Тексти

«Хвильовому» — сім років. Це коротка історія бару та клубу, який став символом Подолу

СЛУХ

Цього року київський бар «Хвильовий» святкує своє семиріччя. Для кожного, хто бував на Подолі, це місце має різні асоціації: це і нічний клуб, і запальний дискомайданчик, і бар з крафтовим пивом, і свідома громада, що організовує протести.

Розповідаємо, як «Хвильовий» розбудовував свою спільноту.

Від підвалу до головного бару
на Подолі

Наприкінці 2014 року четверо випускників і випускниць «Києво-Могилянської академії» разом із друзями організовували фестиваль короткометражного кіно й шукали локацію для тусовки. Вони винайняли підвал, але вечірку так і не провели. Натомість відкрили бар «Хвильовий.beta»

Простір у підвалі на вулиці Верхній Вал, 48/28 на київському Подолі проіснував понад рік. За цей час тут провели кілька концертів, виставок, презентацій та десятки вечірок. Довкола бару почала формуватися спільнота. 

Після переїзду на Верхній Вал, 18, «Хвильовий.beta» перетворився на HVLV Bar feat. Hangout.
З назвою змінився й підхід до проєкту: у власників з’явилися конкретні ролі, збільшилася команда, з’явилися підрядники, сформувалися концепт і стратегія. 

Потрохи DIY-проєкт став бізнесом. Та головне — утворилась міцна спільнота зі зрозумілим набором цінностей, громадянською позицією та бажанням розвивати актуальне і свіже мистецтво. 

Майданчик для українських музикантів

Ідея, що HVLV відкритий для виступів українських артистів, з’явилася ще у часи «бета-бару». За сім років тут відіграли сотні концертів у різних жанрах і форматах.

«У 2015-му році я ходила на квартирники Роми Набожняка (засновник кафе Veterano Brownie — ред.) у «Хвильовий.beta», у 2016-му — на концерти 5 Vymir та Black Balloon вже у HVLV, а у 2020-му організовувала серію концертів KONTRABANDS (партнерський проєкт kontrabass promo, СЛУХ і Хвильового — ред.). 
Здавалось би — різні часи, різні гурти, різна музика. Та для мене це все одна історія. Це про розвиток актуальної музики, підтримку незалежних артистів та бажання створити умови для того, аби кожен гурт отримав тут найголовніше — свою core-аудиторію. Яка не просто почує і забуде, а залишиться з артистом надовго. 
Сьогодні я бачу частину глядачів того квартирника у 2015-му на багатьох концертах незалежних українських артистів, а це вже багато значить»,
Катя Войчук, культурна менеджерка
та комунікаційниця
«Хвильового».

Тут епатували «Хамерман Знищує Віруси», розкачували гуртs 5 Vymir, Bojevilla, Straytones та Love’n’Joy, зачаровували Саша Буль, Олег Каданов, Postman, Мар’яна Клочко, а також розвивалися Our Atlantic, Sheetel, Chubareenee, Zbaraski, Shiva the Destructor та «Марія&Магдалина». Перші сольники в HVLV провели Hyphen Dash, Ragapop, Ницо Потворно, Аппекс, Krapka;Koma та SHIP HER SON.

«Хвильовий дав перший поштовх для Hyphen Dash. Я вирішив організувати перший сольний концерт, коли наша концертна програма була ще на етапі формування. За один дзвінок ми з Андрієм Янковським і Катею Войчук знайшли доступну дату і першого березня 2020 року вже виступали для купи людей, які хотіли почути нас. Я дуже рідко бачу такий крутий колектив, що працює як єдиний організм.
“Хвильовий” — це важливий етап у розвитку Fusion, саме команда “Хвильового” дала впевненість в обраному нами векторі розвитку сучасного українського джазу. 
Люблю цих котиків»,
Міша Бірченко, барабанщик Hyphen Dash.

В останні роки HVLV зосередився на іншому форматі. Завдяки джемам київської формації FUSION бар став своєрідною базою сучасного джазу в Києві. На ці події приходять джазові артисти з різним досвідом та експериментують під пильним поглядом живої аудиторії. У тісній зв’язці з цією тусовкою розвиваються й хіп-хоп-вечірки від Allo Syrup та LAZY DVIZH від The Lazy Jesus.

На межі між баром і клубом

Свого часу HVLV експериментував із гостьовими плейлистами, які вмикалися фоновою музикою. Формат зайшов настільки, що переріс у вечірки з ноутбука та флешки. Друзі бару могли ставити улюблену музику, друзі друзів бару – танцювати під треки, а сам HVLV вивчати смаки своїх гостей. 

Останні кілька років ті, хто починав з літніх вечірок, стали колекціонерами вінілів, опанували гру на деках й доросли до статусу діджеїв, яких запрошують на інші музичні майданчики в Україні: Alex Mykhaylenko aka Otrada, NESTOR, Pringlz, Ann Mysochk та інші. 

Але на власних резидентах нічне життя HVLV не спинилося. Попри складні пандемічні часи, у 2020 році у «Хвильовому» відкрився додатковий концертно-клубний майданчик, а у 2021 році лайнапи вечірок зарясніли іменами актуальних артистів з Європи, Великої Британії, Австралії. 

Лише за один рік на Верхньому Валу зіграли свої сети понад три десятки привозних діджеїв та музикантів, зокрема La Mverte, Massimiliano Pagliara, Die Selection, Fabrizio Mammarella, Fka.m4a, Daniel Monaco, Wolfram, Jay Wax, CHARII та багато інших.

Спільнота, що бореться за зміни у місті
HVLV — це насамперед спільнота та її цінності. У барі немає місця дискримінації та обмеженням, тут заохочують самовираження. Це безпечне місце та зона комфорту для сучасної людини. 
Команда та спільнота бару підтримують важливі соціальні ініціативи та події, регулярно долучаються до організації міських і районних акцій та протестів. 
Діджеї-резиденти «Хвильового» підтримували акцію «Геть Авакова» у червні 2020 року, команда бару співорганізовувала мітинг проти свавілля поліції під Подільським відділком у травні 2021-го та робила музичну програму для «Маршу за Київ». У листопаді 2021-го вони ж ініціювали акцію «Ми звинувачуємо поліцію» під МВС, яка вимагала від правоохоронних органів відновлення безпеки на Подолі.

HVLV пережив як часи довжелезних черг і переповнених вечірок з берлінськими та лондонськими діджеями, так і періоди розпачу та відчаю з думками про закриття. Проте щоразу, коли виникали труднощі, на допомогу приходила спільнота. 
Люди допомагали порадами та руками, ставали за барну стійку та за діджейський пульт, відповідали на хейтерські коментарі у соцмережах та писали статті на підтримку. Відтак стало зрозуміло, що бар — це не просто локація, меблі чи колонки, що це в першу чергу — ідея та спільнота, що створює сучасну культуру та розвиває соціально-важливі для міста і цілої країни проєкти.
Цими вихідними, з 11 по 13 лютого, «Хвильовий» масштабно відсвяткує сьомий день народження.
У програмі — шоукейс резидентів, берлінські діджеї Fka.4a та William, а також виступ експериментального української електронної музикантки Zavoloka.

Читайте також інтерв’ю з німецькою діджейкою DJ Mell G про переїзд до Києва.