Тексти

Це було пророцтво: історія пісні Dakh Daughters — Rozy / Donbass

Данило Панімаш

У червні 2013 року вийшло дивне лайв-відео під назвою Rozy / Donbass, в якому сім дівчат з розмальованими білилами обличчями грають тривожну музику і співають незв’язний текст. Авангард у чистому виді.

На той момент (та й досі) це виглядало чимось космічним, позажанровим, це було важко класифікувати в знайомий стиль чи візуальну концепцію в українській музиці. І сьогодні пісня Rozy / Donbass є найвпізнаванішою піснею Dakh Daughters завдяки ритму, вокальному різноманіттю та енергійному виконанню.

Дівчата з гурту Dakh Daughters розповідають про те, як придумали цей музичний постмодернистський коктейль і чим для них сьогодні є пісня.

ПРЯМА МОВА

Композицію ми почали створювати ще до народження Dakh Daughters. Це було під час роботи над виставою «Школа нетеатрального мистецтва» для «ГОГОЛЬFEST-2012» у Києві на Видубичах. Тоді, власне, ми розспівували сонети Шекспіра (і не тільки 35-ий, який було покладено в основу композиції «Рози»).

Ми робили цю виставу разом із гуртом «ДахаБраха» та іншими акторами театру «ДАХ». Марко Галаневич, жартуючи на репетиції, заримував до певних рядків сонету слово «Донбас», і воно пристало до цих музичних ескізів, які ми вже склали докупи.

І фольклорна частина, і дитяча пісенька, і сонет Шекспіра, і своєрідні вокалізи наповнили її, як зазвичай наповнюють наші різноманітні пісні, коли кожен привносить якусь свою ідею, і ми це компілюємо в одне цілісне полотно. Все було швидко і природно для нас.

І, звичайно ж, ця пісня — наша візитівка дотепер, вона не припиняє надихати нас і не набридає, а лише дивує потенціалом. Лайв-відео на цю композицію ми записували всю ніч у рідному театрі «ДАХ» — так голосно і натхненно записували, що навіть не чули, як приїжджала поліція і дзвонила у двері театру, щоб нас притишити.

Пісня не задумувалась як спеціальний акцент на подіях у країні. Вона була створена за рік до Майдану і за півтора роки до війни. Тому вважаємо її пророчою певною мірою.

Особливим є також факт, що символ Донецька — троянди, але це теж абсолютний збіг, а не спеціально продуманий нами факт. І важлива подія для нас — у новому альбомі Dakh Daughters, записаному цього літа, є і композиція «Рози».

А ще зовсім скоро буде можливість побачити документальний фільм Ірени Стеценко про наш гурт, назва якого теж промовиста і ясна —  «Рози».

Читайте також про те, що приховує пісня The BeatlesCome Together.