Інтерв'ю

Як працює платформа «На її основі» і чому великий бізнес інвестує в українську музику. Інтерв’ю

Данило Панімаш

Лейбл POMITNI та всеукраїнська мережа «Аврора Мультимаркет» створили платформу під назвою «На її основі». Вона має стимулювати появу нової української музики та допомагати молодим артистам доносити свою творчість до широкої аудиторії. 

Ролі розподілені так: POMITNI відповідають за пошук артистів та створення екосистеми для їхнього росту, а «Аврора Мультимаркет» — за розбудову довгострокової інфраструктури та системні інвестиції.

Наразі вже запущена радіостанція «Аврора», яка гратиме виключно українську музику в мережі з 1450 мультимаркетів по всій країні. Також підписаний договір з УААСП (Українська агенція авторських та суміжних прав), тому всі музиканти, музика яких звучатиме на радіостанції, отримуватимуть авторські винагороди. Щоквартально платформа «На її основі» видаватиме 10 грантів на професійний запис, просування музичного твору та зйомки кліпу. 

Третій напрямок — запуск музичних кемпів, де молоді таланти зможуть отримати досвід створення музичного продукту та співпрацю з професійними музикантами, продюсерами та сонґрайтерами.

Ми поговорили зі співзасновником «Аврора Мультимаркет» Левом Жиденком і власницею лейблу POMITNI Іриною Горовою про те, як саме працюватиме нова інституція, що отримають молоді артисти та чому великий бізнес вкладається в українську музичну культуру.

Створення платформи «На її основі»: що це дає компанії «Аврора Мультимаркет» і лейблу POMITNI? Це історія про зміцнення ваших брендів?

Лев Жиденко: Ні, це не про підсилення бренду. Нас підсилюють найкращі ціни на ринку, в такій ситуації реклама не потрібна. Люди самі розповідають одне одному, що в «Аврорі» щось суттєво дешевше, ніж в інших. Це більше про атмосферу, про створення ком’юніті навколо нашої компанії і в ширшому контексті в Україні. 

Є музика, яка звучить у наших магазинах. Їх близько 1450, протягом місяця там відбувається 45 мільйонів контактів. Тобто наші клієнти всередині магазинів слухають музику. Ця ідея народилася десь між інтуїцією та емоціями.

Ірина Горова: Це історія про створення платформи з загальнонаціональним впливом, яка розвиватиме українську музику, про підсилення української музики як такої. А не про купівлю амбасадорів, щоб підсилити бренд «Аврора Мультимаркет» чи бренд POMITNI

Коли ми починали співпрацювати, то думали насамперед про соціальні проєкти. Спілкування переросло у величезну стратегію. Достатньо зрозуміти масштаби — по всій Україні є майже півтори тисячі магазинів з потенційною аудиторією у 45 мільйонів відвідувань на місяць.

Spotify вивантажують музику артистів-початківців. Хтось почув, хтось ні. Потім, коли ти вже досяг якоїсь висоти, ти можеш вийти на Національне радіо. І немає чогось посередині, де наші люди можуть почути нову українську музику. Радіо «Аврора» якраз надає доступ до класної, але невідомої української музики, якої немає на радіо і яку складно знайти на стримінгах. Це не про зміцнення наших брендів, а про розвиток усієї української музики. Вже потім, в міру розвитку платформи «На її основі», ми, як системні компанії, зрозуміємо, як саме це вплине на нас.

Як саме працюватиме платформа «На її основі»?

Ірина Горова: Ми створили окрему організацію, яка займатиметься розвитком платформи згідно з прописаною стратегією. Вона складатиметься не з команд «Аврори» та лейблу POMITNI. Це окрема компанія.

Старт розпочався із запуску радіо «Аврора». Ми пропагуємо відповідальний підхід до авторських винагород, тому уклали офіційний договір із УААСП — усі музиканти платформи отримуватимуть авторські виплати. В липні вперше зробили музичний інтенсив – тестовий формат майбутніх музичних кемпів. Щоб зрозуміти, як перетворити це на інструмент ринку. Зазвичай в Україні музичні кемпи використовуються суто під своїх артистів, а ми хочемо змінити цей підхід – дати змогу молодим артистам потрапити на кемпи шляхом open call.

Третє — видача грантів молодим артистам. Ми плануємо, щоб «На її основі», крім видачі грантів і роботи з радіо, ще впроваджувала в українську музичну індустрію інструменти для збільшення музичного матеріалу та покращення його якості.

«На її основі» буде співпрацювати з різними студіями, композиторами, сонґрайтерами, режисерами, допомагаючи своїми зв’язками розвиватися молодим артистам. Це стратегічне бачення. Тактично все це буде ще викристалізовуватися. Початок — завжди тестовий період. Глобально ми хочемо перетворити це все на систему.

Як будуть ухвалювати рішення щодо того, які артисти отримають грант? Буде експертна рада? Який механізм? Яким критеріям має відповідати артист?

Ірина Горова: Експертні ради не дають класного результату. Це буде open call, куди всі артисти зможуть подати заявку. Ми хочемо, щоб гранти збігалися з ідеологією «Аврори», тобто були доступні кожному. Звісно, буде відсіювання журі, тому що ми знаємо, скільки надходить заявок із неякісною музикою. Ми ще в процесі формування алгоритмів, але я думаю, буде можливість голосування через всеукраїнську мережу «Аврора Мультимаркет» та на сайті «На її основі», щоб залучати слухачів до вибору.

Лев Жиденко: У нашій компанії головний — це клієнт. Це наш король. Як клієнт скаже, так і буде. Це стосується товарів, які в нас продаються. І те саме стосуватиметься музики. Потрібно вловити, що подобається клієнтам, на що вони знімають тіктоки, на що ставлять лайки. Найголовніше — відчувати саме клієнтів.

Артист приходить на платформу, отримує грант. На цей грант він може зняти кліп, записати трек. Він може витратити кошти на будь-якого режисера, обрати будь-яку студію, чи вони мають залишитися всередині компанії?

Ірина Горова: У нас немає своїх режисерів, ми не робимо закриту систему, але цільове використання коштів передбачаємо. Буде домовленість із режисером, якого обере музикант, але оплата буде режисеру напряму. Я знаю, що лейбл ENKO видавав гранти, але вони самі й створювали музику для артистів.

Яка зараз ситуація з виплатою роялті?

Ірина Горова: Акредитація компанії відкладена до кінця війни через зміни законодавства. Хто яким каталогом управляє, той і може збирати роялті. У зв’язку з тим, що я член правління в УААСП, я можу бачити звіти та контролювати виплати. Також у нас підписаний договір із каталогом УААСП. Нам важливо офіційно програвати музику і офіційно виплачувати авторські винагороди.

Зараз «Аврора Мультимаркет» почала інвестувати і підтримувати українську музичну індустрію, зокрема виступає в якості спонсора на фестивалі ATLAS UNITED 2024. У чому зацікавленість компанії?

Лев Жиденко: «Аврора Мультимаркет» взагалі має концепцію підтримки українських виробників, коли це стосується товарів, які ми продаємо. Ми надаємо перевагу українським товарам, де це можливо і де їх не вистачає, допомагаємо нашим виробникам виробляти якомога більше українських товарів. На цьогорічному фестивалі ATLAS UNITED 2024 наша мета зокрема благодійна, щоб разом із UNITED24 зібрати 100 мільйонів гривень для закупівлі дронів.

На жаль, так історично вийшло, що українську музику і культуру придушував агресор. І коли ми подивилися на фон і атмосферу наших магазинів, то відчули, що і тут можемо долучитися. Зараз наша мета — підтримати розвиток української музики. Ми хочемо, щоб цей проєкт дав потужний імпульс для нового покоління українських виконавців. Ми хочемо показати приклад українському бізнесу, що треба підтримувати українську культуру. 

Це меценатство чи все ж таки інвестиції? «Аврора Мультимаркет» розраховує на повернення коштів?

Лев Жиденко: У нашому випадку це підтримка. Але це не чистого виду благодійність. Ми думаємо, що це буде win-win. У наших магазинах сформується класна атмосфера, вони стануть ще цікавішими для наших клієнтів. Це вже гарний результат. І виконавці завдяки цьому будуть розкручуватися. Ми відкриватимемо нових українських артистів. Тому це щось середнє між інвестиціями та благодійністю. 

Ірина Горова: Коли ти постійно думаєш про потужний вплив, то до тебе тягнуться ресурси, партнери і прибутки. Головне зробити правильний посил. Якщо дивитись на історії розвитку креативних індустрій, то на першому етапі має бути об’єднання держави, видача пільг на ведення бізнесу і об’єднання самого бізнесу, який розуміє процеси та бачить тенденції того, що саме розвивається в країні. Наприклад, Південна Корея вкладала гроші у свій культурний сектор — це завжди дає плоди. І суспільство завжди відгукується на розвиток.

«Аврора» гарно це розуміє. Разом ми зможемо підсилити український музичний ринок: зросте кількість української музики та артистів, запрацюють авторські права, у підсумку — повернуться інвестиції. Нарешті ми не є об’єктами, яких запрошують на корпоративи чи для рекламних інтеграцій. У нас бачать партнерів, із якими можна робити великі справи. Це буде приклад для інших брендів і компаній.

Ви говорили про прецедент для українського ринку, що платформа «На її основі» проходитиме міжнародний аудит. Що це таке і в чому прецедент?

Лев Жиденко: Ми, як компанія з інвестиціями від Horizon Capital, проходимо аудит від KPMG (міжнародна мережа незалежних фірм, що надають аудиторські, податкові та консультаційні послуги — ред.). Компанія, у яку ми інвестуємо разом із POMITNI, буде також підпадати під щорічний аудит управління та фінансів. Міжнародний аудит потрібен, щоб продемонструвати прозорість компанії перед наявними та потенційними інвесторами. 

«Аврора Мультимаркет» має амбітну мету в середньостроковій перспективі вийти на IPO (первинна публічна пропозиція, можливість продажу акцій на світовій біржі — ред.). Facebook, Apple — це відкриті компанії, їхні акції можна вільно купити на ринку. Дуже мало українських компаній, які виходили на IPO — це було у 2000-х, як правило це аграрні та металургійні компанії. Це цивілізаційний спосіб залучення інвестицій і капіталів, який в Україні зараз у принципі не відбувається. 

Ірина Горова: Мені здається, що в нашій музичній індустрії жодна компанія аудити не проходить. І що ніхто в український шоу-бізнес і не інвестував, тому що він не системний. А якщо ти не системний, то в тебе і не зможуть інвестувати. Прецедент у тому, що бізнес-компанія, дотична до музичного ринку, проходитиме не просто аудит, а міжнародний аудит. Це виводить співпрацю із музичною індустрією на вищий рівень.

Михайло Ясинський теж реформував Secret Service заради прозорості компанії. У вас є очікування інвестицій в українську культуру з Заходу?

Ірина Горова: Просто ребрендинг не допоможе. Система повинна працювати так, що ти зможеш залучати інвестиції. Бо самостійно музичний ринок поки що не сталий. У нас немає навіть фінансових інструментів для залучення інвестицій. Тільки в таких співпрацях, як із «Аврора Мультимаркет», ми можемо бачити приклади, як працюють великі сталі компанії.

Українському музичному ринку не вистачає освіти, щоб зрозуміти, що треба зробити у своїй компанії, як потрібно думати та куди рухатися, щоб на тебе звернули увагу як на суб’єкт, а не об’єкт. І це велика робота. Щоб дійти до співпраці з великими компаніями, нашому ринку потрібні освіта, систематизація внутрішніх процесів. Тоді ми станемо цікавими внутрішнім і зовнішнім інвесторам. 

Лев Жиденко: Я вчився у Швеції, і нам розповіли приказку про шведський бізнес. Звучить так: «Ти маєш будувати бізнес так, щоб міг його продати кожну п’ятницю».

Спочатку вона мене зачепила, як це — продати щось своє і рідне? Але мова якраз не про продаж. Сенс в тому, що ти маєш бути настільки прозорим та інвестиційно цікавим, тримати звітність, команду та управління у такій формі, що в будь-який момент потенційний інвестор міг би доінвестувати в тебе. Тому що не можна продавати бізнес, який перестане функціонувати одразу після продажу.

Ірина Горова: Своїй команді я ставлю задачу настільки систематизувати роботу лейблу, щоб я у майбутньому могла продати компанію. Не факт, що я буду продавати. Це для того, щоб система працювала без мене. Раніше в центрі був артист, і навколо артиста вибудовувалася система. Артист виходить — система руйнується. Це мислення треба перебудовувати.

Який термін дії інвестицій?

Ірина Горова: Це історія про розвиток української музики, а не про терміни дії. Одночасно і про перший буст для артистів, і про систематизацію ринку, роботи в шоу-бізнесі, і про напрацювання інструментів, які розвиватимуть артистів. І вже потім на якомусь із етапів — про повернення інвестицій. Видати два гранти, а потім зупинитися — така історія нам не цікава.

Лев Жиденко: У нас є внутрішня візія — ми бачимо себе творцем атмосфери щасливих і ощадливих покупок. Ми хочемо, щоб усі наші клієнти були щасливими. Це неможливо зробити за рік. Це скоріше мрія, до якої можна завжди рухатися.

Читайте також: інтерв’ю з продюсером Михайлом Ясинським про виживання лейблів та моделі бізнесу під час війни.

Читайте також: інтерв’ю з продюсером Михайлом Ясинським про виживання лейблів та моделі бізнесу під час війни.