Тексти

Що відбувалося в Україні та світі. Музичний словник 2021 року

СЛУХ

2021 рік в Україні та світі пройшов під знаком великих перемог, гучних скандалів і трагедій. Особисто для редакції СЛУХ він запам’ятається як рік, коли ми завершили документальний серіал СПАЛАХ, запустили однойменний фестиваль і почали готувати нові великі шоу на 2022-ий.

У цьому матеріалі пригадуємо головні події року. Серед них — боротьба за авторські права, успіх Wellboy і Maneskin, вільна Брітні Спірс, шалений Каньє Вест та інші — читайте про події, героїв і героїнь 2021 року в Україні та світі.

В кінці ми написали про найкращий подарунок, який ви можете зробити редакції СЛУХ. А поки — до головних подій 2021-го.

Антон Вельбой

Усього дві пісні — і вже зірка. Антон Wellboy влетів у 2021 рік на «Гусях», виступив на Atlas Weekend між Меладзе і Сердючкою і закріпив успіх своїми «Вишнями».

Кліп на «Гуси» зібрав понад 15 мільйонів переглядів, а «Вишні» – ще майже 7. Обидві пісні міцно прописалися на радіо та в топах стримінгових платформ. Чекаємо на альбом у наступному році.

Astroworld

Під час виступу репера Тревіса Скотта на фестивалі Astroworld, де зібралося близько 50000 людей, сталася трагедія. У штовханині загинуло 10 людей, ще 300 постраждали. 

За словами голови пожежної охорони міста Г’юстон Семюеля Пеньї, «натовп почав притискатися до сцени. Це викликало паніку, люди почали втрачали свідомість, з’явилися перші постраждалі, це створило додаткову паніку».

Наслідки трагедії — 125 відвідувачів Astroworld подали в суд на організаторів і спонсорів фестивалю на суму $750 мільйонів. Тревіс Скотт сказав, що покриє витрати на похорони загиблих (наймолодшому з яких було 14 років) і на медичну допомогу постраждалим. Організатори також повернуть усім гроші за квитки. Бренди McDonald’s, Fortnite та Sony припинили співпрацю з репером.

Брітні Спірс

Цього року рух #FreeBritney нарешті святкував перемогу. Причина — звільнення Брітні Спірс від опіки батька, під якою вона перебувала з 2008 року. Тоді у співачки стався нервовий зрив, через що її визнали недієздатною. Контроль над активністю та фінансами артистки передали батькові Джеймсу Спірсу.

Протягом майже 13 років він розпоряджався фінансами доньки, контролював її діяльність, міг приймати рішення щодо лікування. Фанати співачки, які започаткували рух, припускали, що Брітні тримають під опікою проти її волі.

Боротьба щодо позбавлення батька статусу опікуна тривала з 2014 року. Сама ж співачка, вперше виступивши в суді по справі, розповіла, що її змушували проводити концерти, проходити примусове лікування та вживати ліки після того, як вона відмовилася виконувати танцювальний рух під час підготовки до серії концертів у Лас-Вегасі; забороняли одружуватися та змушували використовувати протизаплідну спіраль.

Ґрін Ґрей

27 липня на Facebook-сторінці Green Grey з’явився пост, що гурт виключили з концерту до Дня Незалежності через російськомовні пісні. Перед цим у травні вони отримали від Офісу Президента запрошення взяти участь у концерті до 30-річчя Незалежності України на НСК «Олімпійський». 

За концепцією заходу, мали пролунати 30 «легендарних пісень від легендарних гуртів». Green Grey мали виконати свій хіт «Под дождем». Згодом колективу повідомили, що концерт відбудеться лише з україномовними артистами та відмовили в участі. Гурт назвав це спробою стерти його з історії.

Після цього почало поширюватися відео від 19 липня 2021 року, на якому учасник гурту Дмитро Муравицький коментує мовний закон в образливій формі. Судячи з коментаря організаторів концерту, саме це і стало причиною відмови.

Джамала

У вересні стало відомо про розрив творчого тандему співачки Джамали та продюсера Ігоря Тарнопольського. Вони працювали разом 11 років, і саме на цей період припало становлення співачки та її головні перемоги, зокрема тріумф на «Євробаченні-2016». 

Джамала досі не прокоментувала причини. Ігор Тарнопольський у великому детальному коментарі сказав, що співачка не пояснила мотиви свого рішення. Кліпи Джамали, що зникли з її YouTube-каналу в серпні, досі не повернулися.

Каньє Вест

Це артист, якого у 2021 році обговорювали найбільше. В основному через те, як пан Йе Вест (він офіційно змінив ім’я) випускав свій десятий альбом DONDA.

Уже традиційно для останніх альбомів Йе дата релізу неодноразово переносилася. Це не завадило реперу проводити презентації на стадіонах, де збиралися десятки тисяч людей, а сотні тисяч дивилися онлайн. Кожна наступна версія альбому відрізнялася рівнем готовності пісень, новими запрошеними гостями, треклістом.

Після однієї з презентацій Йе навіть оселився на стадіоні, облаштував там міністудію, доробляв альбом і стрімив це. Окремо варто сказати про презентації — Вест перетворив їх на видовищні перфоманси з алюзіями на релігійну тематику та власне життя: коли він підносився у небо, будував точну репліку рідного будинку в Чикаго та спалював його.

У 2021 році Йе варто подякувати за те, що він повернув слухачам майже втрачене відчуття очікування альбому. У часи, коли нова музика з’являється щодня і відкладається в шухляду прослуховування, Йе залишається одним із небагатьох артистів, здатних перетворювати вихід своїх нових альбомів на подію.

Мерілін Менсон

Культура скасування карає аб’юзерів. Колишні партнерки Меріліна Менсона звинуватили його у психологічному та фізичному насиллі, серед них акторка Еван Рейчел Вуд.

А у листопаді видання Rolling Stone опублікувало матеріал-розслідування з заголовком «Мерілін Менсон: монстр, що ховається на виду», в якому, крім іншого, розповідалося про «кімнату для поганих дівчат», у якій він закривав жінок і тримав годинами без їжі та води. 

Утім, після звинувачень кількість прослуховувань пісень Менсона зросла, а він сам був номінований на «Греммі» як учасник альбому Каньє Веста Donda — це теж викликало реакцію музичної спільноти.

Maneskin

Важко пригадати, хто ще з переможців «Євробачення» привертав до себе стільки уваги по обидва боки Атлантичного океану. 

Італійці потрапляли у скандали, очолювали чарти, провокували відвертими фото та підвищували інтерес до вивчення італійської мови. 

Вони доїхали до США та виступили на шоу Джиммі Феллона. Їхній кавер на Beggin’ — одна з найпопулярніших пісень року. Квитки на європейський тур у 2022 році (зокрема на концерт у Києві) розлетілися за лічені години. Далі буде.

Module

Головний культурний та музичний простір міста Дніпро закрився. Причина — на місці дворика, де він був розташований, збираються побудувати автостоянку. Для культурного життя міста і для всього ком’юніті Module це удар. Бо це не лише бар і концертний майданчик, але і веганське кафе, студії звукозапису, лабораторії звуку і так далі. 

Команда Module зараз шукає нове місце для переїзду і початку нової сторінки у своєму житті. Бажаємо їм наснаги!

Михайло Поплавський

Співаючий ректор і зірка ТіkТоk Михайло Поплавський продовжує обганяти тренди. Цього разу — із заявою про відкриття першого в Україні та світі факультету ТіkТоk, щоб «виховати нову плеяду трендсетерів і вивести україномовний ТіkТоk на світовий рівень».

MELOVIN

Під час свого виступу на Atlas Weekend співак MELOVIN зробив камінг-аут і став чи не першим українським виконавцем, що відкрито заявив про свою орієнтацію. На сцені співак поцілував дівчину та хлопця, з якими виступав, і загорнувся у ЛГБТ-прапор. Це був спільний перфоманс разом із організацією UKRAINEPRIDE.

Телеканал М1, що вів пряму трансляцію Atlas Weekend, залишив епізод з поцілунком MELOVIN та дівчини, однак вирізав поцілунок співака з чоловіком. Також канал повністю вирізав виконання пісні DWTD з відео виступу, яке виклали на YouTube.

Артист наголосив, що «не впевнений, що хоче існувати у такому майбутньому України, в якому боротьба за власні права та свободи повинна мати цензуру».

Метаморфози

Головна музична Санта-Барбара 2021 року — це сольні кар’єри Стаса Корольова та Юлі Юріної після розпаду YUKO

Юля Юріна радикально змінила імідж і почала робити помірно провокаційний тік-ток-поп десь між Моргенштерном і Томмі Кешем, через що отримала купу хейту. 

Стас Корольов випустив найкращий альбом цього року (за версією СЛУХ) і реалізувався як потужний сольний артист і зібрав навколо себе відданих фанатів. За шляхом Стаса і Юлі було дуже цікаво спостерігати. Метаморфози року, які непогано сколихнули український музичний простір.

Орга́н

3 вересня у київському костелі Святого Миколая відбулася пожежа, що знищила унікальний орга́н, у якому було 55 регістрів та 3945 труб різного діаметра. Цей інструмент оцінювався на суму 1,2–1,5 мільйона євро.

Оксана Линів

Українська диригентка Оксана Линів стане першою жінкою на посаді головного диригента в історії Муніципального театру в Болоньї, Італія. 

Муніципальний театр шукав головного диригента три роки. Після дебютного концерту Оксани Линів у театрі у березні 2021 року керівництво запропонувало цю посаду їй. Оксана приступить до обов’язків у січні 2022 року.

Оксана Линів — перша жінка на посаді головного диригента Опери та філармонійного оркестру в місті Ґрац. У 2021 році вона стала першою жінкою-диригенткою Байройтського фестивалю — найпрестижнішого оперного фестивалю світу.

Повернення

У 2021 році повернулися три легенди. Спочатку — неймовірно дратівний анімаційний персонаж Crazy Frog пробудився після 10-річної сплячки з новим треком. 

Після 5-річної перерви повернулася Adele — із одним з найкращих альбомів року під назвою «30».

Однак головним подарунком під ялинку для українців став анонс концерту культового і новаторського гурту «Я и Друг Мой Грузовик», який відсвяткує своє 25-річчя 12 червня 2022 року. 

Ред Бул

Реперка alyona alyona взяла участь у зйомках рекламного ролика від Red Bull, в якому дві спортивні автівки дрифтували Софійською площею. Через дрифт бруківка площі була пошкоджена слідами від шин, обсяг збитків оцінили в 50 000 грн. КМДА заявила, що не давала дозвіл на зйомку та відкрила провадження за статтею «Хуліганство», а машини конфіскувала прокуратура. 

Red Bull вибачилися за інцидент у своїх соцмережах, а alyona alyona разом із командою долучилася до прибирання площі, додавши, що у Red Bull її запевнили, що всі дозволи були отримані. Пізніше реперка отримала повістку на допит у якості свідка.

Рейди

Якщо минулого року київські клуби Closer, Keller Bar і Otel’ страждали від рейдів поліції, то у 2021-му дісталося «Хвильовому», клубу на Кирилівській, 41 і тому ж Closer, але вже не від правоохоронців. 

7-го листопада праворадикали з групи «Катарсис» (називає себе «спілкою культурних консерваторів») провели «хрестовий похід проти наркоманів» і завітала у зазначені вище заклади (всі розташовані на Подолі в Києві). Радикали називали їх «гадюшниками, що продають наркотики роками, не ховаючись». Тоді все пройшло відносно мирно.

Набагато небезпечнішою виявилася акція 26 листопада. Група з 15–20 людей побила двох охоронців на вході у «Хвильовий», прорвалася у двір, розбила вікна та двері закладу, де в момент нападу перебувало 15 людей. Також нападники використали сльозогінний газ.

Обидва інциденти відбулися за пасивною реакцією поліції, на що неодноразово скаржилися власники «Хвильового».

29 листопада у відповідь на це в Києві відбувся протест проти бездіяльності подільської поліції. Він був ефективним — 13 грудня стало відомо, що її голову Павла Василенка знято з посади. Поліція також повідомила про висунення підозр двом нападникам і встановлення 30 осіб, причетних до нападу. Двом неповнолітнім, 2005 та 2006 років народження, висунули підозру.

Роялті

В Україні критична ситуація з виплатами роялті (відрахування за публічне використання пісень, наприклад, на радіо та в ресторанах). Простий приклад: Катя Павленко з Go_A в інтерв’ю розповіла, що за пісні «Соловей» і SHUM гурт отримав 2800 грн.

Проблема загострилася ще у 2018 році, коли Міністерство економіки акредитувало низку організацій колективного управління (ОКУ), що мали проводити збір та розподілення виплат між артистами. Серед інших акредитацію отримали організації колективного управління УЛАСП і «Автори та видавці». В обох виконавчим директором зазначений Олександр Нікін.

На акредитацію також претендувала УААСП, і хоч конкурс мав місце, міністр не підписав наказ і ринок авторських прав виявився заблокованим. У травні 2021 року Сергій Вусик опублікував велике дослідження з відмивання грошей через роялті, головним фігурантом якого є Олександр Нікін.

Восени 2021-го Верховна Рада ухвалила закон 5572, який має розблокувати діяльність ОКУ та анулювати результати конкурсу. УЛАСП і «Автори та видавці» (представляють співачка Руслана та її чоловік Олександр Ксенофонтов) виступило різко проти прийняття закону.

СПАЛАХ

У листопаді 2020 року медіа СЛУХ випустило першу серію документального серіалу СПАЛАХ про нову українську культуру. У червні 2021 вийшла остання, десята серія. 

Одним із завдань серіалу було не тільки розказати про «класичні» сфери: музика, кіно, а й підняти пласт нової культури. Цікавили галузі, у яких реально відбувся спалах після 2014 року — стендап, мода, кліпмейкінг, танці, стрит-арт, гастрокультура. 

СПАЛАХ став феноменом медіаринку України. 10 серій зібрали сумарно понад 1 500 000 переглядів. Серіал отримав більше 500 згадувань у ЗМІ та лідерів думок. Охоплення їхніх постів лише у Instagram сягнуло 33 мільйонів. Уже після виходу першої серії авторів запросив на зустріч Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко. 

Цього року серіал став фестивалем нової української культури. Перший фестиваль СПАЛАХ відбувся на День Незалежності України, зараз команда готується до наступного у 2022.

Таню Муіньо

Кліпмейкерка Таня Муїньо у 2021 році розігналася не на жарт. Кліпи для британського музиканта YUNGBLUD і співачки Normani з Cardi B; бойовик на спільну пісню Post Malone та The Weeknd; п’ять номінацій на MTV Video Music Awards і перемога у трьох з них з провокативним відео на пісню Montero від Lil Nas X (і ще перемога у MTV Europe Music Awards).

Ну, і найголовніше — кліп на пісню Montero номінований на премію «Греммі». В цьому році Таню закріплює за собою статус найбільш запотребованої української кліпмейкерки.

Хвилина мовчання

На жаль, жоден рік не минає без сумних новин про видатних музикантів, що залишили цей світ. У 2021 році від нас пішли: 

  • Місько Барбара, засновник і колишній вокаліст гурту «Мертвий Півень»;
  • Чарлі Воттс, барабанщик легендарних The Rolling Stones;
  • Джої Джордісон, барабанщик Slipknot та Murderdolls;
  • Культові репери DMX та MF Doom;
  • Sophie, електронна музикантка та продюсерка;
  • Алексі Лайхо, вокаліст та гітарист гурту Children Of Bodom;
  • Мік Болтон, клавішник гурту Mott The Hoople;
  • Sylvain Sylvain, гітарист культового глем-рокового гурту New York Dolls;
  • Філ Спектор, легендарний музичний продюсер і вбивця;
  • Чік Коріа, джазовий піаніст, піонер жанру джаз-ф’южн;
  • Джон Гінч, колишній барабанщик Judas Priest;
  • Дасті Гілл, басист ZZ Top;
  • Гері Корбетт, клавішник Kiss та Cinderella;
  • Дон Еверлі з гурту Everly Brothers, піонерів кантрі-року;
  • Лі «Скретч» Перрі, культовий музикант реґі та дабу;
  • Джон Майлз, вокаліст Alan Parsons Project.

Таким був 2021 рік в Україні та світі. Бережіть себе й близьких, плануйте, мрійте та досягайте. І не забудьте зробити всім подарунки.

Наприклад, найкращий подарунок для СЛУХ — це ваша фінансова підтримка, щоб ми могли тримати планку якості, оперативності та регулярності. Ми вже пережили випробування пандемією, але зараз час розширятися і розвиватися далі, а це можливо тільки з вами.

Для цього ви можете оформити щомісячну підписку. Це дуже просто зробити за посиланням

Зі святами вас! Усього найкращого нам усім у новому році!