Тексти

Куточок споживача:
як Житній ринок вривається в музичне життя Києва

Данило Панімаш

Спочатку закрився легендарний клуб «44». Потім — «Диван». Тоді Sentrum, за ним Regenshirm. Ледь не закрився Bel Etage. Клуб Jugendhub закрили копи, які ледь не добрались до Closer. Що об’єднує всі ці заклади? Так, це музика і різноманітні івенти.

Закриття клубів — тривожний дзвіночок. У нашому матеріалі про концертний ринок організатори виділяють однією з головних проблем саме відсутність концертних майданчиків. А тут ще і вони закриваються. Тож якщо бізнесмени-меценати, що інвестували б у новий концертний майданчик, не з’являються, організатори шукають нестандартні локації.

Концерт гурту Shortparis довів, що зміна фокусу з затишного приміщення на щось дивніше може бути корисна.

Внизу стоять пусті прилавки. Кілька годин тому на них м’ясники нарізали сало, молочники припрошували скуштувати сир, численні покупці сердилися на ціни, а над ними всіма витали аромати спецій, солодощів та кисломолочної продукції.

З другого поверху відкривається напівсонна панорама запустіння в тьмяному світлі. Колориту додає ще і шлях до входу. Він пролягає через апокаліптичний пейзаж зруйнованої дороги, сміття, бездомних, які використовують максимум своєї хворобливої харизми для того, щоб настріляти сигарет та дрібняків. І над цим, немов осередок залишків цивілізації, підноситься велична будівля Житнього ринку.

Влад Антонов,
організатор концерту,
агентство Icecream Promo
«Хотілося чогось незвичайного для Shortparis. Та й підбирати звичайні концертні майданчики для них вже якось не цікаво. Ми вже підгледіли місце для наступного концерту хлопців, до речі».

Цікаво, що право першого масового концерту, який відбувся на Житньому ринку, належить саме пітерському гурту Shortparis. Певним чином це — продовження акції «24» (концерт у продуктовому магазині). Shortparis виросли з нього і потрапили на ринок. Цей каламбур набирає ще більшої сили, якщо дослідити шлях гурту від акції «24» до фестивальних майданчиків — тобто, від акціонізму до рок-гурту. Особливо враховуючи їхню критику суспільства споживання.

Використання нестандартних приміщень замість класичних майданчиків не є чимось надзвичайним. Достатньо пригадати завод «Київметробуд», на якому проходить Brave Factory, чи стрічкоткацьку фабрику, яка зараз перетворилась на арт-простір одразу кількох клубів та просторів. Однак це все оренда і використання нефункціональних приміщень. Якщо Brave Factory оживляє індустріальні пейзажі, а комплекс Стрічкоткацької фабрики перетворився на складну та інтригуючу систему входів та виходів, то Житній ринок залишається ринком навіть під час концерту. Здається, що саме ринок обирає тих, хто буде використовувати його в якості об’єкту поп-культури і в певній мірі арт-простору.

Влад Антонов,
організатор концерту,
агентство Icecream Promo
«Житній ринок — це перфоманс у всьому. Бабусі, які торгують м’ясом. Місцеві бомжі, які виконують роль хостес, зустрічаючи гостей і влаштовуючи їм невеликі шоу в надії отримати сіжку. До речі, менеджмент ринку — дуже приємні і комунікабельні люди. Контакт вийшов, на подив, дуже простим».

Кар’єра Житнього ринку у музиці почалася не з концерту Shortparis. У липні 2017-го на Житньому відбулася «тиха» вечірка на честь релізу мобільного додатку 20ft Radio — прямо в робочі години, майже серед помідорів, персиків та продавців. Потім він з’явився у кліпі гурту People Inside, але його не помітили.

В травні ринок засвітився у кліпі Олі Полякової на пісню «Королева ночи», а у вересні до ринку дістався Іван Дорн із закритою презентацією нового треку «Опомнись». І ось у листопаді Житній ринок змінив амплуа.

Михайло Ясинський,
керівник продюсерського агентства Secret Service, продюсер
«Щодо кліпу “Королева ночи”, то ця локація повністю відповідала нашій ідеї, датам зйомок і бюджету. У місті є маса об’єктів, які активно використовує телебачення, рекламники, кінобізнес. Якщо документи у нормі, а в продакшена — досвідчені location-менеджери і продюсери, то можна зняти потрібне, мені здається, і у кабінеті президента. Президента Житнього ринку».

Тож можна сказати, що у 2017 році відкрилась нова цікава та характерна локація, яка спроможна розвантажити концертні майданчики. Хоча з цим не всі згодні.

«Житній ринок — не концертний майданчик. Якщо разово там проводити якісь події — так, але щоб постійно… не впевнений».

«Не думаю, що концертний досвід Житнього ринку буде мати велике продовження. Одна справа — це нешкідливі зйомки кліпів у нічний час, інша — багатолюдні концерти, коли об’єкту може бути завдано значної шкоди. Концертний майданчик повинен бути концертним майданчиком, а ринок — залишатися ринком».

Житній ринок — це дивна і харизматична локація не для всіх. Він підходить для гучних рейвів та хіпстерського авангарду, що і продемонстрував концерт Shortparis. 2018-й став для Житнього непоганим стартом, тож подивимось, що з ринком станеться наступного року — до того, як він закриється на реконструкцію у 2020-му році. Як знімальний майданчик, він уже зіграв свою роль, як майданчик для сольного концерту — теж.

Мабуть, наступним кроком для цього осередку невпинного споживання і смакового гедонізму має стати фестиваль з використанням усієї площі, а не лише другого поверху. Разом з бездомними навколо, купами їжі — направду середньовічний карнавал.

Фото з концерту Shortparis — Kirai Gigs

Читай також про гурт Shortparis – один із найзагадковіших колективів Східної Європи.