Юля Юріна повідомила, що не може отримати українське громадянство протягом кількох років. СЛУХ звернувся до виконавиці, аби дізнатися більше про ситуацію.
Новини
Юля Юріна кілька років не може отримати українське громадянство. Що відомо
22 січня Юля Юріна розповіла в Instagram, що вже 12 років проживає в Україні, проте все ще не може отримати громадянство. Через рік збігає термін дії російських документів музикантки, і це вплине на її подальше проживання в Україні.
Юля народилася в росії в місті Анапа (Кубань), де з трьох років вивчала українську культуру та пісенну творчість. У 18 років переїхала до України та вступила на кафедру фольклору та народнопісенного мистецтва Київського національного університету культури і мистецтв, а також співала у фольклорному ансамблі «Кралиця».
Наразі особова справа Юлі перебуває у режимі очікування на зміну громадянства вже понад рік в офісі Президента. Артистка поділилася своєю історією і попросила аудиторію допомогти їй у розповсюдженні інформації про її справу після того, як було підписано Указ №17/2024 «Про історично населені українцями території російської федерації».
СЛУХ звернувся до Юлі, аби більше дізнатися про поточний статус справи.
Наразі наказ про ваше прийняття до громадянства України знаходиться на розгляді у Президента — і це останній етап. Скільки часу він перебуває на підписанні?
Збір і подання документів відбулися майже півтора роки тому. Точної дати, коли вони потрапили до офісу Президента, в мене, на жаль, немає, проте сумарно з моменту подання пакета документів минув уже понад рік.
У мене є приклад з однією з моїх посвідок: на момент того, як мене сповістили, що посвідка готова, вона насправді була готова вже пів року і просто десь лежала. На жаль, бюрократія — це завжди довгий і заплутаний процес, а особливо зараз і особливо в таких питаннях. Шкода, що немає такого трекінгу, як у «Нової пошти».
Чому неможливо отримати громадянство України протягом більш ніж 10 років і що цьому перешкоджає?
Спочатку моє перебування базувалось на тимчасових посвідках на кожен рік на підставі навчання в університеті, це 2012–2017 роки. Далі — подання на тимчасову посвідку на рік та подання на посвідку на постійне проживання уже на підставі шлюбу з громадянином України.
У 2018 році я отримую посвідку на постійне проживання на термін 10 років, робота та концертна діяльність не давали мені багато часу, щоб перебувати під дверима ДМС та інстанцій, нотаріусів і т. д. Адже оформлення необхідного пакета документів — це про сидіння з ранку до вечора в коридорах, тебе можуть не прийняти, якщо щось неправильно роздруковано, або десь на попередньому етапі забули повідомити про ще якусь довідку.
Далі почався COVID-19, потім повномасштабне вторгнення і всі служби були зачинені, робота з іноземними громадянами призупинена. У 2022 році мені вдалося подати документи. Для отримання громадянства потрібні підстави та певна кількість років перебування в Україні, а також екзамен. Це довга бюрократична процедура, особливо для тих, кому не пощастило мати паспорт країни-агресора.
Я не просиджувала просто так весь цей час, проте це довгий і нелегкий процес. У коментарях під моїм постом багато історій від різних людей, які так само перебувають у шлюбі, живуть тут багато років, уже мають дітей, але так і не змогли отримати громадянство.
Ви говорили про те, що через рік закінчиться термін дії російського документа. Що це за документ і що трапиться, коли його термін закінчиться?
Це закордонний паспорт рф, всі документи, договори, контракти та фундаментальні документації, банкінги і ФОП, повʼязані з цим документом. Не існує системи, яка дозволяє жити за простроченим документом.
Виїхати з країни, аби шукати посольство, яке мені зможе продовжити закордонний паспорт, — теж проблема, бо для цього треба подаватися на Шенгенську візу, а віза видається з паспортом, який має строк закінчення більше року. Навіть якщо виїжджати у Молдову (як мені писали підписники), немає гарантії, що мене пустять назад в Україну. На жаль, такі історії я також знаю. Для мене виїзд за кордон — це ризик більше не повернутись, а я хочу будувати своє життя тут.
Чи є альтернативні способи залишитись в Україні легально, враховуючи вашу громадянську позицію і активний вклад у розвиток української культури?
Мені за останні декілька днів у коментарі та в директ написало багато людей з уявними схемами та пропозиціями, як обійти закон, мовляв, чому я не можу дати хабар, як знайти «лазєйку». Закон і державна структура, тим паче офіс ДМС взагалі не турбує, хто до них подався, чиї це документи та яке в цієї людини особисте, карʼєрне життя та її вклад у культуру. Я, як людина, яку декілька разів облаяла жіночка, що приймала документи, це давно чітко усвідомила.
І якщо ми боремося з корупцією, то треба виборювати з голови думки, як обійти систему. Можливо, цим розголосом я приверну увагу до цього питання, і це посприяє конструктивному вирішенню подібних ситуацій.
Як ви вважаєте, чи спроможний Указ №17/2024 «Про історично населені українцями території російської федерації» посприяти покращенню вашої ситуації? Чи можливо використати його, як основу для того, щоб було доповнено Закон України «Про громадянство України» зокрема?
Як мені пояснили, для мене, як людини, яка народилась на Кубані, це має полегшити процес. Як його можна правильно використати — поки не знаю. З цим питанням я вже звернулася до юристів, бо не хочу наробити помилок. Усе, що я можу зараз — висвітлити цю проблему, привернути увагу та попросити, щоб це якось допомогло мені в моєму питанні.
Бардаш отримав російське громадянство за якоюсь дуже спрощеною системою за рік і має при тому українське громадянство та сприяє терористичній пропаганді. Я 12 років живу тут, мій фах — український фольклор. Я хочу розвивати українську музичну культуру, народну, сучасну, прогресивну.
Наприклад, із посвідкою зараз я не маю права співати на телебаченні. Я не можу поширювати нашу українську культуру за кордоном на благодійних проєктах або музичних фестивалях, я не можу розповідати правду про війну і про те, що я пережила.
Я просто хочу спокійно працювати та знати, що в правовому полі я захищена державою.
У 2023 році Юля Юріна випустила три роботи: альбом «Рефлексія», мініальбом «Пісні на Різдво», який СЛУХ назвав одним із найкращих альбомів року, та лайв-альбом «Ґвара». Музикантка активно популяризує українську народну творчість, і у 2023-му отримала нагороду «Етнофольк-артистка року» в рамках Megogo Awards.
Читайте також: Ницо Потворно переспівав «Шаленій» Гайтани для збору на дрони.
Читайте також: Ницо Потворно переспівав «Шаленій» Гайтани для збору на дрони.