Тексти

Molfar виявили українські лейбли, які досі не вийшли з росії. Як це коментують самі компанії

Валерій Лавровський

13 березня компанія Molfar, що спеціалізується на дослідженнях на основі відкритих джерел, опублікувала розслідування щодо того, хто з українських музичних лейблів досі не вийшов із російського ринку.

У матеріалі Molfar досліджувала «УМІГ Мьюзік» («УМІГ»), Best Music та Comp Music, а також публічну музичну компанію Believe Music з Франції. СЛУХ поспілкувався з представниками музичних компаній та публікує їхні відповіді на тези Molfar.

Що пише Molfar про Best Music та нібито їхні звʼязки з рф

У Molfar заявляють, що Best Music частково повʼязаний із «УМІГ» не тільки підписантами у вигляді MONATIK, O. Torvald, DANTES, а й спільною публікацією музики від артистів. Наприклад, у 2016 році на «Яндекс Музика» вийшла пісня «Девочка года» від українського співака Oleynik. Розміщена вона лейблами «УМІГ Мьюзік» та Best Music.

Також Best Music має профіль на «Яндекс Музика». Згідно з архівом від 2020 року, профіль лейблу був наповнений українськими виконавцями, однак пізніше вони зі списку зникли, а профіль продали або наповнили іншим контентом.

Окрім того, Best Music та «УМІГ Мьюзік» мають повʼязаних між собою власників. Зокрема директорці Мар’яні Вороніній належить 60% Best Music. Також вона виступає директоркою TOB «Українська Музична Видавнича Група», яка надає допоміжні комерційні послуги «УМІГ Мьюзік». Решта 40% лейблу належать Вікторії Землинській, яка у 2015 році була виконавчою директоркою «УМІГ Мьюзік». Одним із партнерів Best Music є компанія «Голбар Ентертейнмент», співзасновником якої є Юрій Бардаш.

СЛУХ поспілкувався із Марʼяною Вороніною,
директоркою компанії Best Music

Згідно із дослідженням Molfar, ваш лейбл публікує музику на російських платформах «Яндекс Музика» та VK. Вони навели це прикладами з посиланням на самі стримінги. Як ви це прокоментуєте?

Мар’яна Вороніна: Після 24 лютого 2022 року ми прийняли рішення не публікувати на російські музичні ресурси контент, обмежити поставку в міжнародні стримінгові сервіси на територію росії, а також зняти контент, який публікувався до цієї дати.

Скріни, які опублікували Molfar, є технічною похибкою ресурсу «Яндекс Музика». На жаль, такі поодинокі випадки зустрічаються. Якщо з 30 треків україномовного матеріалу виконавця через технічну похибку ресурсу залишився один трек, це точно не показник того, що ми не хочемо «попрощатися із російськими грошима».

Більшість українських лейблів працюють з компаніями-агрегаторами, які технічно допомагають розповсюджувати музичний контент на всі можливі музичні магазини світу. Таким чином, контент потрапляв на музичні майданчики рф і був доступний їхнім користувачам. Зараз ми обмежуємо територію відвантаження контенту, така опція доступна технічно.

У дослідженні Molfar вказано, що лейбли Best Music та «УМІГ Мьюзік» так чи інакше повʼязані між собою, а одним із партнерів Best Music є компанія «Голбар Ентертейнмент», співзасновником якої є Юрій Бардаш. Чи були певні зміни у роботі лейблів після заяв Бардаша минулого року? Поясніть, будь ласка, як це впливає на спільну роботу лейблів?

Мар’яна Вороніна: Щодо «зв’язків» з компаніями ТОВ «УМВГ» і ТОВ «УМІГ МЬЮЗІК». З цими компаніями я та моя колега Вікторія Землинська були в трудових відносинах до травня 2016 року, далі наші шляхи розійшлись. З моменту звільнення ми не маємо жодних зв’язків. У своєму дослідженні Molfar робив посилання на те, що у реєстрі юридичних осіб я досі вказана як директорка ТОВ «УМВГ». Я надаю редакції СЛУХ скан своєї трудової та протоколу про звільнення.

Наступний аргумент — «одні й ті самі артисти». По-перше, інформація про артистів «УМІГ», надана Molfar, застаріла років на девʼять-десять. По-друге, артисти можуть видаватись на одному лейблі, а потім на іншому — це ринкова практика та вибір артиста.

По-третє, аргумент, що на ресурсі «Яндекс Музика» правовласником пісні вказані обидві компанії — у даних випадках свідчить про те, що спочатку трек видавався на одному лейблі, а потім артист зупинив співпрацю та права перейшли на інший лейбл. Але я хотіла б донести Molfar, що звичайною практикою на ринку є те, що правовласниками на музичні твори та фонограми можуть бути декілька осіб, не треба в цьому шукати якісь схеми.

Щодо «Голбар Ентертейнмент»: ми були відверто шоковані заявами Юрія Бардаша. Співробітники та артисти «Голбар Ентертейнмент» зробили спільну заяву з цього приводу та Юрія змусили піти зі складу засновників. Враховуючи вказані факти, ми співпрацюємо далі.

У Molfar вважають, що розставатися з російськими слухачами, а значить і з російськими грошима музичним лейблам дуже важко. Якщо цей відсоток дійсно був, то який?

Мар’яна Вороніна: Ми зробили статистичний аналіз по всьому нашому каталогу за 2021 рік. Частка доходу від «Яндекс Музики» становила 6,94% від усього прибутку, отриманого з усіх територій та ресурсів, крім YouTube. До речі, більшість стримів здійснили користувачі з території України. Частка доходу, який ми отримали від усіх стримів з території росії, становила 12%.

Molfar про «УМІГ Мьюзік» та відповідь самого лейблу

Згідно з дослідженням, «УМІГ Мьюзік» має активні облікові записи на платформі «Яндекс Музика» та публікує кліпи на сервісі Dzen. Лейбл працює з такими артистами: Тіна Кароль, Ірина Білик, Макс Барських, Оля Полякова, MONATIK, Alloise, DZIDZIO, DANTES, Наталія Бучинська, Аліна Гросу, гурти «С.К.А.Й.» та O. Torvald. У Molfar зазначили, що лейбл повʼязаний із Best Music.

СЛУХ звернувся до «УМІГ Мьюзік» з приводу ймовірної присутності на російському ринку та звʼязків із лейблом Best Music. Ось що нам відповіли:

«Наше видавництво не співпрацює з жодною організацією на території країни-агресора і жодним чином не пов’язане з будь-яким іншим лейблом України. Перевіряйте достовірність ваших джерел».

Розширеного коментаря в «УМІГ Мьюзік» поки не надавали.

Що Molfar пише про Comp Music

Згідно з дослідженням, Comp Music є ліцензіатом компанії Universal Music Group. Лейбл працює із The HARDKISS, Русланою, Jamala, «ТАРТАК», Mad Heads, KOZAK SYSTEM, Тарасом Чубаєм, Анатолієм Солов’яненком і Тарасом Петриненком. Однак компанія нібито досі продовжує публікувати музику в «Яндекс Музика» та VK.

Компанія Comp Music надала офіційну відповідь СЛУХ щодо результатів дослідження Molfar:

«Наша компанія не має ніяких відносин із цими сервісами. З “Яндексом” у нас був договір, коли вони у 2009 році виходили на український ринок. І це був договір тільки на територію України. Він багато років тому закінчився. Нагадаємо, що в ті часи це був єдиний інтернет-ресурс, окрім мобільних операторів, де легально продавалася музика в цифровому форматі. З VK ми ніколи не працювали».

І до війни, і зараз українська музика присутня на російських цифрових платформах. Вони її отримують від міжнародних агрегаторів, які, своєю чергою, збирають музику по всьому світу.

У Comp Music зазначили, що доля «Яндексу» в прибутках артиста від цифрової дистрибуції становить не більше 0,25%, а VK — ще менше.

Believe Music

Believe Music — паризька компанія, яка допомагає артистам і звукозаписувальним компаніям із дистрибуцією по всьому світу. Співпраця з Believe кратно збільшує кількість прослуховувань треків.

Наприклад, артист може займатися дистрибуцією власних треків самостійно, може підписати контракт із лейблом, а може співпрацювати одразу з багатьма лейблами через Believe Music. Однак лейбл досі не вийшов із російського ринку.

За даними Billboard, Believe Music зберігають усі операції у росії, щоб підтримувати артистів та лейбли. Більшість українських артистів-підписантів Believe Music або розірвали угоду, або наразі працюють над цим.

СЛУХ звернувся до Believe Music та опублікує коментар, якщо компанія його надасть.

Читайте також: як сучасні музиканти розповідають історію України.

Читайте також: як сучасні музиканти розповідають історію України.