Тексти

Дорослі відео: 15 відомих кліпів, які не допускали на телебачення

Данило Панімаш

Кліпи — це окреме візуальне мистецтво. Як будь-яке мистецтво, ці відео можуть лякати, збуджувати та викликати купу різних емоцій.

Багато музичних відео сьогодні вважаються класикою, проте їхня поява в свій час викликала шквал обурення. Їх забороняли до показу на телебаченні, зокрема на MTV як головному музичному відеомайданчику світу.

Це — найконтроверсійніші та найбільш лякливі кліпи, які були зняті чи не допущені до ефіру через надто жорстокий або хвилюючий контент.

Queen — Body Language

Оголені та спітнілі жіночі та чоловічі тіла з нальотом гомоеротики. Кліп на пісню Queen став першим відео, яке було заборонено для показу на MTV та BBC.

Queen — I Want To Break Free

Здавалося б, що такого у переодяганні чоловіків у жіночий одяг? Особливо коли це пародія на мильну оперу. Однак тепер легендарний кліп Queen у 1984 році був сприйнятий американським суспільством занадто серйозно і кліп не потрапив на MTV. Сцикуни, перелякалися вусатої жінки.

Michael Jackson — They Don’t Care About Us

Великий хіт великої поп-зірки одразу після виходу був розкритикований за контроверсійну лексику. Це прочитання пісні, мабуть, одне з найбільш придуркуватих за всю історію поп-музики, адже контекст пісні був абсолютно зворотнім. У They Don’t Care About Us Джексон співав про загрозу расизму, ксенофобії, про відсутність соціальної та расової рівності і критикував США. Однак критики вчепилися за слова, в яких побачили антисемітизм попри загальний протестний сенс пісні

Jew me, sue me,
Everybody do me
Kick me, kike me
Don’t you black or white me

Назвіть мене євреєм, судіть мене
Ображайте мене
Бийте мене, називайте жидом,
Не фарбуйте мене у чорний чи білий

MTV змусило співака переробити текст, а сам кліп, знятий у бразильських фавелах (дуже бідних та небезпечних районах Бразилії) зі скрипом протиснувся на телебачення. Трохи пізніше Джексон зняв «тюремну версію» кліпу, в якій демонструвалися документальні зйомки свавілля поліцейських та ку-клукс-кланівців.

Sepultura — Arise

А ось брутальні католицько-православні (!) бразильські металісти Sepultura у 1991 році були забанені на MTV за «апокаліптично-релігійну образність» через розп’ятого у пустелі та палаючого Ісуса Христа у протигазі.

Soundgarden — Jesus Christ Pose

Цікаво, що паралельно з минулими героями Sepultura, американські гранжери Soundgarden випустили дуже схожий кліп. Тільки замість Ісуса на хресті були розіп’яті Термінатор, дівчина, овочевий гуманоїд і скелетик.

А через два роки кліп Nirvana, в якому фігурує розп’ятий дідуган, схожий на Санту, що довго сидів на героїні, став одним із найчастіше програваних кліпів на MTV. І дві премії виграв. Ось такі подвійні стандарти.

Nine Inch Nails — Happiness In Slavery

Трент Резнор, людина-оркестр і єдиний незмінний учасник культового індастріал-рокового гурту Nine Inch Nails, любив робити нерви своїми кліпами. Кліп на пісню Happiness In Slavery навіть видалений на Youtube через моторошну брутальність. Минуло майже 30 років, а він досі лякає — в ньому людину трощить якась демонічна машина. Дивитися тільки на власний страх і ризик.

Nine Inch Nails — Closer

Кліп на пісню Closer викликав багато питань через тривожні образи: розп’яту мавпу (у 1990-х любили розпинати), розрізану свинячу тушу, відрізану голову свині, прикручену до дивного механізму, оголену фігуру лисої дівчини у масці з розп’ятим Ісусом (господи, скільки можна?!) та ще жменьку символів.

Primus — Lacquer Head

Один із найкачовіших та найвіртуозніших гуртів 1990-х Primus під чуйним керівництвом генія бас-гітари Леса Клейпула завжди випускав стрьомні та небезпечні для мозку кліпи. Однак саме кліп на пісню Lacquer Head не взяли на MTV — пояснили тим, що в ньому пластиліновий Диявол знущається над пластиліновою дитиною і заливає їй у голову бензин. Хоча цікаво, хто взагалі може побачити у цій потворі дитину?

The Prodigy — Smack My Bitch Up

Куди ж без цього легендарного кліпу, який не допустили у ротацію і видалили з Youtube? Складно знайти людину, яка не дивилася цей приголомшливий реалізм, знятий від першої особи, але про всяк випадок ми не будемо спойлерити. Додивіться до кінця. І, до речі, що це, як не гімн сильної та незалежної жінки?

Mr. Bungle — Quote-Unquote (Travolta)

Mr. Bungle — це металево-авангардний супергурт, у якому співав легендарно-голосистий любитель пити по 16 чашок кави в день Майк Паттон. Пісня Quote-Unquote у першій редакції називалася Travolta, однак лейбл Warner Bros. стривожився через потенційний позов від актора Джона Траволти, тому її перейменували.

А сам кліп заборонили до показу через купу стрьомних образів, серед яких були тіла, підвішені на гачках для м’яса, та сам Паттон у сутані та шкіряній BDSM-масці. Ня!

30 Seconds To Mars — Hurricane

Хто б міг подумати, що кліп 30 Seconds To Mars буде заборонений для показу по телебаченню! Однак це сталося, причому навіть не через солодкого Джареда Лето, який весь кліп пробігав із нестерпно сексуальним оголеним торсом. Майже 9-хвилинний відеоопус містив сцени насилля та сексу на межі з прилизаною порнографією. Ррр!

Madonna
Мадонна у 1980-х роках перевернула поп-музику, штовхнувши її на шлях розпусти. Аж цілих три кліпи хрещеної матері поп-музичної сексуальності у різні часи були забороненими для показу. 
Кліп на пісню Justify My Love не пустили на ТБ у 1990 році. Мадонна так це прокоментувала: «Чому люди хочуть дивитися фільми, в яких комусь смокчуть, але ніхто не хоче бачити, як дві дівчини цілуються, а двоє хлопців ніжно притуляються один до одного?».
У кліпі на пісню Erotica (1992) велика співачка постає в образі домінатрікс — жінки, яка грає домінантну роль у практиках BDSM. Натяки на лесбійські ласки, багато BDSM-образів та глибоке ковтання лапки лялькової мавпочки — цього було достатньо для того, щоб уява домалювала все інше. MTV прокрутило кліп тричі й зняло з ротації через, як написала якась критикиня, «віртуальну рекламу сексу».
А у кліпі на пісню What It Feels Like To A Girl (2001) немає сексу взагалі. Мадонна просто їздить із бабусею на машині та робить усіляке непотребство. MTV цей кліп здався занадто жорстоким.

Marilyn Manson — (s)AINT

Ну і куди ж без ікони гламурних жахів пана Меріліна Менсона? У 2003 році кліп на пісню (s)AINT був заборонений через зображення наркотиків, мастурбації, самокатування і, мабуть, самого Менсона — просто за компанію.

Читайте також про перший у світі кліп, який активується бігом, від гурту The Maunt.