Тексти

Як українські музиканти одне одного каверили:
найкращі переспіви

Олена Мосійчук
ПАРТНЕРСЬКИЙ МАТЕРІАЛ

Часто артисти роблять кавери на інших музикантів, даруючи старим пісням нове життя. Такі переспіви бувають зухвалими, дотепними і можуть кардинально змінити сприйняття композиції. Більше того, інколи з каверів може починатися чиясь карʼєра, як це було з The Beatles чи Paramore. Бонусом стане, якщо зробити пісню кращою за оригінал і тим самим перевершити свого кумира.

Така кавер-лихоманка не оминула й українських музикантів. Вони часто повертаються до старих хітів, намагаючись або кардинально змінити їх і перетворити на щось абсолютно нове, або таким чином вшанувати улюблених виконавців. Кавер — це лише один зі способів заявити про себе, який потребує значної вигадливості та, найголовніше, майстерності.

«Майстерність року» — нова важлива номінація Jager Music Awards від бренду Jägermeister, покликана залучати молодь досліджувати власну музику різних часів, збагачувати її, дізнаватися нове про свою культуру.

До 20 лютого на офіційному сайті можна подати свій кавер на будь-яку відому українську народну чи авторську пісню. Шортліст сформують із трьох треків. Із них оберуть одного переможця, що отримає приз 50 000 гривень. Цю нагороду артист зможе направити в будь-який благодійний фонд від власного імені.

ПОДАТИ КАВЕР

Оголошення переможців і церемонія нагородження Jager Music Awards 2024 відбудеться 28 березня.

The Hardkiss — Два вікна (Гайтана)

The Hardkiss настільки гарно і професійно переспівали «Два вікна», що здається, пісня була написана спеціально для них. Гурт надав хіту Гайтани більшого вогню та запалу. У 2021 році The Hardkiss вперше виконали композицію під час концерту до Дня Незалежності України на Софійській площі Києва. Фанатам настільки сподобалась їхня версія, що вони просили гурт випустити її офіційно — що і було зроблено через два роки.

Паліндром — Я хочу бути сам (Зошит) (Скрябін)

Поки більшість українських артистів виконує кавери на пізнього «Скрябіна», Степан Бурбан звертається до ранньої творчості гурту. Під час шоу Originals Live він заспівав композицію «Я хочу бути сам (Зошит)», яку не знайти на жодній цифровій платформі. Зараз можна послухати тільки її бутлеґ-версію: з неідеальним звуком, що йде однією доріжкою, і приглушеним вокалом Андрія Кузьменка. Сам же Паліндром вкотре наголошує, що саме ранній «Скрябін», із яким його так часто порівнювали, вплинув на написання дебютного альбому «Про сьогодні, завтра і вчора».

VOVK — Шо з-под дуба (ДахаБраха)

«Шо з-под дуба» — одна з найвідоміших пісень «ДахаБраха». Вона пролунала у третьому сезоні американського серіалу «Фарґо», а футболіст Девід Бекхем використав її у рекламній кампанії свого бренду для гоління House 99.

Київський гурт VOVK загорнув її в постхардкор і прогметал, змусивши звучати настільки енергійно, трагічно та агресивно, що перехоплює подих. А після прослуховування залишається тільки попіл. І так, це — найкращий кавер в історії української музики.

Ницо Потворно — Шаленій! (Гайтана)

Розбишака Ницо Потворно переробив нетлінний хіт Гайтани на оду FPV-дронам у рамках благодійного збору на них же. «Вбий мене об танк, шаленій / Вбий мене об ТОР, молю», — як не задонатити після таких рядків?

DOROFEEVA — люди як кораблі (Скрябін)

Вплив гурту «Скрябін» на нинішнє покоління музикантів — від металістів до поп-зірок — не можна недооцінювати. Надя Дорофєєва вирішила продемонструвати це на альбомі «сенси» і включити до нього переосмислений нею хіт «Люди як кораблі». Чуттєво і ніжно співачка віддала шану культовому українському музиканту.

Крихітка — Я п’ю цей вечір до кінця (Мертвий півень)

Гурт «Крихітка» присвятив кавер Міську Барбарі, вокалісту легендарних львів’ян «Мертвий півень», коли він раптово пішов із життя у 2022 році. Музиканти «Крихітки» зазначають, що «Мертвий півень» — їхні хрещені, і це схоже на правду з урахуванням того, наскільки бережно вони зіграли цю пісню.

MONATIK — Старі фотографії (Скрябін)

Навесні 2024 року має вийти фільм «Я, “Побєда” і Берлін» режисерки Ольги Ряшиної, знятий за мотивами однойменної книги Андрія Кузьменка. Саундтрек до фільму складатиметься із 16 каверів на «Скрябіна» від українських гуртів та сольних виконавців. Один із таких переспівів зробив Дмитро Монатік — ще й на таку теплу пісню.

Андрій Хливнюк — Спи собі сама (Скрябін)

Значимість музиканта вимірюється кількістю каверів на його творчість. «Скрябін» є яскравим прикладом цього. Під час концерту памʼяті Андрія Кузьменка у 2015 році Андрій Хливнюк, фронтмен «Бумбокс», переспівав одну з пісень періоду пізньої творчості артиста, «Спи собі сама». Ще один щемкий кавер у скарбничку каверів на «Скрябіна».

Відень спить — Церкви горять (Оселедець)

Втомилися від каверів на «Скрябіна»? Тоді ось вам переспів старого андеґраунду від молодого. «Оселедець» вважаються одним із найперших українських постпанк-гуртів, який виник ще у 1980-их. Через майже 40 років після початку їхньої діяльності гаражний-рок-гурт «Відень спить» із Кременчука вирішив здути пил зі старої пісні й нагадати, якою драйвовою і запальною була українська музика тих часів.

O.Torvald — А тепер усе інакше (Аква Віта)

Під час ковідного карантину в 2020 році рокери настільки знудилися, що вирішили подарувати українському техно-хіту 1990-их друге життя. Фронтмен гурту Женя Галич зробив авторську інтерпретацію тексту. І якщо «Аква Віта» співали про минуле юнацтво і наївні страхи, викликані ним, то O. Torvald — про сувору дорослу реальність: роботу, планування відпусток, затори.

Мертвий Півень — Франсуа (Ірина Білик)

Від ніжності та закоханого настрою пісні Ірини Білик у версії «Мертвого півня» нічого не залишилось. Натомість гурт зробив пісню задиристою і зухвалою, перевівши її з категорії «поп» у «панк». І якщо композицію Ірини хочеться слухати на літній терасі паризького кафе, запиваючи напівсухий круасан кавою, то варіант львівʼян — під час алкотуру містами України. Той випадок, коли кавер звучить в рази цікавіше за оригінал.

ДК Енергетик — Зачароване коло (Руся)

«ДК Енергетик» можна сміливо вважати одними з найцікавіших представників сучасного українського постпанку. А Русю — однією з найважливіших синт-поп-виконавиць 1990-их. Ці два світи перетнулись у 2023 році на дебютному альбомі «ДК Енергетик» «Юність». Легка і весела пісня Русі заграла похмурими постпанковими кольорами.

LAUD — Не питай (Океан Ельзи)

Скільки сліз було пролито, коли Україна почула цю пісню з альбому Gloria? Скільки розбито сердець і витанцювано повільних танців? Фіналіст «Голосу країни» LAUD переосмислює чуттєву композицію у легкій суміші реґетону та R&B, від чого вона набуває нових, не таких трагічних кольорів.

Крихітка — Восени (ТНМК)

Культовий інді-роковий гурт «Крихітка» перетворив похмурий хіп-хоп ще культовіших ТНМК на стадіонний гімн. В оригіналі напруга композиції зростала поступово, однак не сягала кульмінації, залишаючи слухача у підвішеному й тривожному стані. «Крихітка» закриває цей гештальт надривним вокалом і епічним гітарним рифом.

Читайте також історію воскреслих легенд української музики гурт «Мертвий півень».

Читайте також історію воскреслих легенд української музики гурт «Мертвий півень».