Спецпроєкт

Підбірка українських фільмів та пісень з них. Дивись на Takflix

СЛУХ
ПАРТНЕРСЬКИЙ МАТЕРІАЛ

Музика — це сьогодні необхідний елемент фільму разом із грою акторів і вдалим сценарієм. Композиції можуть грати фоном, бути головною темою (саундтреком), озвучувати титри, супроводжувати ключові сцени і, таким чином, асоціюватися з певними стрічками.

«Почекайте хвилинку, ви ще нічого не чули!», — говорить головний герой американського фільму «Співак джазу» 1927 року. Це була перша повнометражна звукова стрічка, що змінила кіноіндустрію й ознаменувала кінець епохи німого кінематографа. Відтоді музика вже не була фоном для дії на екрані, а стала повноцінною частиною твору. Уявити сьогодні фільм без музичного супроводу доволі складно.

Разом із онлайн-кінотеатром Takflix зібрали сім канонічних музичних треків з українських фільмів.

«Вербовая дощечка» — народна пісня в обробці композитора Мирослава Скорика
У якому фільмі звучала: «Тіні забутих предків» (1964)
«Тіні забутих предків» — один із найвизначніших фільмів в історії українського кіно, який розповідає історію кохання Івана й Марічки, гуцульських Ромео та Джульєтти. Режисер фільму Сергій Параджанов та композитор Мирослав Скорик використали у стрічці народну обрядову пісню «Вербовая дощечка», що після виходу фільму перетворилася з фольклорної пісні на справжній хіт.
З того часу її неодноразово переспівували й досі представляють нові кавери: від українського гурту Vivienne Mort до британського фольк-рокового гурту The Ukrainians.

Джамала — Чому квіти мають очі

У якому фільмі звучала: «Поводир» (2013)

Спеціально для історичного фільму Олеся Саніна «Поводир, або Квіти мають очі», який розповідає про репресії у Радянському Союзі, Джамала представила пісню «Чому квіти мають очі». Співачка не тільки написала саундтрек до цього фільму, а й виконала у ньому одну з головних ролей.

Dakh Daughters — Мавка-Русалка
У якому фільмі звучала: «Гуцулка Ксеня» (2019)
Фрик-кабаре Dakh Daughters створили саундтрек до історичної мелодрами-мюзиклу «Гуцулка Ксеня», переосмисливши в модерному стилі оригінальну оперету композитора із Західної України Ярослава Барнича, що вважається батьком української модерної оперети.
У 2020 році Dakh Daughters здобули «Золоту Дзиґу» за «Найкращу музику» і «Найкращу пісню до фільму» — за «Мавку-Русалку».

Spice Girls — Viva Forever

У якому фільмі звучала: «Мої думки тихі» (2019)

У популярній трагікомедії «Мої думки тихі» режисера Антоніо Лукіча пісня британського гурту Spice Girls є ключовою для розуміння матері головного героя (грає Ірма Вітовська) — Вікторія Бекхем є її іконою і рольовою моделлю. За словами режисера, без цієї пісні фільм не відбувся би.

Заради треку автори фільму майже рік невтомно вели переговори з правовласниками, щоб ця Viva Forever пролунала у стрічці. Композиція заповнила найбільшу статтю витрат на фільм — майже 10 тисяч доларів.

«Щедрик» — твір для хору композитора Миколи Леонтовича
У якому фільмі звучала: «Співає Івано-Франківськтеплокомуненерго» (2019)
«Щедрик» композитора Миколи Леонтовича у різних варіаціях (найпопулярніша — англійська Carol of the Bells) звучала у фільмах «Гаррі Поттер і в’язень Азкабану», «Сам удома», «Міцний горішок», «Сімпсони». Недавно композиція прозвучала в українському кіно — в документальній стрічці про тепло й людей, які його постачають, «Співає ІФТКЕ» у виконанні хору Івано-Франківськтеплокомуненерго.
Микола Леонтович працював над «Щедриком» майже все життя. Першу версію твору він написав у 1901 році, а останню, п’яту — в 1919. Пісня стала популярною по всьому світу та має версії багатьма мовами світу.

Макс Барских — Туманы

У якому фільмі звучала: «Погані дороги» (2020)

Хітова пісня Макса Барських — це головний саундтрек у режисерському дебюті драматургині Наталки Ворожбит — фільмі «Погані дороги». Стрічка стала претендентом на «Оскар-2022» від України в категорії «Міжнародний повнометражний фільм» і отримала Verona Film Club Award у паралельній програмі Венеційського кінофестивалю «Тиждень критики». 

Це вже четверта композиція співака, що стала саундтреком до українських фільмів та серіалів — його пісні прозвучали у серіалі «Секс, Інста і ЗНО», комедії «Секс і нічого особистого» та еротичній драмі La Plage.

ВІА «Червона рута» — Ой, Марічко, чичері
У якому фільмі звучала: «Вусатий Фанк» (2021)
У СРСР було заборонено слухати Джеймса Брауна, Френка Заппу чи Pink Floyd. У 1960-их за вказівкою політбюро в Україні почали з’являтися вокальні-інструментальні ансамблі, ВІА, що мали замінити західні гурти. Таким чином, українська естрада отримала нову самобутню сторінку в історії музики, яку розкривають автори документального фільму «Вусатий Фанк».
Одним із найвідоміших ВІА був гурт «Червона рута», що довгий час працював акомпанементом у Софії Ротару.

Читайте також про те, як музика потрапляє до кіно та серіалів. Розповідає музичний супервайзер серіалу «Секс, Інста і ЗНО».