Тексти

The Queen Is Dead: головні пісні, присвячені королеві Єлизаветі II

Максим Комлєв

8-го вересня у віці 96 років з життя пішла Єлизавета II — королева Великої Британії, яка правила з 1952 року. На період її правління припало становлення Сполученого Королівства як країни, що диктує моду та задає вектор розвитку світовій музиці: від The Beatles, панк-року та постпанку до рейв-культури, бритпопу та всього з приставкою «інді».

Самій персоні Єлизавети II (як і британській монархії загалом) не раз присвячували пісні популярні артисти Королівства. Переважна більшість, якщо не всі, — з негативом та осудом. СЛУХ зібрав деяких з них.

Sex Pistols — God Save The Queen (1977)

Можливо, найбільш відома антимонархістська пісня усіх часів. Названа «на честь» гімну Великої Британії, у ній праотці панкроку 3 хвилини та 20 секунд відверто насміхаються над Королевою, критикують її політику та дають зрозуміти, що з нею країна не має майбутнього. 

The Beatles — Her Majesty (1969)

Ви можете здивуватися, але ця пісня в оригіналі триває лише 23 секунди та є однією з небагатьох, де про Єлизавету II не кажуть нічого поганого.

Pet Shop Boys — Dreaming Of The Queen (1993)

Фанати «Друзів», пам’ятаєте серію про Моніку та дорогий чайний сервіз, який вона берегла для особливого випадку, наприклад, візиту Королеви? Приблизно про це й пісня синтпоп-дуету — мрія про те, як одного дня вона зайде на чай.

The Smiths — The Queen Is Dead (1986)

Яйця в учасників The Smths були не менш залізними, ніж у Sex Pistols. Гурт, без якого важко уявити британський рок 1980–1990-х, не просто назвав пісню «Королева померла». 

Вже у першому куплеті фронтмен Моррісі уявляє, як її ловлять у пастку, та питає у сина Єлизавети, принца Чарльза (який тепер став Королем), чи не бажає він посісти її місце:

«Чи Чарльз ніколи не жадав
з’явитися на обкладинці Daily Mail,
одягнений у весільну фату матері?»

Primal Scream — Insect Royalty (1998)

В одній з найкращих пісень загалом ідеального альбому шотландського гурту вокаліст Боббі Гіллеспі розповідає, як «королівські комахи живуть всередині мене», а сам він є «носієм хвороби». Що б це не значило, співак поділяє антимонархічні настрої ще з 1977 року.

The Stone Roses — Elizabeth, My Dear (1989)

Ще одна коротенька акустична пісня з одного з найвпливовіших британських альбомів усіх часів: «Розірвіть мене та зваріть мої кістки — я не заспокоюся, поки вона не втратить свій трон».

Manic Street Preachers — Repeat (UK) (1992)

«Повторюйте за мною: нах*й королеву та країну», — лірика вельского рок-гурту часто торкалася соціальних тем, тому не дивно, що свою критику британської монархії вони проявили вже на пісні з дебютного альбому. 

Repeat (UK) має пісню-близнючку за текстом Repeat (Stars and Stripes), але взагалі з іншим звучанням.

Обережно: пісня починається зі звуків сирени повітряної тривоги.

The Housemartins — Flag Day (1986)

Можливо, цей гурт найбільше відомий тим, що на басу тут грав Норман Кук, який потім стане відомий як Fatboy Slim. Проте вже дебютний сингл показав неймовірний мелодизм і ліричну силу The Housemartins. 

Flag Day відсилає до «Дня прапора» у Великобританії, коли благодійні організації продавали на вулицях британські прапори. Пісня наголошує, що такими акціями не врятувати світ і не допомогти бідним, поки влада країни не хоче ними опікуватися. Королеві також дісталося.

Підтримай нашу роботу фінансово на Patreon чи прямим донатом — зараз нам це потрібно.

Щоб першими дізнаватися новини музики та культури, підписуйтесь на наш Telegram та Instagram.

Радимо також послухати добірку пісень на вірші Василя Стуса.