Тексти

Знайомтесь, Musicians Defend Ukraine – фонд підтримки музикантів на фронті

СЛУХ

З початком війни багато музикантів змінили музичні інструменти на зброю, а культурні менеджери пішли воювати з культурного на реальний фронт. Щоб забезпечити їх усім необхідним, колеги заснували фонд Musicians Defend Ukraine.

Ним опікуються Анна Євстігнєєва та Антон Пушкар (гурт Love’n’Joy та студія Crime Records), Лесик Омодада (студія «Шпиталь Records», гурти Tik Tu та Omodada Gee), Юра Базака та Катя Войчук — культурна агенція kontrabass promo

Катя Войчук розповіла СЛУХ, як утворився фонд, кому він допомагає, як переконує міжнародну музичну спільноту донатити на військові потреби та хто вже отримав допомогу від Musicians Defend Ukraine у вигляді рацій, бронежилетів, тепловізорів і аптечок. А також про те, чому фонд має працювати й після війни.

Початок роботи фонду

Під час повномасштабного вторгнення нам пощастило опинитись у безпечних місцях. Спочатку підтримували чимало ініціатив і займались різною волонтерською діяльністю. Та з часом зрозуміли, що варто сфокусуватись на індустрії, в якій працюємо і яку хочемо продовжувати розвивати під час війни та після перемоги. 

Багато музикантів та культурних менеджерів зараз в інших умовах — вони захищають країну на передовій як бійці та волонтери. Їхні потреби в захисті, спорядженні, спеціальному обладнанні та медикаментах ростуть щодня. Щоб нам було з ким далі працювати та аби зміцнити ком’юніті у складний час, ми вирішили сфокусуватись саме потребах цих людей. 

Окрім того, українці втрачають можливість фінансово підтримувати бійців та волонтерів. А в кожного з нас є багато знайомих за кордоном: турові друзі, організатори фестивалів та концертів, знайомі з конференцій та шоукейсів, медіапартнери та колеги-музиканти. Так і сформувалась аудиторія, фокус та цілі фонду.

До кого Musicians Defend Ukraine звертається за допомогою

В першу чергу — до працівників музичної індустрії за кордоном, і просимо їх стати нашими благодійниками. Спілкуємось в особистих повідомленнях, звертаємось до конкретних організацій.

Ми пояснюємо, що наші музиканти, промоутери, власники клубів та організатори фестивалів вимушені захищати наші міста. Замість музики вони створюють умови для швидшої перемоги, яка потрібна не тільки українцям. І, захищаючи колег в Україні, кожен може зробити свій внесок у перемогу та розвиток нашої культури. 

Які виникали проблеми у фандрейзингу

Перший тиждень ми мали проблеми із залученням коштів з-за кордону. По-перше, європейці бояться фінансувати війну. Вони готові давати кошти на гуманітарку, на медицину, але тепловізори, бронежилети та будь-що «мілітарного» характеру їх лякає. 

Ми пояснювали, що допомагаючи одному військовому зараз, вони допомагають не стати біженцями в майбутньому десятьом людям. По-друге, в кількох країнах сторінку нашого фонду блокували через зображення людей у військовій формі та зі зброєю, а наші прохання про допомогу розцінювали як заклики до тероризму. 

Нам довелось провести «демілітаризацію» сайту, аби продовжити збирати кошти. На щастя, українці були активними в цей період, і перші 100 000 грн ми зібрали силами земляків. 

Хто вже отримав допомогу

Поки ми підтримали кількох друзів-музикантів. Були запити від Олега Каданова («Мантри Керуака», «Лінія Маннергейма»), хлопців з митцівні Module, які зараз у лавах ЗСУ на сході, Павла Нечитайла (Zapaska), Олексія Бикова (Our Atlantic). 

Ми ставили собі фінансові цілі на тиждень, збирали кошти, закуповували необхідні речі та відправляли. Таким чином закриваємо ще й організаційну сторону: шукаємо та формуємо аптечки, скуповуємо наколінники по всій країні, підбираємо необхідні акумулятори для рацій та інше. 

Детальні звіти та фото можна побачити в соцмережах наших організацій. 

Це не менш важливо, ніж кошти, адже гривні на картці тебе особливо не захистять на передовій.

Хто може отримати допомогу

Зараз ми нарешті вийшли на етап, коли отримуємо регулярні внески з-за кордону. Інколи з’являються залишкові кошти і ми готові приймати нові заявки. Критерії до реципієнтів такі:

  • робота в музичній індустрії (музикант, менеджер гурту, організатор концертів, звукорежисер і т.д.)
  • конкретний запит (10 рацій, 50 аптечок, 34 наколінники, один бронежилет)
  • ви потребуєте цього зараз або в найближчому майбутньому, а не збираєте собі «тривожний рюкзак про запас».

Дотримання таких критеріїв дозволять витрачати зусилля в цільовому напрямку та оперативно закривати реально критичні потреби.

Які плани на майбутнє

Ми хочемо, аби наш фонд функціонував не тільки під час війни, а й після перемоги. Нам доведеться відбудовувати міста та студії в них, удосконалювати концертні майданчики, записувати та промотувати нову музику. Сподіваємось, зможемо допомагати й надалі.

Корисні посилання: сайт фондуформа для музикантів, яким потрібна допомогаінстаграм сторінка фонду.

Підтримай нашу роботу фінансово на Patreon чи прямим донатом — зараз нам це потрібно.

Дивіться також відео Андрія Хливнюка, у якому він розповідає про роботу в лавах тероборони Києва.