Тексти

50 найкращих українських альбомів 2010-х

СЛУХ

Закінчується десятиріччя, і його важливо зафіксувати. Як звучала українська музика? Хто з українських артистів зміг сказати світові щось нове? Хто зміг перевернути гру, створити тренди і закохати в себе і свої пісні? 

Редакція СЛУХ перекопала сотні альбомів і вивела власний рейтинг, спираючись на чіткі критерії:

Музика — оригінальність, актуальність і витонченість. 

Унікальність — ідея альбому, відповідність вимогам часу. 

Вплив — як альбом змінив сприйняття реальності, що він дав слухачеві, самому артистові та як змінив ландшафт української музики. 

Хайп — які історії супроводжували альбом, як він обговорювався в Україні та світі.

Зустрічайте наш вибір 50-ти найкращих українських альбомів 2010-х.

50

Tik Tu

Shuma (2016)

Тернопільський гурт Tik Tu випустив гарний, мелодійний альбом приємної танцювальної музики. Тим часом Tik Tu не перетинає межі та не втручається в особистий простір слухача. Окрім пісні Малюсіків.

49

ATOMIC SIMAO

Levitation Loom Four (2018)

ATOMIC SIMAO — це оркестр галюциногенних подорожей. Їм легко вдається пробиратися у мозок і стусаном відправляти його у плавання за межами свідомості. Levitation Loom Four — це про фантазію і довіру. Майстерний альбом.

48

5 Vymir

Mistoliniia (2014)

Mistoliniia (або Cityline) — перша помітна поява інді-гурту. Це історія про людину в місті, заповнена мелодійним гітарним роком з британським флером і міськими текстами.

47

On The Wane

Schism (2017)

На жаль, On The Wane вже розпався. Проте вони залишили нам три абсолютно різні альбоми. Третій і останній альбоми – це своєрідний мікс різноманітних непопулярних в Україні жанрів, таких як no wave і noise rock з цікавими композиційними рішеннями.

46

+\- (plus\minus)

Emerald Island (2010)

До того, як стати Cape Cod`ом, Максим Сікаленко грав у гурті під назвою +\-. Гурт випустив лише один альбом, який тоді, у 2010-му, мало хто помітив. Але сьогодні можна побачити, що цей запис заслуговує на більше. Це важка, гнівна і майстерна робота, яка звучить дуже актуально в реаліях українського важкого андеграунду.

45

Koloah

Salon Imaginalis (2019)

При створенні цього альбому електронний музикант Дмитро Авксентьєв аkа Koloah надихався спогадами про відеосалон, який відвідував у дитинстві. Salon Imaginalisце магічна подорож через сновидіння. А Юлія Запорожець aka Julinoza, виступає чарівною провідницею у фантастичні кінематографічні світи, які потребують багатої уяви.

44

Dzierzynski Bitz

Love Me Do (2014)

Dzierzynski Bitz, один із найвидатніших українських гуртів, випустив чудовий альбом, який є квінтесенцією їхньої музики. Тут є все – і романтична британська нова хвиля, і загравання з радянською естетикою співіснують у їхній музиці без конфлікту.

43

Septa

Sounds Like Murder (2016)

Прогресивний метал так і звучить — наче вбивство. А Septa переводить вбивство у ранг мистецтва. Цілісна і концептуальна робота, в якій є місце і для приголомшливо пронизливих, емоційних пісень, і для важких, потужних бойовиків. 

42

My Personal Murderer

Cauchemar (2016)

Один з найніжніших, найеротичніших і у той же час найтемніших альбомів в історії української музики. Одесити My Personal Murderer випустили нео-нуарний шедевр з елементами хорору і присмаком крові. Це подорож під холодним дощем провулками темного міста, де за кожним поворотом може чекати вбивця.

41

ZAVOLOKA

ZAVOLOKA  (2017)

Катерина ZAVOLOKA — культова особистість на українській електронній сцені. Її холодна, кришталево чиста музика є прекрасним саундтреком до переживання власних мрій і досвіду. Альбом SYNGONIA діє, як таран — пробиває стіни свідомості й пробуджує картини, від яких інколи стає моторошно.

40

Ptakh_Jung

Black Period (2018)

Гіпнотичний дебютник електронного дуету Антона Дегтярьова і Володимира Бабушкіна. Це ритмична, атмосферна і надзвичайно тривожна музика, яка може поранити своєю темною красою. З цією роботою Ptakh_Jung змушують чекати нового матеріалу, і це дуже схоже на жорстокість.

39

KAT

Guernica (2017)

Цей альбом — справжнє мистецтво. Харків’яни КАТ взяли картину Пабло Пікасо «Герніка» і записали своє музичне полотно, яке ніби доповнює лякаючу роботу великого іспанця. Війна, екзистенційні кошмари, нігілізм загорнуті у потужний пост-хардкор. Відчайдушна робота. 

38

The Nietzsche

Finals (2018)

The Nietzsche — один із найяскравіших важких гуртів на українській сцені. Невтомні музично-поетичні хулігани і стьобщики, вони взяли на озброєння постмодернізм і почали змішувати поезію Василя Стуса, Даниїла Хармса і Вільяма Шекспіра з важкою музикою і яскравими, задерикуватими костюмами. А їхні медіаісторії, як, наприклад, трилогія про кохання двох блек-металістів — це окремий вид мистецтва.

37

Boombox

The Naked King EP (2017)

Сказати, що повноформатні альбоми гурту 2010-х років були поганими, було б неправильним. Проте їхні сингли та міні-альбоми того часу були значно кращими. EP Naked King – одна з найкращих робіт гурту. The Ex («Колишня»), улюблений концертним сет-листом The Fan («Больєльщик»),  енергійний фіт разом з O.Torvald The Night in Rio («Вечір в Ріо»), пульсуюча драматична пісня Steel flowers («Сталеві квіти»).

36

[O]

Суперінтроверт (2019)

Майстри складних ритмів і мелодій, гурт [O] видали крутий сплав усього, що було в зоні доступу. Це незвичний і незвичайний поп для інтелектуалів, на якому можна знайти і загравання з джазом, і легкі, але при цьому яскраві інтеграції української етніки. «Суперінтроверт» — це коктейль з цікавим післясмаком.

35

Small Depo

Дебильный/Retarded (2018)

Small Depo вийшли із зони комфортного для себе постпанку і записали надзвичайно красивий і важливий альбом про самотність, божевілля і страх. Ну а пісня «Был замечен» із Жекою Курганом — шедевр, що переносить слухача у голову психічно хворої людини.

34

Zbaraski

Бо я так хочу (2019)

Альбом «Бо я так хочу» виник нізвідки і з першої ж пісні показав, що це те, чого Україна ще не чула. Це несподіване поєднання олдскульного R’n’B, соулу та хіп-хопу з українською лірикою, що робить його вражаючим дебютом.

33

Max Barskih

Тумани (2016)

Макс Барських – чи не останній справжній романтик в українській поп-музиці. Він пише меланхолійні пісні про любов і втрачені почуття, і робить це щиро і красиво. У цьому альбомі Макс досяг вершини своєї майстерності. Водночас він не виглядає звичайним героєм поп-музики – йому хочеться вірити. 

32

YOURA

Plan B (2019)

Все ж таки розпад «Грибів» пішов тільки на користь Юрію Бардашу. Його сольний проект YOURA — це свіжий і агресивний напівавтобіографічний хіп-хоп із по-справжньому тваринною енергетикою. Він інтригує і затягує, і найголовніше: в ньому чутно неабияку силу і особистість.

31

Jinjer

King Of Everything (2016)

Ми довго вагалися, який альбом взяти — Cloud Factory, завдяки якому Jinjer підписав культовий лейбл Napalm Records, чи перший альбом, який був на ньому випущений — King Of Everything. І зупинилися на другому. Ця майстерна і важка лють грув-металу і прогресивного металкору змушує стіни трястися. 

30

Паліндром

Про сьогодні, завтра і вчора (2019)

Несподіваний альбом від Кашляючого Еда, учасника львівського реп-гурту «Глава 94». Його несподіваність у тому, що Ед вийшов за межі хіп-хопу, залишивши притаманну йому меланхолію. Цей альбом бовтається десь між хіп-хопом, new wave, тріп-хопом і створює неповторну атмосферу урбаністичної самотності.

29

MONATIK

Love It RHYTHM (2019)

Це надихаючий альбом, який засвідчив статус Дмитра Монатіка як короля української поп-музики. Переповнений стадіон НСК «Олімпійський» співав пісні з цього альбому, і це вперше в історії, коли сольний співак з України зібрав на концерт повний стадіон. Цей альбом про любов, повагу та сім’ю як основу успіху, мрії та шлях успіху, яким ви обов’язково підете, якщо вірите в себе.

28

O.Torvald

Ти є (2014)

Цей альбом представляє O.Torvald на вершині їх слави і, водночас, фіксує момент прайм-гурту. За підтримки Андрія Хливнюка (Бумбокс) гурт на чолі з Женею Галичем записав зрілий альбом, акцентуючи не на гучності звучання, а на його глибині та впевненості текстів.

27

Krobak

Nightbound (2016)

Сайд-проект Ігоря Сидоренка, фронтмена, гітариста і вокаліста Stoned Jesus, уже припинив існування. Однак він залишив після себе могутній альбом під назвою Nightbound, на якому композиційна складність зустрічається з атмосферністю і трагічністю пост-року. Чотири треки — чотири великих, масштабних історії. 

26

iamyou

Частина Друга (2013)

iamyou завжди знаходилися в тіні, лише зрідка з’являючись на світло — і тільки для того, щоб зникнути знову. Але ми все пам’ятаємо. Другий альбом iamyou — це нескінченне поле експериментів з поп-музикою, тріп-хопом і дрім-попом, нестерпно ніжна, красива і сумна.

25

Пошлая Молли

8 способов как бросить дрочить (2017)

Харківський гурт «Пошлая Молли» завжди викликає бурхливу реакцію — від неприйняття до справжньої ненависті. Саме вони з альбомом «8 способов как бросить дрочить» примудрилися стати голосом покоління, що народилося в кінці 1990-х і на початку 2000-х. Вони розмовляють абсолютно іншою мовою і співають про підліткові проблеми, що часто йде врозріз з уявленнями батьків про життя їхніх дітей.

24

The Hardkiss

Perfection Is A Lie (2017)

На Perfection Is A Lie The Hardkiss досягли балансу між своїми візуальними образами і своєю музикою. Суміш електроніки, важких гітар і готичного макіяжу дали свої плоди у вигляді космічного альбому.

23

Луна

Остров свободы  (2017)

Другий повноформатний альбом співачки Луни вивів її на орбіту. Це альбом, який повністю укладається в концепцію музичного метамодерну — щирість, легка і п’янка наївність та стилізація естетики 1990-х років.

22

Trip Inside Me

Open One Of The Doors (2016)

На превеликий жаль, цей гурт випустив лише один альбом, після чого розпався. Але одного альбому достатньо. Цілісна, атмосферна, психоделічна робота, яка з першої ж пісні відносить свідомість дуже далеко без шансів на повернення. 

21

Pianoбой

Не прекращай мечтать (2013)

Випущений у вересні, за 2 місяці до початку Євромайдану, цей альбом відкрив іншого Дмитра Шурова. Порушував болючі теми, деконструював образ українця. У своїй чудовій пісні під назвою «Родина» Дмитро ненавмисно передбачив наступні події в Києві.

20

YUKO (2017)

Ditch

Гурт YUKO, флагман лейблу MASTERSKAYA, на альбомі DITCH ризикнули вийти із зони комфорту. Концептуально альбом присвячений місцю жінки у патріархальному суспільстві, а музично YUKO демонструють нові грані свого таланту за межами своєї рейвової електроніки.

19

SunSay

Дайвер (2010)

Дайвер став першим індивідуальним вираженням Андрія Запорожця, тодішнього вокаліста 5’Nizza. На відміну від дебютного альбому проекту, на який явно вплинув дует 5’Nizza, Дайвер сформував стиль SunSay: перкусія, екзотичні духові інструменти, протяжні композиції, соул і джаз в основі. У цьому альбомі також є «Будь слабей меня» — одна з найкращих пісень 2010-х років.

18

Cape Cod

Echoes (2018)

Максим Сікаленко аkа Cape Cod випустив у 2018 році альбом Echoes, якого явно не вистачало українській електроніці. Це повністю танцювальна і при цьому мрійлива робота, яка викликає безліч по-літньому світлих емоцій. Цікаво, що альбом присвячений інформаційному шуму, та й сам додав інформаційного шуму. Однак це не заважає йому бути цілісною і красивою роботою з купою іноземних вокалістів.

17

Jamala

Подих (2015)

Як і у випадку з O.Torvald, Подих – це 100% Джамала, як вона є. На початку своєї кар’єри вона починала з витонченої душі, але перейшла до альбому, повного різноманітних жанрів. Такі її пісні, як «Шлях додому», «Подих», «Очима», «Иные» визначили майбутній успіх співачки. Цей альбом зробив Джамалу однією з головних співачок України, яка згодом перемогла на Євробаченні та виступила при повному залі київського Палацу Спорту.

16

И Друг Мой Грузовик

Стилизация послевкусия EP (2011)

Культовий гурт «И Друг Мой Грузовик» випустив цей міні-альбом непомітно і неочікувано. Спочатку здавалося, що це «лебедина пісня» колективу. Однак «Стилизация послевкусия» виявилася похмурою і відвертою розмовою, від якої інколи кров у жилах холоне. І вже нічого не повернути. Життя ще раз не прожити. 

15

Один в каное

Один в каное (2016)

Цей феномен української музичної сцени зібрав усе велике, що у них є, у досить об’ємний альбом із 25 пісень. У цьому альбомі немає нічого проривного, але його просто потрібно було випустити. Для того, щоб підтвердити, що існує гурт, який зумів вирости до аншлагів у великих концертних залах будь-якого міста України без будь-яких промо і ротацій на музичних каналах.

14

Nokturnal Mortum

Істина (2017)

Харківський гурт випустив приголомшливо красивий альбом важкого металу, побудований на українському фольклорі з вкрапленням народних інструментів. Дійсно велична робота, повз яку дуже складно пройти.

13

Vivienne Mort

Досвід (2018)

Надзвичайно пронизливий альбом від Даніели Заюшкіної та її команди. На жаль, саме він став фінальною крапкою для гурту і квінтесенцією його музичного досвіду водночас. Це крихкий і дуже тендітний альбом, в якому за складними метафорами ховається великий біль.

12

DZ’OB

Beings for Throbbing EP (2018)

Електронно-акустичний ансамбль DZ`OB — це унікальне явище для української і світової музики. DZ`OB працюють на два табори одночасно: влаштовують зустрічі класичної музики зі складними електронними бітами. Це звучить дивно, складно, але завжди красиво. І на альбомі Beings for Throbbing ця краса і унікальність знайшла майже ідеальну форму.

11

Stoned Jesus

The Harvest (2015)

Один із найголовніших важких гуртів України Stoned Jesus випустили у 2015 році свого маленького, але могутнього звіра — альбом The Harverst. Баланс між справжніми бойовиками: Here Come The Robots та Wound і могутніми напівпсиходелічними подорожами на кшталт Black Church досі вражає. 

10

Kazka

Карма (2018)

Гурт KAZKA викликав непоганий резонанс красивою піснею про «несвятість» на свята. А альбом KARMA виявився гарною, меланхолійною і місцями трагічною поп-музикою з етнічними мотивами, який звучав свіжо і гіпнотично. Ну а про пісню «Плакала» краще і не говорити. Головна (і найнабридливіша) пісня 2019 року — це про неї.

9

Вагоновожатые

Вассервага (2015)

Колишні учасники культових гуртів «…И Друг Мой Грузовик», DOK і «Lюк» об’єдналися в один із найяскравіших гуртів України. Їхній перший альбом «Вассервага» — це гримуча суміш розумної електроніки та метафоричних текстів і по-своєму революційний альбом в українській музиці.

8

Іван Дорн

Randorn (2014)

Альбомом Randorn Іван Дорн тільки закріпив за собою звання реформатора поп-музики на пострадянському просторі. Якщо Co`n`Dorn був першим кроком на шляху до слави, то Randorn цю славу якраз і приніс. Саме після цього альбому Іван Дорн отримав дивіденди, які дозволили йому надалі займатися, чим завгодно. 

7

Oh, deer!

Як перестати хвилюватися і полюбити війну (2017)

Рідкісний альбом, який фіксує духовну ситуацію часу. Важка, похмура і трагічна музика підкреслює крик відчаю поета і вокаліста Юрія Бондарчука. Oh, deer! вдалося зробити прекрасний і жахливий альбом водночас. Його страшна краса — в музиці. Його жах — у поезії та думках.

6

alyona alyona

Пушка (2019)

Вона з’явилася раптово і першим же кліпом викликала фурор. Відточена читка, актуальний звук, харизма, дивні, галюциногенні кліпи… alyona alyona — це яскрава і несподівана історія блискавичного злету з села Баришівка до ісландських фестивалів і німецьких премій. Її перший альбом «Пушка» продемонстрував світові, яким може бути український хіп-хоп — і світу сподобалось.

5

Monatik

Звучит (2015)

MONATIK — яскравий приклад того, як потрібно гнатися за своєю мрією. Бачу ціль, не бачу перешкод — це саме про такий тип людей. У 2015 вийшов «Звучит» — альбом, на якому MONATIK видав надзвичайно яскравий танцювальний і життєрадісний поп. Він і став його стрибком догори і перетворив MONATIK на претендента на трон української поп-музики.

4

ДахаБраха

Light (2010)

Незважаючи на те, що пісні гурту ґрунтуються на українському фольклорі, у музиці ДахаБрахи вплітаються музичні традиції інших країн. І особливо яскраво це проявилося на проривному альбомі Light. Цією роботою гурт цілком заслужив власний жанр – етно-хаус. І саме після цього «ДахаБраха» здійснила великий ривок у світ, у якому група показала, як може звучати Україна.

3

Грибы

ДНК, ч.1 (2016)

На їхній альбом довго чекали, на їхні перші концерти відразу розкуповували квитки, їх критикували, але небайдужих не було. Пісня «Тает лёд» стала однією з найбільш пам’ятних, прилипливих і меметичних пісень 2010-х. Та й скандали навколо Юрія Бардаша і розпаду гурту теж сприяли хайпу. Як і поява клонів на кшталт Bitz. І продовження «Грибов» у вигляді Grebz теж.

2

Onuka

Onuka (2014)

Дебютний альбом ONUKA змінив українську сцену. Це породило моду на синтез електроніки з народними мотивами та інструментами, яка не минула й досі. Унікальний для України приклад того, як цілком нішевий проект започаткував тренд і в один момент зробив свого автора зіркою.

1

Іван Дорн

Сo’n’Dorn (2012)

Іван Дорн цим альбомом змінив музику в пострадянських країнах. Незважаючи на те, що цю музику ми вже все чули в Jamiroquai, Джастіна Тімберлейка та інших світових зірок, саме з цього альбому почалася «дорнівська» епоха, коли виявилося, що поп-музика може бути актуальною, свіжою, нетривіальною і, найголовніше, за неї може бути не соромно.

Підтримай редакцію СЛУХ на Patreon чи прямим донатом — зараз нам це потрібно.

Щоб першими дізнаватися новини музики та культури, підписуйтесь на наш Telegram та Instagram.

Читайте також про сучасні фольклорні колективи, які зберігають традиції українського співу.