21 січня у київському Bel Etage відбудеться церемонія нагородження The Best Ukrainian Metal Act (вона ж BUMA) — головної музичної метал-премії України. Спеціальним гостем вечора заявлений ню-метал і хардкор-гурт SKINHATE з міста Покров, однак сподобалося це не всім.
Новини
Гурт SKINHATE критикують за гомофобні тексти 20-річної давнини. Що відбувається
Що сталося
5-го січня Юрій Бондарчук, сольний виконавець і колишній фронтмен гурту oh, deer!, опублікував пост, у якому звернув увагу на гомофобні та мізогінні тексти пісень SKINHATE. До прикладу навів лірику пісень «Паскуда», «НелюбOFF», «Шоколад» і «Так!»з перших альбомів гурту «Війна в головах» (2001) і «Квиток до раю» (2002). Як мінімум одну з них («Паскуда») колектив грає досі.
«Можна було б спробувати списати це все на час, молодість (чи дурість, якщо хочете), але гурт продовжує виконувати ті самі пісні й досі. Що знову ж таки слугує доказом послідовності їхніх поглядів.
Хотілося б поцікавитися у SKINHATE, чи вони усе ще поділяють мізогінні та гомофобні погляди? Якщо ні, тоді чому продовжують їх розповсюдження? Або цікаво було б почути їхню інтерпретацію цих текстів», — написав Юрій Бондарчук.
У публікації він також запитав організаторів та учасників BUMA, чи комфортно їм розділяти майданчик із SKINHATE
Відповідь організатора премії
Через кілька годин Владислав Ляшенко, організатор премії та один із керівників Bel Etage Music Hall, де відбудеться церемонія нагородження, відповів, що «хардкор-двіжуха вирішила заканселити» колектив, який давно не грає пісні з гомофобними текстами, а сама проблема, на його думку, «висмоктана з пальця»:
«Давно знайомий з хлопцями з гурту, ніякої “ідеології” в них немає. Тупо кач. Де тексти вплелися в музичні квадрати, де фонетика значить більше за зміст. Але ми бачимо дивне моралізаторство від молодої людини. Чи такі розповсюджені в нас ці проблеми? Звісно, ні. Країна зайнята війною, виживанням, допомогою армії. Але ”гомофобія піднімає голову”, застигла в безглуздій позі низького старту, ось-ось заволодіє незміцнілими умами, і тут із небуття з’являються “адепти” — SKINHATE».
Новий пост Бондарчука
У наступній публікації Юрій Бондарчук пояснив, що не закликав до кенселингу SKINHATE, а лише звернув увагу на їхні тексти та чекав відповіді від представників самого гурту, а не від Ляшенка. Також Бондарчук зазначив, що на цю тему в мережі висловився не тільки він, а ще «як мінімум кількасот людей»:
«На жаль, із відповіді Влада Ляшенка видно, що він сприймає звернення як напад і небажане втручання в його справи. Це пояснює вотебаутизм та маніпуляції на тему любові до України…
Поки що будь-яка критика сприймається одразу як культура відміни з однієї сторони чи боротьба із лівацтвом з іншої. Консенсус важливий, компроміси можливі», — відповів Юрій Бондарчук.
У свій пост він додав скріншоти начебто реальних публікацій про скандал навколо BUMA на сайтах СЛУХ і Neformat, яких насправді не було.
Що кажуть SKINHATE
Колектив не коментував ситуацію, лише репостнув допис Владислава Ляшенка зі словами «Ми дуже вдячні за кожне слово!». Тому СЛУХ звернувся до вокаліста SKINHATE Дмитра Кустікова.
Що ви зараз думаєте про свої старі пісні та чи виконуєте їх?
— Я вважаю, що то більше був жарт. Наприклад, трек «Паскуда» адресований одній людині, й вона знає про це. Пісня «Шоколад» придумана на тлі гучних обговорювань орієнтації Елтона Джона у 2001 році. Тому колишній соліст (Євгеній Лашко — ред.) і написав той трек.
Зараз ми її не виконуємо, тому що подібні пісні можуть декого ображати, але говорити, що ми закликаємо когось до насилля — маячня. Ми завжди готові відверто поспілкуватися щодо цієї теми.
Зараз ми граємо тільки пісню «Паскуда» — тому що її просять люди. Її просить натовп, буває, що під час виконання пісні мене перекрикують, співаючи цю пісню. Зараз ми граємо тільки ті треки, які вважаємо за потрібне й які нікого ніколи не образять.
Багато хто дорікає вам мізогінією та ненавистю до нацменшин. Наскільки це правда?
— Коли в мене є дружина, дитина, в мене є розум в голові закликати людей до ненависті та гомофобії?
З приводу мізогінії: пісні «Так!» та «Дура» — стьоб. Наприклад, якщо Стівен Кінг пише про вбивство, це не означає, що треба зараз брати ніж і йти когось вбивати чи насилувати. Ми ніколи не виставляли цей стьоб, як стовідсоткову форму насилля. У наших піснях немає заклику до ненависті до жінок та дівчат. Ню-метал — це лише творчість, а не заклик до насилля.
З самого свого початку сутність важкої музики — це протест, це можливість висловити всі емоції лють, гнів, ненависть. Це можливість безпечно вивільнити небезпечні емоції, бо потужні емоції — сутність цієї музики. І неважливо, що спричинило їх зародження.
Важливо лише те, що заборона на вияв емоцій породжує насильство в реальному світі. Заборона на творчість, на емоції в музиці, в кіно чи в мистецтві — перший крок до тоталітаризму, це перший крок до накопичення гніву, котрий приводить до непередбачуваного.
Чому гурт не прокоментував конфлікт і чи виступить на премії BUMA?
— На це вже відповів Влад Ляшенко. Якщо ми будемо пояснювати, то це вже буде виглядати як виправдання. Він сказав все правильно — ті треки ми не граємо.
Останнє слово не за нами. Ми спілкувалися з Владом, він свою точку зору пояснив — стосовно нас ніякої проблеми щодо виступу на фестивалі немає.
Також Дмитро порівнював із цим скандалом творчість Slipknot, у треках яких розповідається, що «люди=лайно», та Korn, що у пісні Faget співають про те, що фронтмена Джонатана Девіса називали у школі геєм через його зовнішність. Цю пісню гурт зараз не грає.
SKINHATE — український хардкор і ню-метал гурт з міста Покров, створений у 1999 році. Їхній альбом «Квиток до раю» (2002) СЛУХ назвав одним із найвпливовіших альбомів України, випущених гуртами чи артистами не з Києва.
Радимо також добірку світової музики грудня 2022 року.
Радимо також добірку світової музики грудня 2022 року.