Інтерв'ю

Знайомимось: Мія Рамарі — молода надія нашої поп-музики

Макс Чухліб

Талант Мії Рамарі засяяв у 2023 році. Вона відкрила креативну золоту жилу блискучою піснею «Нема любові» і продовжила закидувати слухачів проникливою лірикою та майстерним сонґрайтингом. Це новий талант української поп-музики, що виділяється на тлі пласких радіоформатних пісень.

Мія пише розумну поп-музику на кшталт Кейт Буш і Керолайн Полачек. Її також часто називають продовжувачкою традицій українського гурту «Крихітка», але ми впевнені, що потенціал Мії набагато більший за те, щоб бути приреченою на порівняння. Дискографія співачки — такий собі музичний щоденник, який вона старанно заповнює ніжністю, зухвалістю, гумором і боротьбою з комплексами.

Про те, чим живе й надихається Мія Рамарі, відомо небагато. Ми розпитали її про життя і творчість, і дізналися, чому вона поки так рідко виступає, незважаючи на багатотисячні прослуховування на цифрових платформах.

Розкажи про себе. Звідки ти, скільки тобі років, де навчаєшся, чим живеш і ким працюєш?

Я з міста Сокаль, це дві години від Львова. Сім років живу в Львові. Переїхала, коли почалось навчання у музичному коледжі, зараз продовжую навчатись у Львівській консерваторії. Взагалі здобувати музичну освіту — це дуже довго: вісім років школи, чотири роки коледжу, уже третій рік навчаюся в академії, і думаю, чи варто йти в аспірантуру. 

Мені 21. Коли вступала до академії, змінила основний фах зі скрипки на джазовий вокал, і не шкодую про це, згадуючи, скільки часу та сил витрачала на скрипку. Крім музики не бачу себе десь іще, але, щоб заробляти на життя, працюю паралельно з навчанням на звичайних роботах.

Як ти почала займатися музикою?

Займаюся музикою із самого дитинства. Тато вчив мене співати, поки сам грав на гітарі. Я любила музику, тому ніколи не впиралась. Знала, що хочу цим займатися. Все ж, інколи скрипки у моєму житті було забагато, частково через це я і перейшла на вокал.

Кого ти слухаєш із музичних виконавців? Як вони вплинули на твій стиль?

Слухаю різні жанри впродовж різних періодів життя. Колись дуже любила The Beatles, їхні пісні мене заспокоювали, я виступала з каверами на них. Потім захопилась творчістю Лани Дель Рей. Зараз мені подобається творчість Mitski. Я дуже люблю, коли можу відчути емоцію в піснях. 

Люблю слухати на фоні легке інді, серед них Man I Trust. Також люблю Tame Impala, Genesis, The Smiths, Crystal Castles. Переважно не слухаю музику гуртами, радше одна-дві пісні, які крутитиму по колу місяць. З українських виконавців мені подобається «Крихітка Цахес», особливо альбом «Рецепт». Колись дуже любила «Димну Суміш». Із сучаснішого люблю пісні Mistmorn.

Ти надихаєшся чимось, окрім музики? Література, кінематограф, мистецтво?

Надихаюсь моментами, коли моє життя наче у фільмі. Я усе дуже романтизую навколо — мені завжди казали, що я розсіяна, бо у мене бувають моменти «романтизованого завтику». Мене легко відволікти чимось гарним, або ж я просто можу задуматись про щось, що мене захоплює.

Дуже захоплююсь акторами та їхньою акторською грою. Люблю Кіру Найтлі, особливо у фільмі «Спокута», також люблю Кілліана Мерфі — вважаю гру цих акторів просто неймовірною. Є ще багато акторів, імена яких я не запам’ятала, але надихнулась ними.

У тебе є особисті кумири? Чи є хтось, на кого хотілося би бути схожою?

Не маю кумирів, та й ніколи не розуміла людей, які аж надто кимось захоплюються. Я просто намагаюся ставати кращою і не регресувати. Але мені подобається творчий шлях певних людей — коли вивчала джаз, захопилась історією багатьох творців. Однією з них є Елла Фіцджеральд, у якої було важке дитинство та життя, але, незважаючи на всі проблеми, вона зробила величезний внесок у історію джазу та всієї музики. Такі історії надихають і дають поштовх не зупинятись в моменти, коли немає натхнення чи відгуку в аудиторії.

Як ти вигадала свій псевдонім?

Коли мені було 10 років, я вигадувала нікнейм для сторінки у Instagram. Cиділа на кухні й підбирала, але мені нічого не подобалось. Потім прийшов тато і приніс апельсини з магазину. Я взяла одну, на ній була наклейка, яку часто ліплять на фрукти з-за кордону. На наклейці було написано «Ramari». Мені сподобалось, як це звучить, я одразу приміряла до свого імені й записалася як «Мія Рамарі». З того часу нічого не змінювала.

Ти зараз працюєш із музичним лейблом. Розкажи, що це за лейбл, і в чому полягає співпраця.

Я співпрацюю з лейблом Jay Music. Лейбл написав мені, як тільки я виклала шматочок пісні «Не відчуваю зими» в TikTok. Наразі лейбл допомагає з оформленням всього, що стосується пісні — зведення, обкладинка, відео- чи фотозйомка і так далі. Я ніколи нікому не довіряла процес написання пісні та підбирання інструментів, тож у цій сфері я завжди залишаюсь при своєму смаку.

Тобі легко пишеться музика? За скільки часу ти найшвидше написала пісню, і навпаки?

Мені дуже легко дається написання пісень. Я пишу пісні швидко, буквально за 15–30 хвилин може бути вже готова композиція, бо слова і мелодія вигадуються самі собою. Я ніколи не примушувала себе вигадувати щось насилу, коли не хочеться, бо знаю, що тоді нічого толкового чи щирого не вийде.

Коли потрібно робити аранжування, то там, звісно, довший процес. Я довго вибираю інструменти. Найважче зазвичай робити барабани й сольні партії гітари чи труби. Мені майже завжди все не подобається.

Усе пишу і відстукую на електронному фортепіано, але остання моя пісня «Повний місяць» — виняток, бо я самотужки записувала соло-партію скрипки. Я тоді вперше взяла в руки скрипку після двох років перерви. Але пальці досі не забули, тож соло написалось за пів години.

Ти рідко виступаєш наживо. Що на це впливає?

На це впливає багато речей. По-перше, сезонність виступів, адже влітку їх завжди більше. По-друге, те, що кличуть виступати переважно, коли вистрілила якась пісня, що, зрештою, логічно. Робити сольник я поки боюся, тому що не впевнена, що зберу багато аудиторії.

Також я перестала погоджуватись на виступи за «дякую» і копійчані суми. Це впливає на розвиток самого артиста й ставлення аудиторії. Оскільки більшість пропозицій саме такі, як я зазначила, а я перестала погоджуватись, то й виступів стало менше. Я вважаю, що кожен артист, який зараз виступає за вдвічі знижені організаторами суми, вартий суми втричі більшої. Бо як можна говорити про якісний звук, якісну музику і якісно проведений виступ, якщо у артиста банально немає на це достатньо грошей?

Чого очікувати від тебе у 2024 році?

Я дуже хочу не вигоріти, тому що я багато працюю і мало залишаю собі часу на те, що дійсно подобається. Хочу, аби моя музика приносила радість мені й слухачеві водночас, тому буду продовжувати писати й просувати свою творчість. Хочу нарешті дорости до альбому і сподіваюсь здійснити це саме в цьому році.

Фото: Макс Чухліб

Читайте також інтерв’ю з Миколою Пацюком — месією трушного року й просто чуваком.

Читайте також інтерв’ю з Миколою Пацюком — месією трушного року й просто чуваком.