Тексти

Як потрапити на СЛУХ: поради для ефективної комунікації артиста та медіа

СЛУХ

Дорогі українські артисти та музиканти, менеджери та піарники, які надсилають свої релізи на пошту editor@slukh.media, а також головному редактору і редакторам онлайн-медіа СЛУХ!

У цьому тексті ми розкриємо секрети, як влаштована робота редакції, як ми вибираємо, про кого писати, які критерії цього вибору, для чого потрібен пресреліз, чому він важливий і як краще його скласти. І ще про те, як полегшити цю взаємодію.

Почнемо з кількох загальних положень.

Що таке медіа СЛУХ та скільки вас там у редакції?
Медіа — це платформи, які фіксують інформацію про вас у часі та просторі.
СЛУХ — медіа про музику та все, що навколо неї.
Наша місія — створювати рух та підвищувати інтерес до української та світової музичної культури.
Ми намагаємося балансувати між мейнстримом і інді-сценою, вибирати найважливіше та найцікавіше й доносити це до наших читачів. Ми уважні до всіх.
Штат редакції СЛУХ — це 6 осіб. У всіх свої обов’язки.
Всередині редакції (не враховуючи позаштатних авторів) є дві людини, які відстежують усю нову музику й пишуть про неї — Даня Панімаш і Максим Комлєв. Важливо розуміти, що їх не завжди вистачає на всю українську музику та інфоприводи.

Ви відслуховуєте всі релізи, які отримуєте?

Так. І при цьому абсолютно не важливо, це ді-біт-хардкор гурту «МОЧА», хіп-хоп божевільного у всіх поганих сенсах репера 044Rose або новий альбом Софії Ротару. Все це відслуховується і заноситься у спеціальну внутрішню таблицю з трьома можливими рішеннями.

Рішення перше і найпоширеніше — «ні». Це означає, що ваш реліз на даному етапі вашого розвитку як артиста нам не підходить і ми про нього нічого ніде не напишемо й не додамо в наші плейлісти.

Друге рішення — «дайджест». Це означає, що ми запам’ятаємо ваш реліз, напишемо про нього серед «Найкращої музики місяця», додамо вашу музику в наші плейлісти та потенційно будемо використовувати в інших матеріалах.

Третє рішення — «новина». Це означає, що нас зацікавив реліз та артист. Ми розуміємо, що нам є що розповісти нашим читачам. Він/вона/вони нас чимось вразили, зачепили, і ми пишемо окрему публікацію.

Для нових артистів або ж для досвідчених, які перезібрали свою кар’єру заново, у нас є рубрика із інтерв’ю під назвою «Знайомимося». Це означає, що ці персонажі нам цікаві, ми хочемо дізнатися більше про їхню історію, зрозуміти мотивацію та цілі.

Але ж які критерії відбору?
Загальні критерії відбору альбомів, пісень і кліпів:
  • Музика як така. Гармонії, хуки, аранжування;
  • Саунд. Як це звучить, чи приємно це слухати з естетичної точки зору;
  • Тексти. Що артист хоче сказати?
  • Інноваційність та унікальність. Наскільки це нове слово в українській (і навіть світовій) музиці?
  • Концептуальність (якщо це альбом/мініальбом). Чи цілісна це історія? Наскільки добре зчитуються закладені смисли?
  • Щирість, емоційність подачі. Це суб’єктивні відчуття музичного редактора;
  • Кліпи ми оцінюємо за картинкою, динамікою, чіткістю розповіді. Чи не нудно це дивитися? У чому сюжет, ідея?
ГОЛОВНЕ — ІНДИВІДУАЛЬНІСТЬ
Для людей (а тому і для медіа) важливими є історії, сенси, ідеї. Потрібні харизматичні персонажі. Це і є інтерес.

Я надіслав вам свою музику, але не отримав відповіді. Чому?

Прослуховуванням майже всіх локальних запитів займається музичний редактор Даня Панімаш. У середньому нам надходить 120–150 релізів на місяць, і це ТІЛЬКИ українських артистів. Їх усіх відслуховують, дивляться і заносять у спеціальну таблицю.

Якщо ви не знайшли себе на сайті чи плейлістах, або якщо з вами не зв’язалася наша людина, щоб обговорити подробиці окремої публікації, це, скоріше за все, значить, що ваш реліз нам не підійшов за критеріями, які ви прочитали вище.

Давати фідбек — це індивідуальне рішення музичного редактора. На жаль, це часовий ресурс, якого немає, а зворотня реакція на обґрунтовану критику від музикантів та менеджерів здебільшого є категоричною та агресивною.

Я не хочу писати пресреліз. Моя музика повинна говорити за себе.
Важливо розуміти, що наявність пресрелізу багато говорить про вас як про творчу одиницю. У наших пріоритетах — артисти, що готові працювати над собою і своєю музикою. Пресреліз — це один із пунктів того, що у вас є план і бачення власного майбутнього, певний вектор руху.
Листи з серії «у нас вийшла пісня, може, вам підійде» означають, що межа ваших мрій — потрапити хоч кудись. Це не цікаво, вибачте. Ми вже писали про те, як пресрелізи робити не варто, радимо ознайомитися з матеріалом.
Але завжди можуть бути винятки. Наприклад, музикант Moove надіслав нам лист, в якому не було нічого, крім посилання на інстаграм і стримінгові платформи.

Однак його музика нас настільки вразила, що ми самі допомогли йому скласти пресреліз, написали про нього окрему публікацію, взяли інтерв’ю і запросили виступити на фестиваль «СПАЛАХ».

Пресреліз — хіба це не минуле століття?

Ні. Пресреліз — це інформаційна база, яка допомагає нам дізнатися про вас більше. Але пресреліз — це не додаткова вартість до вашої творчості. Нас не цікавить, як ви самі себе оцінюєте і наскільки унікальними ви себе вважаєте. Щоб оцінити вашу музику, ми користуємося власними досвідом і експертизою. І завжди перевіряємо факти.

Що таке додаткова вартість: фрази типу «претендує на ваше серце», «неймовірне аранжування», «просякнуто літнім вайбом».

Насамперед ми звертаємо увагу на ваше творіння, а пресреліз відкриваємо тоді, коли нам хочеться дізнатися про вас більше.

Є випадки, коли нам надсилають просто листи без пресрелізу з пропозицією щось послухати/подивитися. Ми це теж слухаємо за умови, що це не вкладений MP3 або wav-файл. Листи з вкладеними файлами ми ігноруємо. Тільки посилання на стримінгові сервіси, закриті посилання на Soundcloud, гугл-диск і хмарні сховища.

Ну окей, я напишу пресреліз. Але я не знаю, як мені його скласти.
  • Ємний і стислий текст про себе та учасників вашого колективу (якщо такі є). Зайві деталі не потрібні.
  • Ємний і стислий текст про ваш реліз.
  • Жанрова сітка, дата випуску, ким/чим надихалися. Короткий опис ідеї, концепції альбому/кліпу, дата його виходу.
  • Не треба — «повітряний, легкий поп, який вселяє в серця надію».
  • Посилання на стримінгові платформи, Soundcloud, Bandcamp, Google Drive, YouTube, де можна послухати і подивитися те, чим ви хочете підірвати світ.
  • Ну, і якщо вже ви задумалися над пресрелізом, то, може, варто задуматися над преспаком? 🙂

А що таке преспак?

Преспак — це вся ваша поточна артистична діяльність, зібрана в одному місці. До нього входять:

  • Пресреліз;
  • Ексклюзивні фотографії з одного фотосету;
  • Обкладинки альбомів/синглів;
  • Соковиті кадри з вашого кліпу, які ми можемо поставити на обкладинку матеріалу;
  • Тексти пісень в окремому документі. Ми їх можемо використовувати в якості цитат;
  • Додаткові матеріали, які можуть бути цікавими й корисними медіа.

Преспак — це вже наступний рівень для українського інді-артиста після пресрелізу. І по-хорошому його потрібно зробити першочерговим завданням.

Я хочу надіслати свою музику, але вам не довіряю. Раптом ви зіллєте її в інтернет?
Якщо ви боїтеся, що ваша творчість раптом спливе в онлайні та про неї дізнається на 10 осіб більше, ніж у день релізу, то не переймайтеся — усе, що приходить до нас, залишається у нас й виходить на сайті тоді, коли ви самі випустите вашу творчість у заплановані дати.
Ну, або пізніше, в залежності від того, наскільки редакція справляється з навантаженням. Зливати вас ми не збираємося.

Я надіслав/-ла вам творчість, у яку вклав/-ла душу, час і гроші, а ви її розкриткували

Форма нашого висловлювання критики може бути різною. Іноді це гумор, іноді критика. До того ж об’єктивної критики не існує в принципі. Все завжди впирається в індивідуальний досвід, знання і наслуханість/надивленість оглядача.

Коли ми бачимо фразу «А де тут об’єктивна критика?», це зазвичай означає: «Мені не подобається те, що про нас написано». Об’єктивно буде: «Сьогодні гітарист, вокаліст, басист і барабанщик випустили альбом у стилі “гранж”». Нам і більшості наших читачів таке не цікаво, також нецікаво розбиратися у тонкощах саунду і прогресій.

У 2013 році британське видання NME випустило рецензію на дебютний альбом Тома Оделла. Рецензент поставив альбому 0 з 10 та порівняв його музику з сифілісом.

Якщо про вас пишуть — отже, ви чимось зачепили, змусили задуматися про себе, навіть якщо форма висловлювання критична або сатирична. Нехай навіть якщо це фраза «цей запис — приклад того, як безнадійно тягнути з болота стару шкапу».

Як ви будете це використовувати — ваша справа. Ми не образимося, писати про вашу музику все одно не припинимо. За умови, звичайно, якщо вона нам підійде або ми її не випустимо з уваги.

Не забувайте: самоіронія — це кайф

Буває, що наше сприйняття вашої музики змінюється. Те, що було розкритиковано вчора, завтра може бути схваленим. Це нормально, бо ми всі люди.

Буває і таке, що в двох публікаціях можуть бути дві абсолютно полярні думки, як, наприклад, у випадку з кліпом на композицію Alina Pash, OTOY и Den Da FunkCORRUPTION.

Позитивний відгук

Негативний відгук

Саме тому в усіх наших публікаціях ми вказуємо авторство — це точки зору різних авторів, які виходять з їхнього досвіду прослуховування музики, сприйняття світу, індивідуальних рис і того, що вони можуть собі дозволити.

Пффф. Та ви, мабуть, пишете тільки по знайомству.
Ні. Ми пишемо про тих артистів, які нам цікаві з абсолютно різних причин. І в яких ми віримо. А також про тих, до кого у нас є запитання, в кому бачимо і відчуваємо силу і до кого відчуваємо інтерес. Особисті відносини з музикантами чи менеджерами ніколи не впливають на ставлення до продукту творчості.
Бувають випадки, коли навіть «друзі» ображаються на нас через критику, не так підібрані слова або через те, що їхній альбом не потрапив у наші топи чи підбірки.
Це одна з найголовніших проблем українських музики і музичної індустрії в принципі — вважати, що раз артист спілкується з музичним журналістом, той автоматично повинен про нього писати щось хороше (чи писати взагалі). Але це не так.

Як із вами зв’язатися?

У нас є кілька каналів зв’язку. Основний — це пошта editor@slukh.media, і це найкращий спосіб з нами зв’язатися.

Вхідних запитів дуже багато і нам зручно, коли вони всі в одному місці. Варто не забувати, що ми працюємо з великим інформаційним потоком. Тому не забувайте надсилати вашу творчість заздалегідь до релізу. А якщо ви вже змогли знайти наші особисті контакти, час адекватно нагадати про себе та поважати час одне одного.

Читайте також про те, як краще НЕ писати прес-релізи.