місці», як ця пісня вплинула на кар’єру гурту і чому взагалі стала хітом.

Як була придумана музика і в яких умовах?

Я думаю, це був інститут, останній курс, може, рік-два після. Я була закохана, вже не дуже пам’ятаю, в кого саме. У Міхона, гітариста «Крихітки Цахес», був риф, напевно. Приблизно через дві-три репетиції ми знайшли центральну ідею і двіжок.

Діма Мрачковський дуже любив фанк, тому басова лінія одразу була для нас не дуже типовою в принципі. Хотілося зробити світлу пісню, було одразу ясно, що вона перспективна.

Як відбувався процес придумування складових пісні? 

Уже не пригадую точно, але вона така «квадратна», з програшем всередині, по класиці. Міхон довго придумував соло, на студії ще, здається, її переробляли, було багато ідей, потім Олег Артим і Артур Даніелян допилювали саунд. Скрипки справжні, виконує Аліна Лерман, якщо я не помиляюсь.

У кліпі знімались друзі, бюджет був близько 1500$, знімали на кіноплівку. Тоді все возили на студію в Москву чи Варшаву на перегон, кольорокорекцію робили спеціально навчені люди, купа проблем і грошей. Потім ми ще по голові від М1 отримали, ніби кліп надто попсовий після «Вменеємен».

Чи були курйози під час репетицій/запису?

Записували власним коштом, як і весь перший альбом. Довго. Писались частково в помешканні Олега Артима, частково в студії Roman Records, бігали туди після інституту.

Пам’ятаю, коли ми знімали кліп й приїхали зранку на локацію у квартиру на Бесарабці, виявилось, що господиня проігнорувала домовленості й не підготувала помешкання. І ми розбудили якогось мужика, що був із секс-працівницею. Вигнали всіх.

З жартів було, здається, про «ти на першому місяці». Від пацанів, звісно.

Ця пісня — особисте переживання? Яка історія за нею ховається?

Ой, та фіг знає уже. Ну, коли тобі 19–23, то особисте життя — суцільна рвань. Хоча кого я обманюю — потім теж.

Чи знали ви заздалегідь, що ця пісня «вистрілить»? 

Ми знали, що це хіт, одразу. Публіка писала ці рядки на плакатах, які приносила на концерти, хтось робив кавери, цитували часто, в ефірах замовляли. Як ми знали, що це хіт? Просто ми тварини такі — відчуваємо, що качне наживо. Ми й зараз, коли робимо пісні, точно знаємо, що «просто розрив буде на концертах», а це — «для третини аудиторії і відданих фанів».

Чому ця пісня стала хітом?

По-перше, до нас не було особливо відвертих текстів від жіночої особи. Ми ледь не першими в Україні проспівали українською слово «секс» у пісні. Хіт, бо вона проста, класна, чесна і про любов.

Як ви зараз ставитесь до пісні? Вона вам не набридла?

Ми її переробляли разів п’ять, щоб не нудно було, інколи акапельно співаємо з публікою. Останні кілька років концерти грали без неї, зі старих інколи тільки «Вменеємен», Lumipallo та «Деталь» граємо.

Ну, набридає все, просто у неї вже накопичений медіазаряд, і він працює на нейронах публіки. Це як старі пісні «Океану Ельзи» — вони вже не стільки їхні, скільки народні. Можна просто під гітару грати, і всім ок з цим.

Як ця пісня вплинула на вашу кар’єру? Яке місце в історії української музики «На першому місці» займає, на вашу думку?

Ми нормально вистрілили на той час і тримали непоганий темп до смерті гітариста Михайла Гічана у 2007 році. А потім нам треба було походити до психотерапевтів, але ми були надто молоді й думали, що вирулимо самі на своєму життєвому досвіді.

Ми почали записувати альбом «Рецепт» уже, так скажемо, зламаними. Я часто чую від тих, хто формувався у нульових, що ми були для них важливими. Так, ми багато що сказали першими і в нас був свій звук, свій заряд на концертах, а як це вплинуло на інших — хай вони розповідають.

Я сподіваюсь, ми надихнули багато дівчат і молоді тоді займатись музикою, хоча маємо лише два альбоми, максі-сингл і кілька синглів, ми не працювали як конвеєр. У нас у всіх мультирольові кар’єри, і це наш вибір. Але ми час від часу щось випускаємо і скоро ще трохи випустимо.

Читайте також, як Mad Heads написали «Надія є» — найпозитивнішу українську пісню.