Тексти

Як Олег Скрипка написав пісню «Танці» — найрозривніший хіт гурту «Воплі Відоплясова»

Данило Панімаш

Пісня «Танці» — легендарна. Саме вона стала трампліном для вже культового гурту «Воплі Відоплясова» у світ великого радянського і пострадянського шоу-бізнесу. І сьогодні пісня «Танці» є візитівкою гурту та ледь не найголовнішим його хітом, який складно віднести до якогось жанру чи стилю.

Олег Скрипка розповідає, як була придумана одна з найдивніших і найяскравіших українських пісень, у яких умовах і чи пройшла вона перевірку часом.

ПРЯМА МОВА

Пісня «Танці» була написана у 1987 році. В той час я працював науковим співробітником на науково-виробничому об’єднанні «Квант», куди влаштувався після інституту.

У мене був режим — я заходив на виробництво о 8-ій ранку, а о 5-ій вечора мене відпускали. Ще була перерва на обід. Зазвичай я спочатку пишу музику, а потім дуже довго пишу текст, у мене в принципі пісні пишуться дуже довго. Однак пісня «Танці» — виняток. Вона була придумана за 20 хвилин під час обідньої перерви.

Я якраз крокував бруківкою вулиці Велика Васильківська (тоді вона називалася Червоноармійська), і в голові почав викарбовуватися ритм — «так-так-так, там-там-там, та-та-та». І текст одразу народився у голові. Це єдина пісня, яку я придумав без інструменту — гітари чи баяна.

Я би назвав «Танці» першим репом і хіп-хопом Радянського союзу, тому що вона не має мелодійного приспіву чи заспіву. Можна навіть сказати, що «ВВ» були піонерами реп-руху в Україні. В Росії щось існувало, але в принципі це був перший такий трек із читкою.

Безумовно, ця пісня — стьоб над радянським пропагандистським стилем. На концертах ми завжди виносили плакат, на якому слово «Танці» було написано шрифтом заголовку газети «Правда». Текст близький всім по духу, тому що танці тоді і зараз дуже популярні в містах і селах.

Вперше ми її виконали у 1987 році. В Києві був танцювальний зал «Соврємєннік», зараз це Freedom Hall. Але тоді в народі його називали просто «Конюшня». Була пізня осінь, ми мали два концерти поспіль, і на першому з них ми десь посередині виступу зіграли «Танці».

Було таке відчуття, що в залі вибухнула граната. Всіх так підірвало, що ми зрозуміли — це хітяра. На другий день ми виконували її вже в кінці концерту, і відтоді вона себе остаточно зарекомендувала як хіт.

Наступного 1988 року до нас звернулась режисерка Олена Прігова з телеканалу «УТ-1» і сказала, що вони хочуть зняти нам кліп на будь-яку пісню. Ми запропонували «Танці». Поїхали на Лівий берег, де була кіностудія «Київнаукфільм». Там була повністю біла студія, залита світлом, яку ми використали для зйомок.

Я так зрозумів, що це було по завданню Москви — зняти якийсь український бенд

До тих пір на ТБ усе знімалося на плівку, а «УТ-1» якраз закупили відеокамери, на які нас і знімали. Але фішка в тому, що камери були нові й на них не був налаштований колір. І його ніяк не могли налаштувати. Тоді ми спільно вирішили, що будемо знімати чорно-біле відео, що на той час було дуже прогресивним.

Я так зрозумів, що це було по завданню Москви — зняти якийсь український бенд. Кліп потрапив у програму «Від», яку вів Артемій Троїцький (радянський і російський журналіст і музичний критик — прим. ред.). Кліп підірвав весь Радянський союз, а Троїцький призначив нам звання найкращого рок-гурту СРСР.

Після цієї передачі ми стали мегавідомими і почали виступати по фестивалях на всіх теренах СРСР. Пісня так записана, що до сих пір звучить сучасно. За ці часи було написано ще багато пісень, кілька з яких стали хітами, але «Танці» залишається нашим базовим хітом і завжди розриває на концертах.

Коли ми поїхали у Францію, був написаний і варіант французькою мовою, який теж став дуже популярним у французів. Також на пісню «Танці» була зроблена купа реміксів та рімейків, а колись гурт Zdob Si Zdub переспівав пісню молдавською, після чого «Танці» стала хітом ще й в Молдові та Румунії.

У ранній творчості гурту «ВВ» був присутній стиль, який я називаю «музичним кубізмом» — як у живопису початку ХХ століття. Це така… навмисна простота. В цьому стилі були написані пісні «Музіка», «Трава», «Політрок», «Краков’як рок». І за рахунок простої форми і авангардного підходу «Танці» зайшла і тоді, і зараз подобається всім.

Дивіться також ремейк кліпу на пісню «Танці», який СЛУХ зняв із Іваном Дорном у головній ролі.