Тексти

Це 10 українських подкастів про музику, які варті вашої уваги

Ярослав Лобинцев

Ми любимо і слухати музику, і досліджувати її. Коли читати гори тексту набридає, на допомогу приходить аудіоформат. Зібрали українські подкасти, які допоможуть поглибити музичні знання, оновити власний плейліст і дізнатися цікавинки музичного світу.

АШОШ

Про: історію та філософію музики, музичну термінологію та процес створення музики.
Чим крутий: пояснення складних музичних феноменів простими словами.

Ідея подкасту прийшла до композитора Олексія Шмурака та електронного композитора Олега Шпудейка (Heinali) на початку пандемії коронавірусу. Разом вони детально пояснюють феномен музики як такої: з чого складається музика, як вона народжувалася та розвивалася, сучасні музичні тенденції та їхні зв’язки з минулим.

Де слухати: Apple Podcasts, Spotify, YouTube, Google Podcasts

ПОТОП

Про: складні культурні часи, в яких існує музика.
Чим крутий:
безпосередність і специфічний гумор.

Подкаст вивчає місце музики в культурі, її вплив на людей, ставить складні запитання щодо сучасного культурного середовища. Чому сучасна музика деградує; чому українські музиканти згасають так само швидко, як і спалахують; якими бувають концепти артистів, як цифрова ера впливає на наш світогляд і так далі.

Крім інтерв’ю з музикантами, журналістами, концертними фотографами, організаторами та продюсерами, в період пандемії учасник гурту «Джозерс» і ведучий подкасту Сергій Воронов присвятив третій сезон шоу роздумам-монологам. На четвертий сезон ПОТОП запросив нового ведучого — музиканта та поета Юрія Бондарчука.

Де слухати: Apple Podcasts, Spotify, YouTube, Google Podcasts, Soundcloud



btw.

Про: електронну музику в усіх проявах.
Чим крутий: нові роботи в жанрі та рідкісні знахідки.

Електронний музикант Ніл Тарасов записав більше 150 епізодів подкасту, де ставить нішеву електроніку, яка прийдеться до смаку й мейнстримному слухачу. Така собі приятельська гурманська вибірка електронних треків.

Де слухати: Google Podcasts, Mixcloud

В’Ю

Про: український та світовий реп разом із виконавцями, журналістами, продюсерами.
Чим крутий: душевні бесіди з реперами про хіп-хоп та його традиції.

Назва шоу гарно передає його зміст: у ньому музичний оглядач Сергій Юсипюк і репер Vendy Shmara обговорюють новини реп-світу, сучасні хіп-хоп-тренди змістовно спілкуються з представниками української реп-гри. Тут alyona alyona розмірковує, чому українці слухають російський реп і що таке трушність; продюсер Іван Клименко розповідає, як сформувався колектив КALUSH, а разом із реперкою Olive Taud ведучі обговорюють Паліндрома, OTOY, Zbaraski та інших.

Окрім інсайдерської інформації від самих артистів, В’Ю розкриває виконавців як особистостей і показує життя представників українського репу в його розмаїтті.

Де слухати: Apple Podcasts, Spotify, Soundcloud

Мохом Поросло

Про: українську музику другої половини ХХ століття та її спадщину.
Чим крутий: історії очевидців епохи.

Програма від продюсера гурту «Перкалаба» Олега «Моха» Гнатіва, який розглядає розвиток української музики в період з 1970-х по 1990-ті роки. Як радянська влада змінила український фольк, що вбило український рок, як зароджувалася українська музична журналістика, тощо.

Розмови відбуваються з запрошеними музикантами, журналістами та експертами. Подкаст інколи боляче слухати через тяжку долю напрямів української музики. Тим не менше «Мохом Поросло» дає чітке бачення музичної історії України.

Де слухати: Apple Podcasts

Музика з історіями

Про: історії легендарної музики 1960–1980 років, що змінила світ.
Чим крутий: лампова атмосфера, поступове введення в історію музики.

Експериментальний подкаст від видання The Ukrainians, у якому історик Ярослав Грицак занурюється в музичний контекст другої половини ХХ століття. За 10 епізодів Грицак розповідає історію колядки, як пісня «Щедрик» отримала всесвітню славу, до чого тут українська національно-демократична революція та багато інших цікавих історій.

Де слухати: Apple Podcasts, Spotify, Soundcloud

Ріж Вірьовку

Про: українську традиційну музику.
Чим крутий: кумедні історії дослідників української музики.

Ведучий Андрій Левченко збирає досвід музикантів та ентузіастів, які записують звуки рідкісних інструментів та музику етнічних груп по всій Україні. Вони також діляться своїми пригодами в пошуках фолькової спадщини.

Наприклад, дослідниця Ірина Данилейко пояснює техніки співу традиційних пісень, професор консерваторії Михайло Хай розповідає, як ховався від п’яних жителів львівських сіл, а музикант Сергій Постольников — як автостопив катафалк у нічній Полтаві.

Гості подкасту обмірковують минуле та майбутнє української етніки, розбираються в особливостях музичних традицій різних регіонів. А наприкінці кожного епізоду можна почути русальні пісні та інші раритетні записи.

Де послухати: Apple Podcasts, Spotify, Anchor

The Claquers

Про: сучасну українську оперу.
Чим крутий: допомагає зрозуміти контекст української опери та театру.

Головною метою подкасту є поговорити про стан сучасної української опери та позбутися стереотипів про її вишуканість та аристократичність. Автори подкасту розповідають про виживання нової опери наприкінці ХХ–ХХІ століття, послідовно пояснюють більшість феноменів театру, з’ясовують, чому формати української опери застаріли, чи можна констатувати «смерть» опери та як взагалі її дивитися і слухати сьогодні.

Відповідати на такі комплексні питання допомагають імениті гості — Алла Загайкевич, композиторка та авторка музики до фільмів «Мамай» і «Поводир», засновник фестивалю «Гольфстрім» Золтан Алмаші, композитори Олександр Щетинський, Роман Григорів, Ілля Разумейко та інші.

Де слухати: Apple Podcasts, Spotify, Google Podcasts, Anchor

«П’ятдесят відтінків музики» з Юрієм Іздриком

Про: розвиток музики за останні 60 років крізь призму життя письменника.
Чим крутий:
відвертість та суб’єктивність.

Письменник Юрій Іздрик розповідає про музику, що за 50 років вплинула на нього найбільше. Від The Beatles до Beastie Boys, від Queen до Massive Attack та Skrillex — поет майстерно проходить крізь музичні епохи, критикує ідолів та вплітає особисті історії, через що створюється атмосфера довгої та дуже особистої розповіді людини, закоханої в музику.

Де послухати: Apple Podcasts, Mixcloud

Kashtan Talks

Про: українську електронну сцену, лейбли, вечірки, діджеїв.
Чим крутий: інсайди та знайомство з культурою електронної музики.

Співзасновниця вечірок Rhythm Burö та лейблу Kashtan Віра Логданіді спілкується з представниками електронної сцени України. Koloah, DJ Nastia, Stanislav Tolkachev та інші відомі електронні артисти і діджеї обговорюють українську та світову електронну музику та індустрію, діляться досвідом створення музики та розповідями про гастролі й виступи.

Ефіри особливо корисні для музикантів-початківців. У рамках подкасту Віра та її гості розбираються, як почати писати електронну музику, як цьому навчають в Європі, з чого складаються контракти з музичними лейблами та що потрібно знати перед підписанням угоди. Щомісяця Kashtan збирає мікстейп з музикою маловідомих продюсерів та діджеїв та приймає заявки на пошту (знайти її можна на  офіційній сторінці подкасту).

Kashtan у партнерстві зі СЛУХ та PUMA випустили серію подкастів Kashtan Special, у яких Віра спілкується з діджейкою-стюардесою Настею Муравйовою, організатором квір-вечірок Veselka Стасом Tweeman’ом, діджеєм і викладачем Сашою Злих та фейсконтролеркою Closer Інною Щупко. Подивитися й послухати усі можна на нашому ютуб-каналі.

Де слухати: 20ft Radio

Jazz Train From Ukraine

Про: український джаз та все навколо нього.
Чим крутий: це історія українського джазу.

У період з 2017 по 2019 джазознавець та організатор музичних фестивалів Jazz In Kyiv і Leopolis Jazz Fest Олексій Коган вів авторську програму на платформі Old Fashion Radio, в рамках якої розповідав про український джаз і спілкувався з українськими джазменами.

У програмі можна послухати як раритетний, так і сучасний український джаз, дізнатися історію створення різних фестивалів. Jazz Train From Ukraine — клондайк інформації, що допомагає детальніше зрозуміти екосистему українського джазу.

Де слухати: Apple Podcasts, Old Fashioned Radio

Много Воды

Про: українську музичну індустрію.
Чим крутий: експертні думки ведучих.

Шоу від «Радіо Аристократи», в якому команда PR-агенції «Много Воды»Саша Варениця, Стас Маліков, Павло Пластик та Олексій Варениця — обговорюють та критикують артистів та українську музичну індустрію. Серед тем — образи українських артистів, актуальні музичні ініціативи, премії, тощо.

Де слухати: Apple Podcasts, Spotify

Галас

Про: українську андеграундну музику.
Чим крутий: різноманітними точками зору українських андеграундних музикантів.

Проєкт гітариста гурту КАТ Кирила Бренера і гітариста гурту YAH Тараса Шевченка, які спілкуються з представниками українського музичного андеграунду — артистами, організаторами, власниками концертних майданчиків. «Галас» детально розглядає глобальні теми, зокрема cancel culture, стан української концертної індустрії, політизованість музики.

Де слухати: Apple Podcasts, YouTube, Soundcloud

Дивіться також підбірку фільмів про музику, які редакція СЛУХ рекомендує до перегляду.