Інтерв'ю

FUSION — двигун джазу та хіп-хопу в Києві. Ми поговорили з командою об’єднання

Максим Комлєв

25 липня в київському барі «Хвильовий» відбулася чергова вечірка творчого об’єднання FUSION. Привід був сумний — 30 червня трагічно загинув засновник проєкту, музикант Саша Пінчук.

За два роки існування FUSION виріс із вечорів, де збиралися музиканти просто пограти, до ком’юніті, що проводить лекції, кінопокази, а своїми джемами переосмислює джаз і робить його знову модним.

А ще на джемах знайомляться музиканти, створюють гурти та випускають альбоми. Зокрема тут зібралися Hyphen Dash, а репер В’ячеслав Дрофа (OTOY) познайомився з Єгором Гавриленком (The Lazy Jesus) і разом вони записали один із найцікавіших мініальбомів 2021 року в Україні.

Ми поспілкувалися з командою об’єднання та розказуємо його коротку, але насичену історію.

Як це часто буває, FUSION народився з бажання мати свою тусовку. Саша Пінчук захопився джазом, активно вчився грати сам, займався з викладачами. В один момент йому захотілося показати, що він уже вміє. Тоді він зрозумів, що в київському джазі ніби не існувало молоді, й вирішив створити місце, де вона може показати себе.

Акім Карпач, один із організаторів і фотограф FUSION:
«Саша хотів розвивати музичну культуру в нашій країні, й завжди говорив, що в нас є попса, є техно, але де новий джаз і хіп-хоп? Де всі ті, хто вчиться на музикантів, чому їх не можна послухати і про них ніхто не знає? Але хотіти розвитку музики мало, потрібно робити. І він робив»

Перша вечірка (тоді це ще не називалося Fusion) відбулася 3-го березня 2019 року в майстерні шовкографії. Як і цього року, все робилося своїми силами та за власний кошт, які покриваються донатами. Саша написав знайомим музикантам, знайшов локацію, зібрав людей, які були готові допомогти з організацією. Було тісно, але всім сподобалося.

Діана Джаббар, джазова саксофоністка та організаторка перших джемів:
«Ми тоді не дуже знали, як це все робиться, і діяли інтуїтивно, не розподіляли обов’язки і кожен допомагав чим міг. Дуже багато сперечалися і важко було знайти місце, але оскільки Саша був саме тією людиною, яка знала всіх і вся, вийшло домовитися за майстерню.
Не дивлячись на те, що у нас був буквально метр на метр, ще й при цьому працювали верстати, атмосфера була класною, прийшло багато людей. Ми грали, співали, тусувалися, було приємно і весело. Була дуже легка атмосфера саме для музикантів, не було страшно взагалі. Пам’ятаю, всі залишилися під великим враженням і одразу питали, чи будуть ще джеми. Тоді ми ще не знали, у що це переросте»

Серед гостей першої вечірки були люди, які в майбутньому стали частиною командою FUSION. Акім Карпач пригадує, як атмосфера свободи та народження чогось нового мотивувала приєднатися до двіжу.

«Це було не схоже на виступи, не схоже на концерти, просто була якась синергія. Це складно описати словами, але тут хотілося бути присутнім. І неважливо, чи ти музикант, чи слухач. Тобі все одно хотілося в цьому брати участь.
Будучи слухачем, я міг відчувати ту божевільну енергію, якою обмінювалися музиканти одне з одним і зі слухачами. Я думаю, це відбувалося багато в чому тому, що це була саме імпровізація, або як Саша любив говорити “творіння мистецтва в реальному часі”»

Фото: Маргарита Корнієнко

Той вечір заклав основи FUSION — відтоді джеми відбуваються за чіткими правилами: музиканти надсилають заявки, організатори обирають, хто буде грати. Серед критеріїв — знати та любити жанри, що витікають із джазу, вміти читати акордові прогресії та мати досвід виступів на сцені.

На вечірці рандомно витягуються імена та збирається склад музикантів. Зазвичай це клавіші, бас, барабани, саксофон і вокал. Імпровізовані гурти грають на сцені по 10 хвилин, а музика народжується в режимі реального часу.

Окрім інструменталістів, на джеми часто залітають репери. В’ячеслав Дрофа (OTOY) пригадує, що знайомство з проєктом дозволило йому по-новому подивитися на свою музику.

«​​На FUSION я вперше потрапив під час зйомок проєкту Bayduzhe. Тоді ми не були знайомі з пациками, я був з Дімою Koloah на студії на Нижньоюрківській. Нас тоді дуже привабив двіж, який відбувався на вулиці, і ми замість зйомок пішли пропадати в потоках музики.
А потім Єгор Гавриленко (The Lazy Jezus) покликав зіграти з New Brain Trio, де відбулося знайомство з Мішою Бірченком (Hyphen Dash) і рештою. Я був у захваті від того, який конгломерат мене оточує та яка атмосфера там панує. З того часу я є фаном FUSION.
Проєкт дав мені розуміння важливості саме музичної складової у моїй творчості. Моя музика еволюціонує в щось нестандартне, написане за західними канонами. Тепер це щось своє, власне, музичне, а не просто речитативне. Велику роль у цьому відіграв і FUSION».

Музиканти, які беруть участь у джемах, відзначають, що FUSION дав їм розуміння, що вони чогось варті.

Андрій Бармалей, саксофоніст Олександра Чемерова, Аліни Паш, Стаса Корольова та інших:
«Саня запустив потужну хвилю. Завдяки йому дуже багато музикантів і не лише музикантів познайомилися одне з одним, почали дружити і разом працювати.
На FUSION багато хто зміг відчути себе артистом, що вони чогось варті, знайти свою першу аудиторію, знайти місце, де багато однодумців і де комфортно. Саша зміг створити з частин ціле»

За два роки FUSION провели 13 джемів на різних локаціях Києва — від студії ШООМ і 20ft Radio до Українського дому, бару «Хвильовий» та «Куража». Об’єднуючи молодих музикантів, організатори дають поштовх українській джазовій і хіп-хоп-культурі. 

«Ми хочемо, щоб люди припинили асоціювати поняття “джаз” із 30–40 роками ХХ століття, смокінгами та  Let My People Go Луї Армстронга. З того часу в цьому жанрі відбулися зміни, наш проєкт — яскравий тому приклад.

FUSION — це те, як поняття “джаз” сприймається в очах нового покоління музикантів. Вони вільні від жанрових рамок і стандартів, поєднуючи стилі та форми, переосмислюючи сам термін “джаз”. Наш проєкт — об’єднання музикантів нової хвилі джазу та слухачів, яким цікаво зануритися в цей світ», говорив Саша Пінчук.

На вечірці, присвяченій Саші, FUSION вперше відійшов від своїх правил — замість класичного джему музиканти, з якими грав Саша, виконали його музику та музику артистів, якими він надихався. У гостей була можливість пожертвувати гроші на реалізацію ідей, які Саша не встиг втілити в життя, зокрема запис і випуск треків молодих музикантів.

Одними з героїв вечора був інструментальний гурт Hyphen Dash, який народився на джемах FUSION. З того часу тріо встигло пограти з Сашою Чемеровим, взяти участь у проєкті ZMOVA, а наразі двоє музикантів гурту є постійними учасниками живого бенду Наді Дорофєєвої.

Міша Бірченко, організатор FUSION і барабанщик Hyphen Dash:
«Я особисто був вражений кількістю людей на заході й тим фактом, що стільком людям зрезонувала ця подія і вони реально зрозуміли важливість того, що сталося, захотіли бути причетними до цього вечора пам’яті, захотіли послухати музику, яку грав і якою надихався Саша, у виконанні київських музикантів»

Команда FUSION запевняє, що він продовжить існування, буде масштабуватися, шукати нові формати та розвивати джазову, навколоджазову та хіп-хоп-культуру в Україні. 

«Те, що сталося, дало ще більше мотивації рухатися далі, а ціна того, що ми робили і робимо, зросла удвічі. Саша став двигуном для багатьох музикантів і мотиватором продовжувати свою улюблену справу — грати, самовиражатися, розвиватися. І ми не плануємо зупинятися», — Олександра Кувшинова та Акім Карпач, організатори FUSION.

Читайте також інтерв’ю з київською хіп-хоп-спільнотою Dirty Station.

Фото: Акім Карпач