Тексти

У чому сила, YOURA? Аналіз нового альбому Юрія Бардаша

Павло Слободянюк

YOURA — перший сольний проект Юрія Бардаша, одного з найсильніших музичних продюсерів України і директора лейблу Kruzheva Music (наразі не працює). Він успішно продавав рок («Нерви»), реп («Гриби»), поп (Луна, Quest Pistols). Після гучного розлучення з дружиною Христиною (співачка Луна) Юрій спочатку викладає на ютуб демо, записане на камеру айфона, потім — випускає перший міні-альбом PREDICTOR і бере собі псевдонім YOURA.

Дебют зустріли добре: критики та слухачі співали дифірамби «стилю» та «баченню» Бардаша. Небезпідставно: він дійсно вміє передбачати тренди, і в результаті — робити масовий продукт. У PREDICTOR речитатив покладений на техно з додаванням злості, індастріалу, агресії. Словом, «чоловіча» музика.

Але якщо Юрій справді передбачив, то чому ставка була в тому числі й на старомодну маскулінність? Можливо, після рафінованої жіночності Луни хотілося чогось абсолютно протилежного? І все ж, продюсер має залишатися перш за все продюсером, тому навряд чи емоції домінували при виборі позиціонування YOURA.

Чи актуальний мачизм в епоху #MeToo, активної третьої хвилі фемінізму, гендерних квот для фестивалів? Несподівано — так. Принаймні у нас. Голос тих, хто злиться і мовчить: неважливо, напоказ чи направду. Голос простих хлопців, саундтрек для качалки або монотонної фізичної роботи.

Звичайно, реальні працівники заводів навряд чи складають основну масу слухачів YOURA (особливо якщо врахувати, що дебютний живий виступ проекту відбудеться на прогресивно-електронному фестивалі Brave Factory, куди така аудиторія навряд чи ходить). Але якщо треки YOURA випадково зазвучать у заводських цехах, ризикну припустити, що вони цілком зайдуть працівникам.

А тепер давайте розберемо в деталях новий альбом «PLAN Б».

ТЕКСТИ

Незважаючи на те, що працівники заводів могли би вподобати музику YOURA, Бардаш одночасно розмовляє з молодими та прогресивними. Наркотичні алюзії у GRUZOVIK зрозумілі за декількома уривками.

Смелому браслет на фестиваль
Бал правит индастриал, грувит зал…
Дальше я сам, прости

Грузовик на скорости
Я грузовик, предназначен чтобы собрать все камни
Подбрось и ты мне

«Каміння» («гашиш» на сленгу наркоманів), швидкість, фестиваль, грув.

Сучасна епоха хороша тим, що всі смисли, які зчитує слухач/глядач, правильні. Що хотів сказати автор — важливо, але рівноцінно важливо і те, що почув слухач.

Водночас з цим YOURA робить реверанси в бік Висоцького («ни церковь, ни кабак» в UNDERATTACK), виконавця романсів XIX століття Петра Булахова («гори, гори, моя звезда» в AGENT), культової студії звукозапису Sound City (однойменний трек SOUND CITY), Владі «ты сочиняешь мечты, а это звук моего региона» в OUTRO); використовує радянські жаргонізми/сленг середини ХХ століття («кетка» в треку KETKA, що означає фантик від цукерки).

Також він перекладає неологізми — Facebook перетворюється на «книгу облич» у треку GRUZOVIK, вживає культурологічні терміни — «метамодерн» в AGENT. Список можна продовжувати, але висновок уже зрозумілий: тексти вибудовують низку потрібних образів, при цьому дають кілька рівнів розуміння.

Наявні й слабкі, але кумедні конструкти: наприклад, у треку CASH йдеться про молодого альфонса, який шукає «бабки». Для цього йому потрібні бабки, у контексті — старі жінки при грошах. Трек вибивається із загального настрою альбому, і в цілому він більше подібний на спадок «Грибів». На ньому, до речі, ми знайомимося з компаньйоном YOURA, якого звуть Шлем — другом Київстонерa і андеграундним київським репером. Шлем читає разом з Бардашем на чотирьох із 10 треків альбому.

БІТИ

«PLAN Б» — це звуки роботизованості, механіки, техніки. Місцями YOURA вдається до дуже сильної акцентуації зазначеної теми: треки КЕТКА та PSYCHOTRON ви навряд почуєте по радіо в ліфті вашого офісу. Мінімалістично, агресивно, монотонно, загалом — цілком собі круто.

ГОЛОС(И)

YOURA — в чомусь ремінісценція гурту «Мальчишник» (про це не сказав тільки ледачий, і я теж не мовчатиму). Особливо чітко це зчитується в треку PSYCHOTRON, де голос Бардаша йде в тональність Дельфіна, а лірика змінюється з мужньо-декларативної на сповідальну. При цьому YOURA ніяк не калькує «Мальчишник»/Дельфіна: вони швидше доречно виглядатимуть поряд у розділі «Запропоноване» на стрімінгах.

Речитатив Бардаша: їдкий, злісний, гучний, — цілить у призначений ним же концепт. Речитатив Шлема: м’якший, тихіший, відтіняє флоу компаньйона.

Про техніку в музичній рецензії говорити можна тільки якщо йдеться про Пашу Техніка. В іншому опис технічного флоу навряд чи зацікавить: краще слухати, ніж читати.

ВИРОК

YOURA дає можливість «офісному планктону» утилізувати стрес, викликаний пригніченою агресією (раз), молоді — качати головою і зчитувати психоделічні алюзії (два), спортсменам — бігти в нікуди чи тиснути масу лежачи (три), мешканцям злих околиць — насолоджуватися до болю знайомими історіями з життя (чотири). Ну, а працівникам заводів — чути персональний меседж (п’ять).

Зацікавити своїм продуктом протилежні за переконаннями соціальні групи раніше міг хіба що Сергій Шнуров, збираючи на концертах богему, напівбандитів-підприємців, змучених менеджерів (особливо їх) і вчорашніх школярів. YOURA діє схоже: б’є по всіх напрямках, та досить вдало потрапляє.

Читайте також про спільний альбом Юрія Бардаша та Міши Крупіна, які переосмислили бандитську романтику 1990-х років.