Тексти

Як формуються музичні чарти: на прикладі Billboard — найавторитетніших хіт-парадів світу

Сергій Яковлєв

Потрапити до музичних чартів — це найзаповітніша мрія виконавців та продюсерів з усього світу, хоча вони постійно в центрі уваги світових ЗМІ, де народжуються скандали іменитих виконавців та розкриваються махінації великих лейблів.

Розбираємось, коли з’явилися чарти та за яким принципом відбувається формування музичних хіт-парадів видання Billboard — найавторитетніших чартів світу.

Що таке музичні чарти?
Музичні чарти — це хіт-парад музичних композицій найрізноманітніших напрямків та жанрів. Прийнято вважати, що найавторитетніші чарти формує щотижневий американський журнал Billboard, рейтинг якого генерується на основі статистичних даних про продажі, радіоротації та інші параметри залежно від характеру музичного чарту.

Коли вони з’явились?

У 1936 році тоді ще фізичний журнал Billboard Advertising, що спеціалізувався на сфері індустрії розваг, вперше ввів рубрику музичного хіт-параду.

З липня 1940 року в журналі на регулярній основі почали публікувати хіт-паради платівок. Лише у серпні 1958 року в журналі з’являється рубрика, що містила найпродаваніші записи тижня. Саме вона згодом отримає назву Billboard 200 та стане найавторитетнішим альбомним чартом.

За декілька років журнал анонсував і рубрику Billboard Hot 100 — 100 найпопулярніших пісень тижня.

Яким чином формуються музичні чарти?
З самого початку Billboard рахував лише фізичні продажі платівок. До появи сучасних дослідницьких систем, Billboard збирав дані буквально з касових апаратів ретейлерів. Це був оптимальний варіант вимірювання популярності композицій.
Пізніше, для точнішого обрахунку прослуховувань, щотижневик додав радіоротації. Однак часи, коли слухати улюблені пісні можна було лише на вінілових платівках, давно минули, і з появою цифрових магазинів на зразок iTunes Billboard почав рахувати й цифрові завантаження.

Billboard бере до уваги лише прослуховування з Америки?

Сингловий чарт Billboard Hot 100 та альбомний Billboard 200 формується на основі покупок та прослуховувань тільки з США. Проте у вересні 2020 року журнал представив два нових чарти: Billboard Global 200 та Billboard Global Excl. U.S., які охоплюють прослуховування з більш ніж 200 регіонів світу.

Я ніколи не купував/-ла музику в iTunes, але слухаю пісні на Spotify. Мої прослуховування впливають на рейтинг Billboard?
Так. В епоху стримінгів Billboard бере до уваги й прослуховування з Spotify, Apple Music, Tidal, Amazon та ін. Однак журнал має систему пріоритетів, за якою найбільше цінуються чисті продажі пісень через цифрові магазини, далі йдуть платні стрімінгові сервіси та радіоротації.

Я фанатію від кліпів Lil Nas X. Мої перегляди на YouTube враховуються?

Із січня 2020 року Billboard враховує перегляди усіх відео, в яких композиція звучить понад 30 секунд.

Це зрозуміло. Але як Billboard обробляє такий великий масив даних?
Із 1991 року Billboard користується системою MRC Data, що обраховує фізичні продажі. Будь-який реліз, що має штрихкод UPD чи маркування ISRC, автоматично зараховуються при продажу.
Електронними підрахунками займається радіосистема передачі даних Broadcast Data System (також відома як Nielsen BDS). Саме вона відстежує трансляцію пісень на радіо, телебаченні та в інтернеті в реальному часі. Так-так, твої 300 переглядів кліпу Industry Baby вони також порахували.

В Instagram часто можна побачити виконавця, який отримав платиновий диск. Що це таке?

Американська асоціація компаній звукозапису (RIAA) має систему заохочення артистів та лейблів й нагороджує їх золотою, платиновою, мультиплатиновою та діамантовою сертифікацією. Наприклад, аби отримати золотий сертифікат за альбом, виконавцю слід досягнути 500 000 продажів, за платинову сертифікацію — 1 000 000 продажів.

Така процедура сертифікації альбомів та синглів здійснюється лише в Сполучених Штатах Америки. В інших країнах існують подібні нагороди, які артистам вручають аналогічні органи сертифікації. Поріг продажів релізу в такому випадку буде відрізнятись та залежати від населення країни. Наприклад, аби отримати платинову сертифікацію в Україні, слід здійснити 100 000 продажів. Нагороджувати артиста буде IFPI — міжнародна звукозаписувальна організація.

Як щодо рекордів Billboard? Є рекордсмени музичних чартів?
Станом на липень 2021 року, лідером за кількістю тижнів перебування в позиції топ-5 чарта Hot 100 є The Weeknd з треком Blinding Lights. Реліз протримався в першій п’ятірці чарту 28 тижнів. Попередній рекорд належав Еду Ширану. Його хіт 2017 року Shape of you перебував в рейтингу топ-5 27 тижнів.
Рекорд за кількістю пісень, що очолювали Hot-10, належить The Beatles: 20 пісень ліверпульської четвірки перебували в чарті з 1964 по 1970 рік. Це також і рекордсмени Hot 200, оскільки туди залетіли 19 альбомів «бітлів».
Чи потрапляли україномовні пісні до чартів Billboard?
Так. Нещодавно пісня українського гурту GO_A «Шум», з якою вони їздили на «Євробачення», потрапила доBillboard Global Excl. U.S.

Зрозуміло. Чи існують альтернативні Billboard музичні чарти?

Billboard — найавторитетніший музичний чарт, але не єдиний. Наприклад, у Великобританії існує офіційний музичний чарт UK Singles Chart та UK Album Chart, за які відповідає The Official Charts Company. У хіт-парадах, які складає вищезгадана організація, можна побачити найкращі сингли та альбоми місяця, а також знайти рейтинг за потрібний період. Стримінгові сервіси Apple Music та Spotify також мають власні чарти.

Читайте також, як пройшов перший фестиваль нової української культури СПАЛАХ