Тексти

Як ТНМК написали «ПоRAPалося серце» — пісню про жупан чорний, шаровари сині

Данило Панімаш

20 років тому ТНМК розкрили секрет, як українському реперу завойовувати дівчат — потрібні лише чорний жупан та сині шаровари. Ну, і бажано кілька справжніх хітів у репертуарі, впізнаваність і популярність.

«ПоRAPалося серце» — одна з найвідоміших пісень ТНМК із альбому «Нєформат», що вийшов у 2001 році. У ній є сильний хук, смішний текст і модний біт.

Олег «Фагот» Михайлюта й Олександр «Фоззі» Сидоренко розповідають, як був придуманий хіт «ПоRAPалося серце» і як знімали той самий мегапафосний кліп, у якому вони з Ділею випендрюються у чорних шкірянках і червоних сорочках на фоні гарячих дівчат і хвацьких брейкдансерів.

Фагот: спочатку була старовинна народна пісня, яка використовувалася у виставі театру «Березіль». У ній був задіяний Гоша Арнаутов, актор, що писав нам усі скіти для багатьох альбомів з самого початку. Він наспівав її — нам дуже сподобалося. Ми вирішили взяти за основу цей наспів, осучаснити й зробити свій варіант тексту та приспіву.

Пам’ятаю момент, коли на «Новому каналі» мав бути тематичний ефір і їм потрібні були народні пісні. І ми відразу вклинилися.

Дуже смішно було, коли продюсер «Нового каналу» послухав і сказав: «Яка ж це народна? Там же про мокруху». В підсумку пісню поставили в програмі «Підйом». Так вона вперше потрапила у телевізор. А потім ми зрозуміли, що таки треба на неї знімати кліп.

Віктор Придувалов вмовив нас знімати на кіноплівку. Ми тоді домовилися з дуже молодим і нікому не відомим SOUL B, балетом-початківцем. Там було три потужних хлопці, які потім стали відомими танцюристами — Костя Томільченко, Саша Бобик і Терік.

Вони раптово запросили своїх подруг — балет Sisters, і ми вже потім зрозуміли, що якби вони цього не зробили, кліп виглядав би зовсім інакше.

Ми робили кастинг на моделей, їх треба було багато. Проте, хоча моделі були симпатичними та сексуальними, вони якось погано рухалися і танцювати не вміли.

Коли я робив аранжування, я для себе відкривав таку програмуліну — ReBirth. Усі  аранжування я зробив у ній, і тільки потім ми дописали туди гітарку. Наш тодішній діджей сказав, що вміє не тільки затирати на вінілах, але і грати на сопілці, і ця тема стала імпровізацією в студії.

Цей трек став для нас «відкриттям дверей» — ми багато чого зробили на ньому вперше. Я навчився працювати у ReBirth, був знятий перший кліп на кіноплівку, перше співробітництво з балетами SOUL B та Sisters.

У нашого товариша тоді також вперше з’явився модний червоний пікап Mitsubishi L200. Він побив собі фари і вставив нові від «Москвича». А на новому Південному вокзалі, який щойно відкрився, ми подряпали сходи і були навіть якісь розборки.

У нас був величезний український прапор, десь 5 на 7 метрів. Нам не вистачало трошки яскравості прапора, і ми її домалювали. Ще й перший постпродакшн-ефект у нашому кліпі.

А одна з тих шкіряних курток у мене досі в шафі висить, думаю, я її ще якось використаю.

Фоззі: Гоша Арнаутов був людиною, яка підштовхнула нас до співу українською мовою. Якось він забіг до «реперської» — це була кімната, в якій сиділи ведучі програми «Реп-обойма», — ми з Фаготом. Гоша почав зачитувати шматочки з пісні: «Ти Микола, я Микола, обась ми Миколи / Тебе били коло церкви, мене коло школи».

І Гоша додав до цього щось про «РЕПані хлопці». Ми посміялися, запам’ятали. Це було ще до виходу першого альбому «Зроби мені хіп-хоп», тобто ідея пролежала десь три роки, чекаючи на втілення.

Ми були під впливом Missy Elliot. Фагот, мабуть, робив барабани під цю пісню, надихаючись нею. Коли ми зробили пісню, то почали думати, як рухатись далі, і вирішили зняти кліп. На той момент це був наш найдорожчий кліп, який коштував як однокімнатна квартира в Києві. Більшість грошей, які ми заробляли, ми вкладали далі. Наприклад, від’їздити тур коштувало один комп’ютер.

Усе, що можливо було зробити власними силами, щоб не витрачати гроші, робили ми. Для танцюристів з SOUL B потрібні були три ДСП-аркуші. І ми з барабанщиком Вітольдом поїхали на якусь базу на Лівому березі Дніпра купити ці ДСП. Нас питають: «А де машина, куди вантажити?»

Ми якось не зрозуміли, що вони розміром два метри на один і ми їх просто не довеземо самостійно. І ми їх несли пішки дуже довго вздовж Дніпра. Спіймали якусь «Газель», приїхали на кіностудію і виявилося, що ми переплутали «Київнаукфільм» із «Укртелефільмом». І знову ми топали пішки звідти дуже довго, і знову ловили «Газель», де ми розпороли тканину цими аркушами. Я сильно вибачався, щось навіть заплатили водію.

А потім, коли ми вже приїхали на правильну кіностудію, то дізналися, що зйомки не буде, адже не знайшлася кінокамера. Стоїмо ми з Вітольдом з цими листами і не знаємо, що робити. Але все ж таки камера знайшлася.

Цю пісню популярною зробив кліп, а кліп зробили танці балетів SOUL B та Sisters (останні абсолютно випадково потрапили на зйомки з костюмами). Все це вкладалося в естетику, яку ми самі хотіли побачити. І в оригіналі, і в реміксі на пісню дуже багато брейкдансу і багато разів до нас підходили люди в різних містах і розповідали, що вирішили займатися брейкдансом після того, як подивилися трюк Саші Бобика, що падав зі стійки плазом.

Мені здається, програма «Файна Юкрайна» Сергія Притули брала на перебивки якісь уривки з пісні. Вони брали їх просто так, а приємно нам зараз.

Читайте також історію пісні «Пташечка» — однієї з найпронизливіших пісень Vivienne Mort.