Тексти

Технотронуті 90-ті: якою була перша українська електронна музика

Єлена Побочій

Українська культура з незалежністю почала стрімко набирати нових обертів, всотуючи максимум віянь із раніше недоступного західного мейнстриму. Світові тренди 90-х стали нарешті відкритими для колишньої радянської республіки й швидко ширилися в українській моді та музиці.

Так, молоді українські артисти відкрили для себе електронну танцювальну музику та рейв-культуру, що на той час полонила нічні клуби та радіостанції Європи та США. Українські музиканти почали в своїй творчості досліджувати техно, транс, євроденс. Читайте далі, як це відбувалось, та які хітові альбоми тоді виходили.

Зародження жанру в Україні
Шоу-бізу як такого в Україні 90-х не існувало. Окремі виконавці та музичні колективи творили в умовах «якщо пощастить, то хтось це почує». Поширювати музику за відсутності тематичних телепрограм, радіостанцій було надто складною й часто невдячною справою. Тому молодим артистам просто конче був необхідний спосіб знайомити аудиторію зі своєю творчістю. І в 1995 році такий спосіб зʼявився, коли журналіст і письменник Олександр Бригинець запустив на каналі ICTV програму-експеримент «Територія А».

«Територія А» була створена як музичний хіт-парад для молодих виконавців. У рамках програми шукали цікавих артистів нової хвилі, знімали їм дешевенькі кліпи й одразу ставили в ефір. Формат швидко набув популярності та став обовʼязковим для перегляду в української молоді, яка прагнула пізнавати якомога більше нових музичних трендів. 
Тоді в Україні тільки-тільки почала поширюватись електронна танцювальна музика, тож велика частина пісень хіт-параду «Території А» була українським баченням техно та євроденсу. Серед першопрохідців  жанру були «Аква Віта», «Фантом-2», «Турбо-Техно-Саунд»,«Ван Гог» та Юрко Юрченко.

Аква Віта

Історія культового в 90-х гурту почалась в 1993 році в Кропивницькому. Тоді молодий працівник міського палацу культури Ігор Балан вирішив взяти участь у фестивалі «Червона Рута», але не пройшов відбір. У 1995 році друга спроба потрапити на конкурс вдалась, і в Криму Балан яскраво виступив із тоді ще малодосвідченою солісткою — Іриною Філатовою. Одразу запамʼятавшись публіці, дует «Аква Віта» почав свій шлях до популярності та визнання.

Наступною сходинкою у творчості гурту стало знайомство з Олександром Бригинцем і завдяки йому постійна участь у «Території А», записи альбомів та зйомки кліпів. Українським слухачам швидко припали до душі невимушені енергійні мотиви та тексти рідною мовою з глибоким сенсом. 

У знаковий для гурту альбом «Технотронутий» увійшла пісня «Женьмінь Жібао», яку «Аква Віта» присвятили «жертвам масмедіа». У текст артисти заклали історію про події на площі Тяньаньмень у Китаї, коли відбулись жорстокі придушення протестів студентів. У той же час головна газета Китаю «Женьмінь Жібао» замовчувала цей інцидент, висвітлюючи новини про успіхи КНР у піднятті економіки. Тож і в пісні диктори з телевізора кажуть «Но проблем» і відволікають увагу аудиторії від дійсно важливих новин.

Турбо-Техно-Саунд

Інший гурт, що завдячує популярністю «Червоній Руті» та «Території А». Учасники «Турбо-Техно-Саунд» відкрили для себе техно на перших рейвах Івано-Франківська, де танцювали в денс-команді «Турбо», а згодом почали створювати власні перші композиції.

Гурт першим на «Червоній Руті» представив танцювальну музику на широкий загал, чим з 1993 року започаткував нову категорію виступів на конкурсі. Після цього музиканти деякий час працювали на покращення якості записів, аби розповсюдити їх на радіо та серед діджеїв. Випустити перший альбом їм вдалось лише після часткового розпаду гурту в 1996 році. Записати реліз тоді допоміг Богдан Стефура з «Пікардійської терції».

У дебютному релізі «Асфальтний синдром» івано-франківські артисти представили своє філософське бачення тогочасного світу. Міксуючи нові для публіки тексти про сенс життя з денсовим супроводом, «Турбо-Техно-Саунд» створили нову нішу в українській музиці. Це був перший гурт у жанрі електронного денсу, що вийшов на вершини хіт-парадів.

Фантом-2

«Фантом-2» — це історія кохання. Кохання між молодими людьми та їхньої любові до євроденсу. Учасник та учасниця гурту — Роман Матіяш та Ольга Гречко — вирішили створити в 1995 році проєкт, що відповідав би духу часу, а творчість якого символізувала б швидкі зміни в світі. 

На той час Роман був композитором у гурті «Техно-Турбо-Саунд», але амбіції учасників не зійшлись, і Матіяш вирішив створити власний проєкт. І він з самого початку виявився успішнішим — перша пісня дуету «Двоє» одразу потрапила в топ хіт-параду «Території А», як і новознятий дебютний кліп. Шалено популярна пісня увійшла до першого альбому гурту «Зоряні війни», що вийшов в 1996 році.

За короткий проміжок часу «Фантом-2» стали легендами, збирали стадіони та мали по 20 концертів на місяць. На їхньому рахунку — виступи з зірками того часу Bad Boys Blue та DJ BoBo. На жаль, гучна історія гурту закінчилась так само стрімко, як і почалась — пара розійшлася в 1999 році, розірвавши й робочі стосунки.

Ван Гог

На хвилі техно та євроденсу в українській музичній культурі в 1995 році зʼявився ще один проєкт із заходу України. У Самборі двоє друзів Василь Павлик та Ігор Добрянський заснували гурт «Ван Гог», записуючи свої перші музичні спроби на львівських студіях.

У 1996 році музиканти приїжджають спробувати свої сили в Києві, де Павлик покидає проєкт, а Добрянський знаходить нових людей у команду й випускає дебютний альбом. З цим дебютним релізом під назвою S.O.S. до «Ван Гога» прийшла популярність, зйомки кліпів та участь у «Території А».

«Ван Гог» — один з небагатьох гуртів, що пережив стрімкі 90-ті та продовжив роботу в 2000-х, беручи участь у фестивалях, створюючи сайд-проєкти та випускаючи релізи на власній студії. 

Юрко Юрченко

Якщо усі попередні гурти потрапили на «Територію А» випадково, то Юрко Юрченко був повністю спланованим вдалим проєктом цього музичного хіт-параду.

Справжнє імʼя Юрка — Юрій Нечистяк, й ідею створення образу сольного техно-виконавця йому запропонував Олександр Бригинець у 1996 році. В перші роки співпраці з «Територією» кожна нова пісня виходила на телебаченні з новим кліпом, і це блискавично викликало ажіотаж навколо Юрка.

У 1997 році виходить перший і єдиний альбом проєкту «Я йду». Вже через рік Юрій відмовився від створеного іміджу та обрав для себе ліричний напрямок у музиці. 

Скрябін

Якщо казати про електронне збудження в українській музиці 90-х, то особливої уваги варті перші пісні «Скрябіна». Рання хвиля творчості гурту ознаменована впливом популярних у той час музичних віянь Британії та Німеччини, а дебютні кліпи знімались у стилі Depeche Mode

Перші альбоми гурту записувались на магнітофонах і розповсюджувались хіба що серед друзів, але більшість пісень з них зрештою зʼявились у пізніх, якісніших релізах. Вперше техно-звучання, що було неймовірним феноменом для України, зʼявилось в альбомі «Мова риб» в 1992 році.

У 1993 році «Скрябін» записав перший серйозний музичний матеріал «Технофайт», з яким поїхав у мінітур заходом України. У цьому релізі артисти продовжили тему електронної музики та нової романтики з глибокими роздумами в текстах. Альбом офіційно був перевиданий лише в 1999 році, але до цього матеріал з нього музиканти поширювали серед радіостанцій, друзів та знайомих артистів.

Катя Chilly

Зараз багато артистів комбінують фольклорні тексти та мотиви з електронним звучанням, актуалізуючи народні пісні сучасного забарвлення. Першовідкривачкою цього напряму в 90-х стала Катя Chilly, яка здобула неймовірну популярність завдяки унікальному виконанню українського язичницького епосу під альтернативну музику. 

Проєкт киянки Катерини Кондратенко виник у 1996 році в співробітництві з композитором та автором Сергієм Сметаніним. Для широкого загалу Катя вперше виступила на «Пісенному вернісажі-96» і «Ялті-96». Справжнє ж визнання прийшло до 19-річної співачки в 1997 році після виступу та перемоги на «Червоній Руті» в Харкові. Прадавні словʼянські співи, виконані сильним голосом в три октави та накладені на сучасне аранжування вразили публіку своєю енергією. 

В 1998 році виходить дебютний альбом «Русалки in da house», який артистка описала як «синтез автентики й альтернативної музики, що відтворює первинний стан давньоукраїнських пісень, наскрізь пронизаних ідеєю язичництва». Реліз мав великий успіх не лише в Україні, але й за кордоном — через рік Катя поїхала в турне Польщею, Німеччиною, Швецією та США.

На піку популярності проєкт був до початку 2000-х, аж поки артистка не взяла перерву у творчості на 10 років. Після цього Катя Chilly вже не поверталась до формату 90-х, обравши більш ліричне аранжування.

Взрыватели

Проєкт «Взрыватели» був здебільшого клубним й виступав на перших українських рейвах, в тому числі й на київській «Торбі». Його історія почалась із обʼєднання дуету «Містер Фен і Доктор Ткач» разом із музикантом Юрієм Мисливцем та вокалістом Максимом Гудзем у 1996 році. Серцем групи та засновником був Василь Ткач, який писав музику та більшість текстів.

Першим хітом від «Взрывателей» став трек «Странные дни», який активно просували завдяки відзнятому кліпу. Це було перше музичне плівкове відео продакшну «16 Инсект». Тоді його показували в багатьох музичних програмах, окрім «Території А», з якою гурт не бажав співпрацювати. Здобуваючи все більше фанів, «Взрыватели» гастролювали в українських клубах, а інколи й на більш естрадних майданчиках на кшталт Палацу Спорту та Співочого поля.

У 1998 році декілька написаних треків обʼєднали в перший касетний альбом «Странные дни», що вийшов на Nova Records. Цей реліз, по факту, ознаменував кінець гурту й до 2000-х всі учасники, крім Василя Ткача, перестали займатись музикою.

Підтримай редакцію СЛУХ на Patreon чи прямим донатом — зараз нам це потрібно.

Щоб першими дізнаватися новини музики та культури, підписуйтесь на наш Telegram та Instagram.

Читайте також про сучасні фольклорні колективи, які зберігають традиції українського співу.