Веснянки — це різновид старослов’янських пісень, які знаменували собою початок весни. З’явилися вони ще в період язичництва, й пізніше поділ природних циклів зберігся. Наші предки вважали, що саме спів веснянок сприяв змінам погоди і мав ледь не магічну дію — вони вірили, що він принесе щастя в кожну хату та кращий урожай.
Весняні співи починались на свято Благовіщення, що святкується 25 березня, та тривали до самої Трійці, яку відзначають через 50 днів після Великодня. У різних регіонах їхні назви могли варіюватися. Так, у Поліссі вони були відомі, як маївки або магівки, а у західних регіонах — гагілки або гаївки. Проте нам вони найбільше відомі як веснянки.
Закличні – у них закликали весну. Їх починали виконувати за перших ознак приходу весни, коли з проталин на снігу виднілась перша зелень. Традиційно найбільш сприятливими місяцями для співу вважалися найвищі місця на подвір’ї: стріхи хат або тини, дерева або пагорби.
Однією з причин, чому пісні виконували на підвищеннях — так акустика ставала кращою. Спів далеко линув, пронизував простір, сприяв приходу весни.
Одними з перших вісників весни були птахи. За народними уявленнями, вони приносили з собою весну, тому знайшли відображення у веснянках та обрядах, що їх супроводжували. Відомо, що був звичай випікати печиво у вигляді жайворонків, і потім, тримаючи у руках таке печиво, дітлахи співали й закликали птахів повертатися.