Інтерв'ю

Знайомимось: SHIP HER SON — завсідник електронних вечірок і мистецьких заходів

Данило Панімаш

Антон Шиферсон — дизайнер, музикант, автор проєкту Ship Her Son, переможець премії Jager Music Awards 2020 у номінації Young Blood. За два роки він випустив три мініальбоми та один повноформатник холодного, монотонного і гіпнотичного постіндастріалу. 

Ship Her Son — завсідник електронних вечірок і мистецьких заходів завдяки поєднанню музики з власними віжуалами. А про його колаборації та дружбу з Паліндромом саме час писати фанфіки.

У цьому матеріалі Антон Шиферсон розповів СЛУХ свою історію від перших кроків музикування до натхнень і впливів.

А вже 6-го травня 2023 Ship Her Son можна почути у Львові на електронному фестивалі «kontrabass VS 4.5.0», також серед артистів – Структура Щастя, Kurs Valüt, Nestor Selin та Sad Novelist.

— Розкажи про себе. Звідки ти, де вчився, де живеш, ким працюєш?

Мене звати Антон, мені 33 роки. Я народився і виріс у місті Дніпро, прожив там 26 років. Сім років тому переїхав у Львів. Половину свого життя я працюю дизайнером, змінюючи тільки префікси до цього слова. 

Після школи намагався поступити в ПДАБА (Придніпровська державна академія будівництва та архітектури — ред.) на архітектурний факультет, проїбав, пішов поповнювати мобільні рахунки в центрі, де спілкувався з багатьма цікавими людьми, які тоді брали «Трамадол» в аптеці на Ширшова. 

Наступного року таки поступив за гроші, майже нічого не робив, активно фрілансив, познайомився з майбутньою дружиною, і після третього курсу подумав «‎а навіщо воно мені?»‎, доповів це у деканаті та через три дні влаштувався вебдизайнером.

— Як ти почав займатися музикою?

Наприкінці нульових і на початку десятих у Дніпрі була досить шалена активність місцевих промо-груп, які організовували вечірки з різною електронною музикою – драм-н-бейс, дабстеп, брейккор, техно, іноді індастріал. Я познайомився з Євгеном Гончаровим (співзасновник митцівні Module), який цим займався, і почав допомагати йому з флаєрами.

Через деякий час став частиною Abstract Beats — ми робили досить успішні в нашій дніпровській бульбашці івенти з уклоном в абстрактний хіп-хоп і тріп-хоп, на мені було усе, що стосується візуальної частини. Інколи я грав діджей-сети з айпада — тріп-хопові на наших вечірках і EBM/TBM на інших. 

Згодом історія з Abstract Beats переросла у клуб Module. Я уже поїхав з міста, але продовжував підтримувати чуваків на відстані й тримати руку на пульсі подій, що відбувались у Дніпрі. В Module почалося серйозне відродження дніпровської андеграундної електроніки та будування спільноти, яка згодом переросте в лейбл Dnipropop. Я спостерігав за цим зі сторони, радів і цікавився.

Наступив перший ковідний локдаун, а з ним і активна онлайн-діяльність культурних діячів, в тому числі й моїх бро. Там типу лекції від Жені Гордєєва «Як створити трек в Ableton». Я тоді якраз оновив макбук і Ableton дав мені цілих шість місяців повноцінного випробного терміну. Був ідеальний час спробувати щось нове для себе. 

Через декілька днів після встановлення програми я наклацав на тачпаді й виклав на Soundcloud трек Vier Liter Wasser, який зібрав 86 лайків у мене в фейсбуці й сподобався мамі. Після такого успіху довелося наклацати решту EP, а потім і другого. Так і почав — за підтримки улюбленої спільноти.

Я не дуже серйозно до цього ставився до моменту, коли написав трек Kunst й виграв з ним Jager Music Awards разом з сертифікатом на випуск вінілу. Десь наприкінці 2020-го це вже перейшло у свідомий підхід, коли почав готувати лонгплей, тримаючи в голові його реліз на фізичному носії — я купив обладнання, підкачав деякі технічні моменти, зробив ревізію треків, які вважав найбільш притомними. 

— Хто або що вплинуло на твій музичний смак?

Я не дуже цінував батя-рок типу AC/DC, Deep Purple та Rainbow і слухав те саме, що і мої однокласники в молодшій школі, як раптом в моє життя прийшов альбом Rammstein Mutter. Він став базою, грунтом і взагалі перевернув всесвіт. Досить довго я крутив один гурт по колу і думав, що більше, в принципі, нічого не потрібно, але потім підтягнулись два нових джерела — телеканал Enter Music (дякую Богові за нього, привіт, Вова Дубровський) і форум про Rammstein, який я тоді адміністрував. 

Звідти я дізнався про безліч свіжої для себе музики різних жанрів, яку до сих пір дуже люблю. Активно купував компакт-диски, mp3-колекції на книжковому ринку та качав музику з субресурса місцевого провайдера Alkar, який зібрав якусь абсолютно єбануту на той момент по масштабам бібліотеку. Там було майже все потрібне в час відсутності YouTube і стримінгових сервісів. Навіть не довелось розбиратися з p2p-трекерами.

Якщо обрати 10 релізів, які для мене є найвпливовішими за весь час, починаючи зі школи, то це, мабуть, будуть:

  • Gorillaz — Gorillaz
  • Rammstein — Live aus Berlin (відео)
  • Marilyn Manson — Holy Wood
  • Wumpscut — Bunkertor 7
  • System Of A Down — Toxicity (Серж Танкян — мудак)
  • ISIS — Oceanic
  • Einstürzende Neubauten — Halber Mensch
  • Swans — The Great Annihilator
  • Tool — Ænima
  • The Cure — Pornography

— Чим ти надихаєшся? Не тільки в плані музики. Література, мистецтво, стріляти по воронах, що завгодно?

Мене надихає як якісний нешаблонний контент у будь-якому прояві мистецтва, так і тотальна кринжатина в цій сфері або сфері реклами. Коли гуляю з собакою і проходжу повз вивіску «Пивасик-Телесик» серед кав’ярень третьої хвилі, кожен раз надихаюсь автором цього неймінгу.

Надихає дніпровська спільнота, її згуртованість і миттєва допомога одне одному. Надихають діячі культури, які успішно пробиваються крізь засилля трешу й буденності та не підлаштовуються під них.

Надихають українські письменники, режисери, стендап-коміки, концертні організатори, журналісти, музиканти, YouTube -блогери, та й в принципі усі люди, які вступили до лав Збройних Сил або перекваліфікувались у потужну волонтерську допомогу. 

Наприклад, Module Squad, у рамках якого нашу країну зараз боронять мої друзі, які раніше працювали у клубі Module, в тому числі його співзасновник Микита Козачинський. Або Євген Лір, письменник і співзасновник YouTube-проєкту «Твоя підпільна гуманітарка», який після повномасштабного вторгнення закупив уже більше 100 авто для ЗСУ й продовжує цим займатись майже кожен день без відпочинку.

Найбільше надихає український народ, його консолідація і сміливість. Думаю, що будь-яка інша європейська країна цього б не вивезла так, як це вивозимо ми — продовжуючи працювати, генеруючи нову творчість, організовуючи масштабні події, закриваючи черговий збір на космічні суми. 

Це зараз надає основні сили та натхнення, а не нова світова музика або кіно. Ними я уже встиг надихнутись раніше і воно приносить задоволення усе менше і менше з кожним роком. 

Хто твої герої/героїні? Хто тебе надихає з живих чи померлих і чому?

Головні герої та героїні — це, безперечно, ЗСУ, медики, волонтери та енергетики. Саме завдяки їм я зараз відповідаю тобі на ці питання. 

Якщо говорити про мистецтво, то в сфері візуального це Готфрід Гельнвайн — фотограф і художник-гіперреаліст, автор кількох музичних обкладинок, в тому числі й раммштайнівського Sehnsucht, яку тягають на собі репери на футболках від Balenciaga. Я тащуся від атмосфери, сенсів і кольорів його робіт.

Сторм Торгерсон, який подарував світу найкращі обкладинки альбомів з усіх, що існують. Такий підхід у сьогоденні досить важко уявити і усвідомити, особливо враховуючи розвиток технологій, 3D, Midjourney і Stable Diffusion. Справжнє мистецтво. Батько.

Джессі Дрекслер — монстр чорно-білих колажів, абсолютно пекельна естетика, нойз і індастріал у вигляді зображень. Автор обкладинки того самого альбома Daughters You Won’t Get What You Want (один з найкращих альбомів 2018 року за версією більшості світових музичних видань — ред.).

По музиці важко, але най цими героями будуть Блікса Баргельд (Einstürzende Neubauten), Майкл Джира зі Swans і Джон Беланс із Пітером Крістоферсоном (Coil). Ще можу виділити Роберта Дель Найа (Massive Attack) і Аарона Тернера (ISIS) — люблю, коли охуєнні музиканти ще й круті візуальні артисти.

Із режисерів мені зараз найбільш імпонує Арі Астер, дуже чекаю його третій фільм. Ще Девід Роберт Мітчелл і Роберт Еґґерс. Взагалі круто, що у світі героїчно тримається студія A24 і їх поки не придбав Disney. Постери для кіно в них також найкращі й дуже надихають. Ну і, сподіваюсь, нас ще колись порадує Річард Келлі, фільм «Донні Дарко» — мій улюблений фільм усіх часів. Як і «Мрець» Джима Джармуша, але той радує стабільно.

— Музика для тебе хобі чи щось більше?

Музика для мене — це засіб самовираження у тій формі, що мені найбільше подобається і де мені зараз найцікавіше. Мені складно називати це хобі в принципі. Хобі — це про щось комфортне, коли ти отримуєш максимум задоволення від процесу й відпочиваєш душею та тілом.

Створення музики, підготовка релізів, зведення, мастеринг, артворк, промо-матеріали – це доволі зайобиста штука, де я, зі свома нервовими тіками, втрачаю досить багато нервових клітин і трохи сну. Я роблю усе сам, окрім технічної частини — саунд-інжинірингом займається Євген Касьян із Kurs Valüt

Час на створення одного треку збільшився з двох-трьох днів до трьох-чотирьох місяців у деяких випадках, тому що почали підйобувати перфекціонізм і бажання щось змінити в тому, що ти вже чув тисячу разів. Я цього уникав на початку.

Безперечно, я отримую свою дозу дофаміну, коли мені починає дуже подобатись композиція в процесі запису і коли вона потім подобається людям. Але паралельно з цим у день релізу мені просто хочеться відключитися від усього і пів дня лежати.

Це сто відсотків не головний мій рід діяльності й навряд чи колись ним стане, але воно вже повноцінно існує паралельно з моєю роботою і дійсно є чимось важливим. Навіть якийсь невеликий додатковий прибуток уже приносить. Головне в цьому всьому бачити кроки для розвитку й постійного покращення, або вчасно закрити проєкт. 

— Чому ти обрав грати саме постіндастріал? Чим тобі цікавий цей жанр?

Ну, я виріс у сірому промисловому місті серед заводських труб під нескінченне будівництво, ремонт і пряму довбьожку в навушниках. Взагалі нічого не знаю про музичну теорію і не вмію грати на музичних інструментах — шлях був відкритий тільки сюди серед жанрів, де я добре орієнтуюсь і які можу писати прямо у себе вдома. 

Мені подобається енергетика і атмосфера цієї музики. Її агресивність, холодний настрій, прямолінійність, бруд, неідеальність, провокативність, персоналії. Не всієї — це сукупність багатьох жанрів. 

Наприклад, я зовсім не можу слухати зв’язку дарк-електро — агротек — ритмік-нойз або якийсь Anhalt EBM. Ще мій світогляд блокує використання специфічних для стилю ліричних тем, тому я досить довго йшов по шляху Tool з їхньою піснею Die Eier von Satan

— Ти був співавтором обкладинки проєкту Тіля Ліндеманна Lindemann. А що сказав Тіль Ліндеманн про твою музику?

Перші чотири трека Essen він прослухав — я це відслідкував по Soundcloud. Нічого не сказав, але підтвердив надання стемів для створення реміксу. Думаю, що йому було норм. Мій ремікс йому сподобався.

Я, чесно кажучи, дуже не люблю говорити про цю співпрацю і робити з неї піар-акцію, бо воно віддає меншовартістю. Усім похуй, коли з західними артистами працює якесь їхнє локальне бюро, тому не бачу сенсу робити щось надважливе з того, коли це робить українець. 

Ми справді вміємо робити свою роботу не гірше, на рівні й навіть краще та швидше. Дуже радію, що в мене був такий клієнт, дуже сподіваюсь, що мені не доведеться виносити на смітник усе, що в мене є від його проєктів, бо це колекція майже усіх релізів на всіх носіях і гора мерчу, в тому числі й з моїми артворками.

Щоб першими дізнаватися новини музики та культури, підписуйтесь на наш Telegram та Instagram.

Дивіться також «Буремний подкаст» від СЛУХ із Христиною Соловій — про сексуалізацію, «український срач», реакцію на критику і багато інших цікавих речей.

Дивіться також «Буремний подкаст» від СЛУХ із Христиною Соловій — про сексуалізацію, «український срач», реакцію на критику і багато інших цікавих речей.