Тексти

Українські гурти виступили в США на радіо KEXP. Що це та чому це круто?

Ярослав Муха

Український гурт Dakh Daughters засвітився на всесвітньо відомій серії живих виступів на KEXP. Він став другим після «ДахиБрахи» колективом з України, який зіграв на легендарній незалежній радіостанції.

Чому це важливо? Потрапити на KEXP не так вже й легко, тому й участь у цьому проекті дійсно можна заносити собі в актив.

Читайте коротко та зрозуміло про впливову радіостанцію, її роль у розвитку радіомовлення, музичної індустрії та чому потрапляння до цієї серії концертів — круто.

1
Що таке KEXP?
KEXP FM (до 2001 року KCMU) — незалежна американська радіостанція. В Україні відома здебільшого завдяки серії живих виступів KEXP Live Studio на каналі радіостанції в YouTube. Серед зіркових гостей KEXP: Arctic Monkeys, Florence & the Machine, Macklemore & Ryan Lewis і ще добра сотня різноманітних артистів, серед котрих DakhaBrakha i Dakh Daughters.

2

І що робить цю радіостанцію такою особливою?

Протягом 40 років існування KEXP запровадила багато інновацій у світі радіомовлення. Радіостанція першою у світі запустила ефір з форматом mp3 у високій якості 128 kb у 2008 році та однією з перших популярних радіостанцій почала розповідати про хіп-хоп, що ставав все поширенішим. Ще у вісімдесятих роках Billboard назвав KEXP (тоді — KCMU) «Найвпливовішою неприбутковою радіостанцією Америки», а у 2003 році станція отримала дві нагороди Webby — People’s Voice Award i Best Radio Website.

3
І як незалежна радіостанція досягла таких успіхів?
Гостьові діджеї з передової музичної тусовки Сіетла, збільшення радіопокриття і освоєння інтернету стали головними важелями розвитку KCMU. Станція була започаткована у 1972 році зі студентської ініціативи у Вашингтонському університеті, а команда складалася з чотирьох людей; наразі кількість гостьових діджеїв складає 75 людей, а річний потік волонтерів перевищує 700 чоловік. KCMU першими у світі дали можливість радіослухачам слухати архів шоу останніх двох тижнів у 2002 році, а у 2007-му кількість регулярних підписників їхніх подкастів склала 100 000 чоловік.

4

А як щодо KEXP Live?

Станція запустила свої лайви у 2001 році у форматі радіомовлення, щоб дати артистам майданчик для старту живих виступів. На YouTube це все діло почало розміщатись у 2008 році. За шість років канал KEXP нараховував 500 000 підписників, а ще за чотири — півтора мільйона. Загальна кількість переглядів їхніх відео становить майже мільярд.

5
Вау, окей. Що робить лайви на KEXP такими особливими?
На перший погляд в живих виступах KEXP немає нічого особливого. Це звичайні 30-40-хвилинні концерти з маленьким інтерв’ю, які знімають у студії радіостанції в Сіетлі. Головна місія радіостанції в цих зйомках — заархівувати досвід спілкування і виступу конкретних артистів, щоб люди в інтернеті завжди могли подивитись улюблених музикантів вживу. Тому головна особливість лайвів — якість відео та звуку і відчуття присутності.
Світло у приміщенні студії — окрема історія. Завдяки чотирьом пристроям Kinect, і програмному забезпеченню від Microsoft, 2000 лампочок навколо музикантів реагують на їх рух в приміщенні, створюють динамічне світло і перетворюють звичайний виступ у легке, мрійливе марево.

6

Круто! І як виступити на KEXP? Чи там все по блату?

Пам’ятаємо, що KEXP Live — це можливість для будь-якого артиста заявити про себе. Попасти не просто, але можливо. Маєш мати записаний і готовий альбом, записи на стрімінгах і окремо в форматі wav. Потім знайди діджея з KEXP, якому подобається схожа музика — комусь із 75 діджеїв точно має зайти! Якщо музика потрапить у ротацію, маєш усі шанси домовитись за лайв.

У випадку з Dakh Daughters усе вийшло через концерт — одним із партнерів виступу гурту в Сіетлі було KEXP, а на розігріві грав Darek Mazzone, який і є ведучим програми, в якій вони  записувались.

7
Я передивився усі 13 000 відео на каналі KEXP. Що ще порадите?
Є купа класних альтернатив — Tiny Desk (підбірку найкращих виступів ми же робили), BBC Live Lounge, Audiotree, Spotify sessions, Deezer Sessions, OurVynil Sessions і десятки інших.

8

Окей, переконали, пішли дивитись!

Правда ж, непогано як для студентського проекту в кампусі Вашингтонського університету? До речі, ліцензія на радіомовлення все ще належить самому університету, а станція лишається неприбутковим проектом.

У 2018-му KEXP отримала свою найбільшу донацію у $10 000 000 від особи, яка представилась як Suzanne. Виявилось, що дівчина померла ще у 2016 році, заповівши цю суму радіостанції.

Коротко та зрозуміло дізнавайтесь також: як правильно почати слухати музику онлайн.