Тексти

Як правильно почати слухати музику онлайн?

Ярослав Муха

Хочете розбиратися у складному і заплутаному музичному світі? Відрізняти лейбл від продюсерського центру, японське видання альбому від звичайного і, наприклад, що означає префікс «пост» у жанрах музики?

Ми вирішили допомогти вам із цим та будемо регулярно пояснювати складні речі простими словами — розбирати факти, давати підказки та руйнувати міфи.

Наш перший матеріал — про стрімінгові сервіси музики, на які переходить весь цивілізований світ. Що це таке, чому це зручно і як обрати свою платформу?

1
Стрімінгові сервіси — що це?
Музичні стрімінгові сервіси — це музичні плеєри, на яких можна слухати треки онлайн. Модель проста: платиш один раз на місяць, слухаєш онлайн весь доступний каталог. Найпопулярніші сервіси наразі: Apple Music, Spotify, Google Play, Deezer і новий Youtube Music. Кількість регулярних користувачів стрімінгових сервісів складає пару сотень мільйонів і активно збільшується.

2

А яка музика там є?

Уся ліцензійна музична продукція, котру артисти вирішили зробити доступною на цих майданчиках. Середній каталог сервісу — 25-30 млн композицій. Різниця між цими каталогами невелика і в більшості випадках ви можете знайти ту саму музику як на Google Play, так і на Deezer. Працює це й навпаки — наприклад, на жодному стрімінгу немає окремих альбомів деяких артистів, зокрема Regional At Best від Twenty One Pilots. Це залежить від самих артистів чи їхніх лейблів.

3

Окей, який з них найкращий?

Не все так просто! Кожна платформа має свої плюси та недоліки в порівнянні з конкурентами. Відрізняються вони ціною на підписку, дизайном і функціоналом. Наприклад, Spotify володіє унікальним алгоритмом підбору нової музики під кожного користувача. «Трюфельна свиня» (так вона називається) враховує всі ваші пошукові запити і автоматично генерує до шести плейлістів під ваш смак.

4
Круто! А що інші сервіси?
Deezer, наприклад, робить ставку на офлайн-спільноту. В Берліні користувачі Deezer отримують доступ до сервісу оренди роверів nextbike з велопарком у 5000 штук. Створюєш аккаунт на nextbike, під’єднуєш його до свого профілю на стрімінгу — і катайся безкоштовно! А в Україні є окремі кураторські плейлісти нової української музики, котрі регулярно оновлюються. Наразі Deezer експериментує з власним алгоритмом, який так само підлаштовується під ваші настрої, але поки не так успішно.
Google Play i Apple Music в перегонах додаткових можливостей поки відстають, але не поступаються розміром бібліотеки. До того ж, крім звичайного стрімінгу, усі сервіси мають розділ радіо і дають можливість збирати композиції у власні плейлісти, а саму музику можна завантажити на телефон і слухати офлайн.
5
Мені все одно мало.
Є ще сервіси?
Jay Z має власний стрімінговий майданчик Tidal, на котрому його альбоми ексклюзивно виходять на тиждень раніше. До того ж, Tidal може похизуватися найвищою якістю звуку. YouTube також нещодавно запустив свій музичний сервіс YouTube Music, котрий (поки що) входить у пакет YouTube Premium.

6

Стільки всього!
Як обрати сервіс і не помилитись?

Усі сервіси працюють по формату Freemium — ви можете завантажити додатки і слухати музику безкоштовно. Підписка ж прибирає рекламу між піснями чи відкриває доступ до додаткового функціоналу. Завантажте додаток, послухайте музику виключно через нього протягом місяця — відповідь прийде сама.

Якщо вам просто хочеться мати доступ до безмежної кількості музики — підійдуть Apple Music i Google Music. Наразі це найпопулярніші та найдоступніші стрімінги в Україні. Рекомендації Google Music доповнюються артистами, які виступають недалеко від вашої геолокації, а Apple Music має простий інтуїтивний інтерфейс для створення власних плейлістів. Окрім альбомів, сервіси також мають власне «радіо» — тематичні плейлісти з відібраною спеціальними кураторами музикою. Apple Music і Spotify також мають розгорнуті бібліотеки подкастів з авторськими програмами і ток-шоу на всі теми у світі.

7
А що по ціні?
Ціна на місячну підписку приблизно однакова — в районі 100 гривень за місяць. Для тих, хто хоче зекономити, підійдуть «сімейні» плани. Збираєтесь компанією у 5-6 чоловік, реєструєтеся під одну, «сімейну», підписку і платите в середньому на 20% менше звичайної ціни. Зауважте — офіційно Spotify в Україні не представлений, тому над оформленням підписки треба буде постаратися.
Найлегшими для оформлення будуть Apple Music, Google Play та Deezer, бо вони офіційно представлені в Україні. З підпискою на Spotify треба буде посидіти і почитати інструкції, як оминути PayPal, що теж не представлений в Україні.
8
Чому я взагалі маю платити за музику?
Завдяки розвитку музичного піратства на початку 2000-х споживачі вирішили, що платити за музику не треба. Але зараз весь світ переходить на стрімінгові сервіси, бо це найоптимальніший спосіб мати доступ до більшої частини музики, що випускається, водночас підтримуючи артиста та його творчість. Пам’ятайте, що ваші прослуховування акумулюють для них роялті — чим більше артист має прослуховувань, тим більше він заробляє. Хочете підтримати улюбленого виконавця, але не можете піти на його концерт чи дозволити купити дорогезний вініл? Купуйте підписку і слухайте його легально за всього 100 гривень на місяць.

9

А якщо я все одно хочу зекономити?

Тоді для цього є SoundCloud, куди безліч артистів легально викладають свою музику для безкоштовного прослуховування. Для любителів подкастів також підійте Mixcloud, де можна знайти як авторські шоу, так і мікси від діджеїв — і теж безкоштовно!

10
Добре! Що треба знати перед тим, як оформити підписку?
Усе найважливіше ми розказали. Слід врахувати, що для таких компаній, як Apple, Google та YouTube стрімінг — це один із безлічі сервісів, котрі вони надають, а Deezer, Spotify i Tidal — виключно музичні. Тому вони докладають більше зусиль, щоб розвиватися: Deezer і Spotify мають серії своїх камерних виступів, котрі доступні ексклюзивно на їхніх майданчиках (Deezer Sessions i Spotify Sessions відповідно), а Tidal робить цілі фестивалі артистів, котрих видає.

Якщо ви вже маєте підписку та хочете слухати ще більше музики — зацініть плейлісти від нашої редакції. Вони є на всіх сервісах.