Тексти

Хто і куди веде концертний ринок України?

Данило Панімаш

Останніми роками до України все частіше почали приїжджати зірки світового масштабу. Ми вирішили дізнатись, хто ці герої, які ризикують і привозять наших улюблених закордонних виконавців, куди взагалі йде концертна Україна та що нам прогнозують найближчим часом.

Для того, щоб говорити про сучасний концертний ринок України, потрібно намацати той переломний момент, коли український слухач очманів від анонсу Концерту Великого Артиста в Україні. Так історично склалося, що ми дуже довго були країною, про яку закордонні зірки майже не чули. Ну або чули, але вважали, що це десь в Арктиці, або що це якийсь занедбаний відросток розваленого СРСР, куди їхати не варто та невигідно.

І от раптом у 1997 році на «Олімпійському» виступають Scorpions. Початок затримався на 4 години, тому що міліція хотіла, щоб прожектори стадіону були направлені на сцену, а Клаусу Майне і компанії світло заважало. У 1998 році відбувається ще гучніша подія — до Києва приїжджають найактуальніші на той час The Prodigy, які після виходу вже культового альбому The Fat Of The Land давали концерти у всіх сторонах світу. У 1999-му в Київ заїхали ті, до кого український слухач просто не був готовий — Metallica. Саме через непідготовленість і шок людей Metallica пообіцяла більше ніколи в Україну не приїжджати. У 2001-му Scorpions певертаються з симфонічним оркестром. У 2007-му заїжджає Джордж Майкл, у 2010-му куш зривають Depeche Mode.

До цього важко було повірити, що Україну осяють зірки планетарного масштабу. І в останні кілька років ми спостерігаємо, що український концертний ринок наполегливо крокує вперед. Уже ледь не кожний місяць приїжджає або велике світило, або залітає яскрава комета.

Ми вирішили детальніше дізнатись, що зараз відбувається на концертному ринку нашої країни. Куди він іде, що на нього чекає, хто ті герої, які анонсують гучних хедлайнерів фестивалів та організовують великі івенти?

ХТО ВЕДЕ
GAS Concert (спільно з Pop Corn)

Чим відомі:
Тим, що завдяки їм такі інді-зірки, як M83, alt-J, Foals, Bastille та The Kooks сколихнули Київ.
Чим хайпують зараз:
Привозять Imagine Dragons та Franz Ferdinand. Ще питання є?
H2D

Чим відомі:
Якщо ви не потрапили на Moderat, Benjamin Clementine, Тома Оделла та Nicolas Jaar, тоді час поститися і молитися, щоб H2D зробили це ще раз.
Чим хайпують зараз:
Пускають кров «Кровостоком», заманили GusGus у міні-тур Україною.
HMG

Чим відомі:
Тим, що Enter Shikari вибили пил з тіл, а Swans — з людських душ. А ще не слід забувати про IAMX, Crystal Castles, Slaves, Nothing But Thieves і Balthazar.
Чим хайпують зараз:
21 травня можна буде відключитись від реальності під Morcheeba. А в червні — під психоделічний ексклюзив від Black Rebel Motorcycle Club.
More Music Club

Чим відомі:
Ледь не єдиний одеський майданчик, який дає можливість виступати нішевим музикантам.
Чим хайпують зараз:
Перетворюються (якщо ще не перетворились) на культове місце, з якого стартують молоді зірки.
Лінія Втечі

Чим відомі:
Львівський центр розвитку актуальної альтернативної музики.
Чим хайпують зараз:
Тим, що перетворюють Львів на музичну Мекку Західної України.
Secret Service

Чим відомі:
Потужним артист-менеджментом і тим, що всі знають Макса Барських і Олю Полякову.
Чим хайпують зараз:
Запускають на орбіту Марію Яремчук і TAYANNA. А взагалі Олі Полякової вистачить на кілька планет.
Icecream Promo

Чим відомі:
«Пасош», «Буерак», IC3PEAK та інші гурти нової російської хвилі, які намацали нерв покоління — їх рук справа.
Чим хайпують зараз:
Величні Shortparis знову розірвуть зал 25 травня. Після них — IC3PEAK.
VIRUS Music
та Concert.ua

Чим відомі:
Зробили денс-івенти Sensation, Global Gathering, Armin Only, організували шоу «MONATIK – VITAMIN D». Експерти з e-commerce і з маркетингу подій. Як найбільший квитковий оператор володіють гігантським об’ємом даних.
Чим хайпують зараз:
Врятували від забуття важливий для ринку клуб Bel Etage, викупили одеського квиткового оператора Kassi24.
ЦЕ, ЗВИЧАЙНО, НЕ ВСІ ГЕРОЇ

1. Як обрати артиста для привозу?

Сергій Малецький

Сергій Малецький, Н2D

Організація концертів — завжди ризикована гра, незалежно від Артиста. На жаль, будь-який концерт не застрахований від форс-мажору, тому не може бути однозначної відповіді. Як на мене, в Україні стабільний запит сформований в основному на поп-продукт. Але, в цілому ми нарешті спостерігаємо зростання попиту на заходи з альтернативними артистами. Особисто я цьому радий, у країни починає формуватися смак і вибір. Щодо вибору артистів: він у першу чергу заснований на моєму особистому смаку. Всі артисти, з якими ми працюємо, мені подобаються і я вірю в ці проекти. Учасники нашої команди так чи інакше захоплені кожним із них. По-іншому це не буде працювати. Звичайно, є кілька професійних інструментів, які я не можу розкривати, тому що вважаю це нашою конкурентною перевагою.

2. А як обрати майданчик для артиста? Де йому виступати?

Катерина Судоргіна

Катерина Судоргіна, GAS Conсert

Від початку кожна група, з огляду на творчість і статус «збирання» (рос. собираемость) на даний момент уже зумовлює майданчик. Реп — це фанзони і дорогий VIP (Stereoplaza тощо). Джаз — це сидячий зал. Для року підійде клуб, Stereoplaza або Палац Спорту. Старий рок — це БК «Україна».

Foals

3. А які тенденції у концертній індустрії взагалі?

Олександр Ходосевич

Олександр Ходосевич, More Music Club:

Зараз найцікавіші концерти — це привози західних гуртів і нової російської хвилі, які намацали нерв, що тривожить розуми молодого покоління. Локальні концерти найчастіше мають характер «междусобойчика». Звичайно, винятки серед українських колективів є — це гурти, які мають розвинену цільову аудиторію всередині різних субкультурних явищ, і «важковаговики», що вже утвердилися на сцені. Сцена безумовно розвивається, але випускає, на жаль, другосортні солоденькі релізи, скопійовані з західних аналогів, і в підсумку не здатні по-справжньому когось зацікавити. З огляду на положення, в якому перебуває наша країна, дуже дивно, що досить мало протестної музики виходить на світло, а великі медіа просувають образ «хутірської» культури.

4. Чому Олег Винник та Оля Полякова гастролюють Україною і всюди збирають повні зали?

Михайло Ясинський

Михайло Ясинський, Secret Service:

Поєднання декількох факторів. По-перше, професійний досвід цих артистів, адже вони на сцені дуже давно і за цей час знайшли свій образ, репертуар, манеру, вміння працювати з залом, артистичну зрілість. По-друге, безумовний співочий талант, працездатність і харизма. По-третє, формування національного інформаційного простору і музичного ринку, які раніше були віддані на відкуп російським медіа і естраді. І, по-четверте, влучне попадання в цільову аудиторію. Це не експериментальні проекти, типові для українського шоу-бізнесу. Це результат не творчих, а маркетингових пошуків. Десь інтуїтивно, а десь усвідомлено, але абсолютно точно об’єктом творчості цих артистів є глядач, якого вони та їх менеджмент добре уявляють.

5. Наскільки український концертний ринок наближений до європейського?

Дмитро Феліксов

Дмитро Феліксов, VIRUS Music

Якщо порівнювати Київ з іншими столицями і великими містами Європи по частині концертної афіші, то ми не аутсайдери. Головні гальмівні фактори в Україні — це купівельна спроможність населення та дефіцит майданчиків. А так, все можливо.

Катерина Судоргіна

Катерина Судоргіна, GAS Concert

Концертний ринок за рівнем привозів, техніки, кейтерингу, сервісу з продажу квитків і деяких інших питань стоїть на одному рівні з європейським. Але залишається найголовніше питання — нестача майданчиків. В інших містах особливо. У нас в країні тільки два Палаци Спорту — Київ і Харків. Тому говорити про рівні умови поки рано. Треба будувати майданчики.

6. Ми все про Київ і Київ говоримо. А що відбувається у регіонах? Наприклад, в Одесі та Львові?

Олександр Ходосевич

Олександр Ходосевич, More Music Club:

Одеського концертного ринку немає і ніколи не було. У 2016 році були передумови до його формування, але більшість виконавців, не отримавши необхідний фідбек, розпалися або впали у сплячку. Гурти в Одесі з’являються і зникають дуже швидко, не встигнувши закріпитися на українській сцені. Одна з причин — відсутність інфраструктури та інтересу промоутерів до молодих колективів. Звичайно, є гурти, які потрапили у списки великих фестивалів і змогли заявити про себе, їх перелік дуже короткий. Концертне життя Одеси крутиться навколо декількох клубів, провідне місце за кількістю заходів та привізних концертів займає More Music Club.

На жаль, в Одесі набагато менше людей, які відвідують клубні концерти, ніж у Києві. Планка відвідуваності часто не перевищує 150 осіб, а іноді й нижче. При розрахунку бюджету ми спираємося на ці цифри. Домовляючись з музикантами, доводиться пояснювати, що аншлагу не буде. Столиця задає певний рівень, якому провінційні міста поки не можуть відповідати через кількість залучених людей або тих, хто просто цікавиться музикою. Приймаючи до уваги ці фактори, деякі концерти просто неможливо провести.

Ляна Мицько

Ляна Мицько, «Лінія Втечі»:

Ринок концертів визначається, напевно, бізнесовими тезами і якимись одиничними темами культурного розвитку. З відкриттям більших концертних холів (FESTrepublic, «Малевич») бачимо, що ситуація покращується — бізнес почав співпрацювати з культурою в тому чи іншому сенсі. Проте постійно стикаюся з тим, що культура обслуговує певним чином бізнесову складову, але це вічна тема історії людства. Львів все-таки вигідний з точки зору логістики. Та Київ все одно попереду — тут справа і в інвестиціях, і в готовності публіки, і в адекватності залів. Я бачу, що місцеві гурти, яких штук 5, розвиваються у своїх напрямках, а молодняк не підтягується, всі хочуть грати кавери і техно. Робити концерту культуру з орієнтацією на привози досить складно. Наразі б’ємось головою об лід і спільними зусиллями розвиваємо львівську концертну сферу так як ви це бачите.

У мене, в сфері всякого панку, металу і інших, на жаль, маргінальних музичних течій, все більш-менш налагоджується. Є хороші клуби для великих концертів, у мене це FESTrepublic. З меншими все так собі — ті улюблені концерти «до 200» потребують дивних надзусиль через відсутність невеличкого клубу.

7. Ну ок. А що ще не так з українським концертним ринком зараз і чи є промінь світла в кінці тунеля?

Дмитро Феліксов

Дмитро Феліксов, VIRUS Music

Глядач, як і раніше, незахищений від недобросовісних організаторів, а економічна і політична ситуації, як і курс гривні, дуже непередбачувані.

З позитивного — це зростання популярності вітчизняних артистів. Ще кілька років тому складно було уявити собі два аншлаги у «Палаці Спорту» на концертах українських артистів з різницею в один тиждень, п’ять шоу поспіль в Палаці «Україна» або два «Жовтневих». Тішить, що рівень шоу виріс ще більше. Це заслужений успіх і відмінна мотивація для нових гуртів і артистів. Також відзначу сміливість промоутерів: стадіонні шоу, потужні фестивальні лайнапи, дебютні для України виступи. Від свого імені та від імені глядачів дякуємо організаторам за таке розмаїття подій! Як бачимо, люди відчувають голод емоцій, які можливі тільки на лайв-івентах. Попит на концерти зростає, аудиторія ширшає.

8. Що буде з вами і з нами через два-три роки?

Сергій Малецький

Сергій Малецький, H2D

Якщо не відбудеться політичного ускладнення, а економічне поле буде відносно стабільним, у такому випадку, я впевнений, ринок заходів буде продовжувати рости і українці зможуть розраховувати на більшу кількість зірок першого ешелону.

Дмитро Феліксов

Дмитро Феліксов, VIRUS Music

Якщо політико-економічна ситуація не погіршиться, то зростання продовжиться. У Києві стане більше стадіонних шоу, іноземні артисти виступатимуть у нас частіше, нові українські імена будуть з’являтися і швидше набирати популярності.

Михайло Ясинський

Михайло Ясинський, Secret Service:

Усе залежить від політичної та економічної карти. Нас чекають вибори: президентські та парламентські. Кредит довіри до політиків вкрай низький, а національний шоу-бізнес за ці роки підтягнувся. Тому думаю, що політики будуть відшкодовувати свої іміджеві недоліки за рахунок залучення артистів найрізноманітніших калібрів. Це означає, що буде багато безкоштовних для публіки концертів, а це погано вплине на гастрольну діяльність. Також вибори вимивають гроші з підприємців, тому і приватний сектор теж буде не особливо марнотратним на свої ювілеї та весілля. Це, звісно, в цілому. Окремим артистам, як завжди, буде або краще, або гірше. Дай Бог, щоб цей прогноз був найнеприємнішим, якого можуть чекати наш бізнес і країна.

Підсумки

Бачимо, що поганого не менше, ніж хорошого. Круті та масштабні концерти відбуваються у Києві, а регіонам лишаються крихти зі столу. Купівельна спроможність жителів областей значно менша, ніж у столиці, тому промоутери майже не возять туди зарубіжних артистів. Проте Олег Винник та Оля Полякова почувають себе дуже непогано будь-де в межах країни завдяки потужному маркетингу.

Майданчиків не вистачає. Ринок росте, і без розвитку інфраструктури він може впасти в летаргічний сон. Однак технічно український ринок знаходиться на одному рівні з європейським. Зараз країна більше відкривається для зарубіжних артистів, зокрема до альтернативних і навіть легендарних — Massive Attack, RHCP, Muse, Depeche Mode і Gorillaz.

Попри все, світові зірки їдуть до нас, а українці
ходять на їх концерти

Стрімко розвиваються українські музиканти, їх впізнаваність росте. Шоу українських артистів стають масштабнішими і цікавішими, однак говорити про розквіт молодої української музики з фінансової точки зору ще рано. Цікавий, гарний і потужний контент з’являється, але продається не так добре, як закордонні виконавці, які все ще пріоритетніші для організаторів.

Не забуваймо, що Україна перебуває у важкій ситуації — бойові дії на Донбасі, нестабільні політика та економіка. Однак попри все, світові зірки їдуть до нас, а українці ходять на їх концерти. Якщо в Україні знову загостриться політична або економічна криза (а з виборами маємо всі шанси), для нас усіх відвідування концерту може вкотре стати елементом розкоші.

Фото: Максим Сердюк, Валерія Каарна, Даніл Привет, Оля Закревська та світлини з соцмереж артистів